Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec: Caritas otworzyła pralnię społeczną

Na terenie parafii pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce otwarto Pralnię Społeczną Caritas. Będzie to miejsce aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych.

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Sosnowiec

Diecezja Sosnowiecka

- Uważam, że bardzo wychowawcze jest, kiedy nie tylko rozdajemy środki pomocy, ale również, gdy stwarzamy możliwość zatrudnienia. W ten sposób, osoby pracujące w naszej nowej pralni, nie tylko zarabiają na siebie i swoje rodziny, ale również świadczą usługi dla wszystkich. Zachęcam, aby z tych usług korzystać - powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Celem przedsięwzięcia jest budowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej i wykluczonej na rynku pracy. Ma także pomóc walczyć ze stereotypami. - Wokół nas są osoby, które mogą być dotknięte wykluczeniem społecznym. I nie chodzi tylko o potrzebujących, ale także o osoby niepełnosprawne. Podmiot ekonomii społecznej, jakim jest nasza nowa pralnia, pozwala właśnie takich ludzi wyłowić i dać im szansę - tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

- Jako mieszkaniec i prezydent Sosnowca mogę być tylko dumny, że na terenie naszego miasta mamy takich ludzi, jak ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritasu, dla którego słowo „stop” nie istnieje. Z pewnością drugim, cichym bohaterem tego dobra, które się tu dzieje, jest ks. Edward Darłak – tutejszy proboszcz, z którym już kilka lat temu rozmawialiśmy o tym miejscu, aby je ożywić - podkreślił podczas inauguracji Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Reklama

W zakresie tworzenia miejsc pracy Caritas współpracowała z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia. Znaczną część inwestycji pokryła Fundacja Timkena, która od lat wspiera inicjatywy społeczne na terenie miast, w których posiada swoje fabryki.

Pralnia Społeczna Caritas Diecezji Sosnowieckiej to pierwsze przedsięwzięcie tego typu w regionie. Całość będzie działać na zasadzie spółki non for profit - podmiotu ekonomii społecznej. Dochód z prowadzonej działalności przeznaczany będzie na pomoc charytatywną.

2021-09-10 19:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie nowe egzotarium

Niedziela sosnowiecka 34/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Sosnowiec

egzotarium

Archiwum UM w Sosnowcu

Tak będzie wyglądać egzotarium za 2 lata

Tak będzie wyglądać egzotarium za 2 lata

Po blisko 70 latach sosnowieckie Egzotarium, nazywane początkowo palmiarnią i działem ryb akwariowych, zostanie gruntownie przebudowane, a raczej wybudowane od nowa.

W miejscu obecnego Egzotarium powstanie bowiem Centrum Edukacji Ekologicznej. Będzie to unikatowy obiekt na skalę południowej Polski, którego dopełnieniem będzie znajdujący się obok Park Bioróżnorodności.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: sekretarz episkopatu wezwał kapłanów do noszenia koloratek i sutann

2022-09-30 19:37

[ TEMATY ]

Hiszpania

sutanna

księża

koloratka

Adobe Stock

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii abp Luis Argüello wezwał pracujących w tym kraju kapłanów do noszenia koloratek oraz sutann. Wskazał, że jego apel odnosi się również do innych osób życia konsekrowanego, które poprzez swoje ubranie „są rozpoznawalne w społeczeństwie”, a zarazem świadczą o wyborze takiego powołania.

Duchowny, który jest także rzecznikiem prasowym hiszpańskiego episkopatu przyznał, że pojawianie się w habitach i sutannach może wzbudzić zdziwienie ze strony reszty społeczeństwa. Nazwał noszenie tych ubrań mianem „postawy rewolucyjnej”, która jednak przyciąga osoby poszukujące rozmowy z duchownymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję