Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec: Sto lat karmelitanek Dzieciątka Jezus

Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się, spojrzeć wstecz, podsumować to, co było dobre i zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną miłością świadczyć o Panu w życiu codziennym – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w homilii podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 100-lecia istnienia karmelitanek Dzieciątka Jezus, sprawowanej w sobotę 21 sierpnia w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

[ TEMATY ]

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Niedziela TV

Jubileuszową eucharystię wraz z nuncjuszem apostolskim koncelebrowało ponad 20 kapłanów oraz czterech biskupów: ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, bp Jan Piotrowski z Kielc, bp Grzegorz Olszowski z Katowic oraz sosnowiecki biskup pomocniczy senior Piotr Skucha.

Za 100 lat istnienia swojej wspólnoty dziękowały karmelitanki Dzieciątka Jezus, które w liczbie ok. 180 sióstr zgromadziły się w murach sosnowieckiej katedry, na czele z przełożoną generalną m. Błażeją Stefańską.

Reklama

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. abp Pennacchio nawiązał do konieczności dostrzegania Bożego działania w swoim życiu.

- Zachęcam was, drogie siostry do pewnego eksperymentu. Do podjęcia spotkań we wspólnotach domowych, w czasie których odkrywać będziecie, jak Pan was prowadzi. Dostrzeganie najmniejszych okruchów dobra, wydobywanie ich, a następnie przekazywanie tych doświadczeń młodym pokoleniom będzie zmieniać i uszlachetniać wspólnoty, a przede wszystkim: serca – powiedział nuncjusz apostolski, przypominając, że u początku każdego instytutu jest działanie Boga.

Podziel się cytatem

Wśród zaproszonych gości na uroczystości pojawił się m.in. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Obecny był również o. Piotr Jackowski, prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych oraz o. Jakub Kamiński delegat prowincjała warszawskiego. Zakony żeńskie reprezentowała s. Maria Dąbrówka Augustyn, przełożona generalną zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich, członkini Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Reklama

W czasie Eucharystii modlitwę śpiewem prowadził chór sióstr karmelitanek z orkiestrą pod batutą Huberta Kowalskiego.

Bp Kaszak w swoim wystąpieniu zauważył, że choć zgromadzenie jest obecne w wielu zakątkach świata, to jednak jego korzenie wywodzą się z Sosnowca.

- Życzę wam, abyście postępując w duchu dziecięctwa Bożego zawsze były pociechą dzieciątka Jezus i skarbem dla tego świata. Niech dobry Bóg przez ręce Matki Bożej z Góry Karmel, błogosławi wam na dalsze lata. A wszystkim nam życzę, abyśmy jak najszybciej mogli się cieszyć z beatyfikacji Matki Teresy Kierocińskiej, słusznie zwanej Matką Zagłębia - mówił.

diecezja.sosnowiec.pl

- Jubileusz 100-lecia założenia Zgromadzenia (1921-2021) jest dla nas nie tylko zwykłą refleksją, że czas ucieka. To także historyczny moment, w którym spoglądamy w przeszłość, czyniąc rachunek sumienia i składając Panu Bogu dziękczynienie za Jego prowadzenie. Z ożywioną świadomością identyfikujemy się z naszym „dziś” i spoglądamy także ku przyszłości, by także nowe pokolenie sióstr czuło tożsamość karmelitanki Dzieciątka Jezus i spełniało misję w Kościele, jak tego z inspiracji Ducha Świętego pragnęli nasi Założyciele – podkreśla w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej s. Konrada, postulatorka spraw beatyfikacyjnych o. Anzelma Gądka OCD i m. Teresy Kierocińskiej CSCIJ).

Jubileuszową Eucharystię poprzedziła godzinna prelekcja profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - dr. hab. Lecha Krzyżanowskiego - zatytułowana „Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921-2021”. Dzięki wystąpieniu prof. Krzyżanowskiego można było zapoznać się m.in. z niełatwymi początkami Zgromadzenia oraz z postaciami jego założycieli: o. Anzelma Gądka OCD i m. Teresy Kierocińskiej CSCIJ.

- Sto lat wydaje się być krótkim czasem. Tymczasem to czas obfitujący w przeróżne wydarzenia: polityczne, gospodarcze i społeczne. One również wpływały na funkcjonowanie zgromadzenia – mówił prof. Krzyżanowski przytaczając okoliczności powstania Karmelitanek Dzieciątka Jezus po I wojnie światowej.

- Ojciec Anzelm Gądek miał świadomość, że nadchodzą zupełnie nowe czasy. Ten dawny, przedwojenny porządek uległ tak gruntownym zmianom, że nie można się już do niego odwoływać. Powstanie Państwa Polskiego to bardzo radosna informacja. Ale cała Europa się zmieniła. To była poważna zmiana. Jeśli chcemy trafić do człowieka powojennego, do młodego pokolenia, które dorastało w atmosferze wojny, to potrzebne są nowe metody działania i nowe instrumenty. Po to, by do tych skrzywdzonych wojną ludzi dotrzeć. To widać w programie i konstytucjach przygotowanych dla zgromadzeń – uzasadniał powstanie zgromadzenia prof. Krzyżanowski.

diecezja.sosnowiec.pl

Po uroczystościach w sosnowieckiej katedrze zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić interaktywne Muzeum w Domu Macierzystym Karmelitanek Dzieciątka Jezus znajdującym się w Sosnowcu przy ul. M. Teresy Kierocińskiej 25, gdzie odbyła się również projekcja filmu o Zgromadzeniu.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata (dane z 2020 r.).

Podziel się cytatem

Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot Zgromadzenia, które należą odpowiednio do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Z Polski pochodzą 352 siostry. W Europie, poza Polską, wspólnoty Zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach: Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Włochy.

2021-08-22 07:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki jubileusz 100-lecia

2021-08-31 12:09

Niedziela sosnowiecka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowano w Sosnowcu, gdzie zostało ono powołane do istnienia.

Arcybiskup Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w sosnowieckiej bazylice katedralnej 21 sierpnia. Liturgia była centralnym punktem obchodów 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mszę św. sprawowało jeszcze czterech biskupów: bp Grzegorz Kaszak, biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp senior Piotr Skucha, a także ponad 20 kapłanów, m.in. o. Piotr Jackowski – prowincjał krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych. Przybyło ok. 180 Karmelitanek Dzieciątka Jezus z przełożoną generalną m. Błażeją Stefańską.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję