Reklama

Niedziela Częstochowska

Franciszkańska "Pochwała stworzeń" z Radomska

"Pochwała stworzeń" zwana też „Hymnem Stworzenia” lub „Pieśnią Słoneczną” to najbardziej znany tekst św. Franciszka z Asyżu. Napisany w 1224 r. jest wielkim wezwaniem do braterstwa powszechnego i dał tytuł ekologicznej encyklice Papieża Franciszka. Radomszczańska wspólnota "Laudato Si" nagrała swoje wykonanie hymnu w ogrodzie franciszkańskiego klasztoru w Radomsku.

[ TEMATY ]

ekologia

św. Franciszek

swietostworzenia.pl

Jest recytacja tekstu przez młodych oraz zespół muzyczny Ichtis wyśpiewujący pieśń Brata Franciszka. Całość stanowi franciszkańską część multimedialnego maratonu #OnePeopleOnePlanet realizowanego w ramach tegorocznego Dnia Ziemi - Earth Day 2021 - informują franciszkanie.

Jak przypominają:

Reklama

- Encyklikę LAUDATO SI’ możemy czytać jako nowy Hymn stworzenia Ojca Świętego Franciszka pisany przez Papieża razem ze św. Franciszkiem i w jego duchu. Początek jest jednoznaczny: Laudato si’, mi’ Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami».

Projekt powstał na zaproszenie koordynatorów narodowych Młodzieży franciszkańskiej we Włoszech (Gioventù Francescana d'Italia), aby włączyć się we franciszkańską część multimedialnego maratonu #OnePeopleOnePlanet i przygotować polski program na tegoroczne międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Pomysł polegał na wykonaniu „Hymnu stworzenia” św. Franciszka w różnych językach i w przyrodzie typowej dla danego kraju. Czekaliśmy zatem na kwitnące wiosenne drzewa, ale wiosna w tym roku się opóźnia. Na szczęście ostatni dzień marca był ciepły i słoneczny - czytamy na stronie swietostworzenia.pl

Całość koordynował o. Stanisław Jaromi OFMConv, opiekun wspólnoty Laudato Si', który zaproponował wykorzystanie tłumaczenia tekstu o. Andrzeja Zająca OFMConv. Nagranie wykonano w ogrodzie franciszkańskiego klasztoru w Radomsku 31.03.2021 w ramach projektu „Czyńcie Ziemię kochaną” Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Podziel się cytatem

Reklama

Warto przypomnieć, że dla Ojca Świętego jest św. Franciszek z Asyżu „jest w najwyższym stopniu wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i autentycznością”, który „pokazał szczególną wrażliwość na Boże stworzenie oraz na najuboższych i opuszczonych”. Św. Franciszek chciał, abyśmy w Bogu widzieli przede wszystkim Ojca każdego z nas i całego Stworzenia. Zapraszał nas też do odnowienia relacji z bliźnimi oraz z całą przyrodą. Papież zaprasza nas do kontemplacji stworzenia, wsłuchiwania się w jego głosy oraz rozpoznawania samego siebie w relacji z nim. Zatem «Dostrzeganie wszelkiego stworzenia, śpiewanie hymnu na cześć jego istnienia to radosne życie w miłości Boga i w nadziei» - dodają Organizatorzy akcji.

"Pochwała stworzeń" św. Franciszka to wspaniałe dzieło kultury włoskiej i franciszkańskiej z 1224 r. Kilkanaście miesięcy przed śmiercią, już prawie niewidomy Franciszek uwielbia Boga razem z całym stworzeniem, które nazywa: „bratem”, „siostrą”, ziemię „matką”. Nawet śmierć to „siostra” a każdy bliźni „siostrą” i „bratem”. Czy to uniwersalne braterstwo franciszkańskie czeka na swych współczesnych interpretatorów?..

2021-04-19 11:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naśladowcy św. Franciszka

Niedziela świdnicka 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Ks. Grzegorz Umiński

Świeccy członkowie zakonu św. Franciszka z duszpasterzami

Świeccy członkowie zakonu św. Franciszka z duszpasterzami

800-lecie istnienia i działania III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, zwanego obecnie Franciszkańskim Zakonem Świeckich, świętowano w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śl.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, w świątyni, gdzie na co dzień modlą się siostry klaryski od Wieczystej Adoracji, które w ostatnim czasie zadbały o renowację zabytkowych kościelnych organów, dzięki czemu brzmią jak nowe.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję