Reklama

Wiadomości

Europoseł Wiśniewska na straży pamięci o niezłomnym rotmistrzu Witoldzie Pilieckim

W 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1948 r., rtm. Witold Pilecki został stracony przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.

[ TEMATY ]

Witold Pilecki

Jadwiga Wiśniewska

Mat.prasowy

O poparcie tej inicjatywy w liście skierowanym do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej zaapelowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, wskazując że byłaby to ważna lekcja historii dla całej Europy, o której nie możemy zapomnieć i która wyznacza europejską tożsamość.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska w liście do Very Jourovej zwróciła uwagę, że ustanowienie Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w dniu egzekucji rtm. Witolda Pileckiego, byłoby wyrazem szacunku i hołdu dla wszystkich tych, którzy walcząc z totalitaryzmami, wykazali się heroizmem i prawdziwą miłością do wolności.

Reklama

Jak przekonuje w korespondencji Europoseł Jadwiga Wiśniewska, taką postawę prezentował Niezłomny Rotmistrz, który podczas jednej z niemieckich łapanek na warszawskich ulicach w 1940 r., pozwolił na to, by go aresztowano i przewieziono do KL Auschwitz, dzięki czemu mógł zbierać informacje o zbrodniach nazistowskich i przekazywać je potem polskiemu ruchowi oporu i aliantom. Z tego też powodu mówi się o nim, że był ochotnikiem do Auschwitz. Z obozu uciekł w 1943 r. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Polski rządzonej przez marionetkowy rząd podporządkowany komunistycznemu reżimowi Stalina i podjął z nim walkę tworząc konspiracyjną organizację. W 1947 r. Pilecki został aresztowany przez władze komunistyczne, a rok później zamordowany strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu.

W przesłanej odpowiedzi komisarz Jourova wprawdzie podkreśla, że pamięć o przeszłości i jej upamiętnienie mają fundamentalne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości Europy, ale wskazuje na datę 23 sierpnia i Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych, odnosząc się do rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Działania te wpisują się w podejmowane przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską inicjatywy przywracające pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, takie jak coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z koncertami patriotycznymi, w których dla mieszkańców województwa śląskiego wystąpili: Forteca, Contra Mundum, Michał Gasz i De Press oraz raper Tadek Polkowski. Jadwiga Wiśniewska zaprasza także mieszkańców województwa śląskiego na Biegi Tropem Wilczym, w których biegną całe rodziny, by pokonując symboliczną trasę 1963 m, dać świadectwo pamięci o Wyklętych Bohaterach.

Reklama

Wśród inicjatyw patriotycznych, szczególne miejsce zajmuje jednak Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który Wiśniewska organizuje od sześciu lat. W ciągu dotychczasowych edycji powstały 1604 prace ze szkół z całego województwa śląskiego.

- Rtm. Witold Pilecki jest dla młodych ludzi wzorem patrioty i bohatera, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższymi wartościami. Udowadniają to uczestnicy konkursu, którzy piękną treścią wypełniają duchowy testament Niezłomnego Rotmistrza, inspirując się świadectwem jego życia. Wanesa Starzyczny z Mikołowa, laureatka V edycji, dotarła do syna i prawnuka rtm. Pileckiego. Z kolei młodzież z Zabrza, laureaci IV edycji, są autorami piosenki i teledysku poświęconej patronowi swojej szkoły, rtm. Pileckiemu – wskazuje Jadwiga Wiśniewska.

Pamięć o rtm. Pileckim wybrzmiała także podczas gali finałowej IV edycji Konkursu, która odbyła się w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu. Na zaproszenie Europoseł z monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” wystąpił Przemysław Tejkowski.

2021-05-25 12:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gliński: 80 lat temu rozpoczęła się misja Witolda Pileckiego

80 lat temu rozpoczęła się misja Witolda Pileckiego, w trakcie której celowo trafił do Auschwitz, stworzył tam ruchu oporu oraz napisał raport o Holokauście - przypomniał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podkreślając, że Pilecki poświęcił siebie za innych.

"80 lat temu rozpoczęła się misja Witolda Pileckiego, w trakcie której celowo trafił do Auschwitz, stworzył tam ruchu oporu oraz napisał raport o Holokauście, w który świat nie chciał uwierzyć" - napisał szef resortu kultury na Twitterze. "To był człowiek stworzony z Polski i chrześcijaństwa, poświęcający siebie za innych" - podkreślił minister.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję