Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelizacja w Beskidach. Do zdobycia 8 gór

Stecówka jest pierwszą górą, którą wędrowcy będą zdobywać w najbliższą sobotę w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

[ TEMATY ]

Beskidy

Góry

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

To już 9. edycja górskiej ewangelizacji, której nie zatrzymała nawet epidemia Covid-19. Pomysł zrodził się kilka lat temu u oo. franciszkanów w Rychwałdzie na czele z ówczesnym kustoszem sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv. Akcją Ewangelizacji w Beskidach chcą odpowiedzieć Bogu na wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny, a poprzez zdobywanie górskich szczytów chcą zdobywać i zapalać ogień miłości Bożej w sercu bliźniego.

Z okazji Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka, przebiegnie ona pod hasłem: „Bohater drugiego planu – św. Józef”. W zeszłym roku nie było Mszy św. na szczytach, a uczestnicy mogli jedynie zabrać karteczki z fragmentami Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II i specjalnym hasłem do odgadnięcia oraz wbić pieczątki do „Książeczki górskiego ewangelizatora”. W tym roku Msza św. znów będzie celebrowana o godz. 12 jako centralny punkt tych spotkań.

Reklama

Wzorem ubiegłych lat organizatorzy wyznaczyli 8 gór, które będzie można zdobywać w poszczególne soboty lipca i sierpnia. Każdej górze przyporządkowali jeden przymiot św. Józefa, który będzie można rozważać w danym dniu.

I tak 3 lipca zdobywana będzie Stecówka 760 m n.p.m. z rozważaniem osoby św. Józefa jako oblubieńca. Następne góry to: 10 lipca – Jałowiec 1111 m n.p.m. (małżonek), 17 lipca – Pilsko 1557 m n.p.m. (ojciec), 24 lipca – Hrobacza Łąka 820 m n.p.m. (głowa rodziny), 31 lipca – Potrójna 884 m n.p.m. (robotnik), 7 sierpnia – Rachowiec 954 m n.p.m. (pielgrzym wiary), 14 sierpnia – Rycerzowa Wielka 1226 m n.p.m. (najczystszy), 21 sierpnia – Wielka Racza 1236 m n.p.m. (cichy).

Wydarzenie organizuje Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka” przy sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Koordynuje je o. Bogdan Kocańda OFM Conv oraz Bernadeta i Stefan Targoszowie.

W przygotowania włączają się wspólnoty z Rychwałdu i parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej i spoza niej. Patronat honorowy objął ks. bp Roman Pindel.

2021-06-30 10:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Ojcem we mgle

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Błogosławieństwo na cztery strony świata to tradycja górskiej ewangelizacji

Błogosławieństwo na cztery strony świata to tradycja górskiej ewangelizacji

Mglista pogoda nie przeszkodziła miłośnikom gór w modlitwie na Hali Miziowej w ramach ewangelizacji w Beskidach.

Trzecią górą w ramach przedzięwzięcia ewangelizacyjnego było Pilsko (1557 m n.p.m.). Spotaknie organizowała wspólnota Francesco Team z Rychwałdu. – Cieszy nas, że przybywa tu tyle różnych osób. Dajemy świadectwo turystom, którzy nas mijają – mówią członkowie wspólnoty Joanna i Seweryn Mazurkowie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję