Reklama

Świat

Konferencji w Watykanie na temat przygotowań do III Zgromadzenia Synodu Biskupów

[ TEMATY ]

Watykan

synod

Synod o rodzinie

dslrtravel.com / Foter / CC BY

Przygotowania do Synodu Biskupów o rodzinie są już zaawansowane. Ich stan przedstawiono w Watykanie na konferencji prasowej. Jak poinformował nowy sekretarz generalny Synodu Biskupów, mianowany na to stanowisko półtora miesiąca temu abp Lorenzo Baldisseri, rozesłano już episkopatom krajowym i innym instytucjom kościelnym Dokument przygotowawczy. Jego kształt został w dniach 7-8 października podczas spotkania Rady Sekretariatu Synodu Biskupów pod przewodnictwem samego Ojca Świętego. Dokument ma być rozprowadzony po całym świecie w dekanatach i parafiach, by uzyskać konkretne dane co do znajomości tej problematyki. Przed przyszłorocznymi obradami czasu jest już jednak niewiele, dlatego odpowiedzi na kwestionariusz należy nadesłać do końca stycznia. W lutym zajmie się nimi Rada Sekretariatu Synodu Biskupów, by przygotować synodalny dokument roboczy Instrumentum laboris.

Na dzisiejszej prezentacji w watykańskim biurze prasowym relator generalny przyszłorocznego Synodu Biskupów, węgierski kardynał Péter Erdő, położył nacisk na ścisły związek między rodziną a małżeństwem. Zaprezentowany dziś dokument wychodzi od tego ważnego nauczania Kościoła, związanego równocześnie, jak podkreśla, z prawem naturalnym.

Dokument przygotowawczy jest bardzo zwięzły. Obejmuje 7 stron, z czego prawie połowa to kwestionariusz. Na wstępnie dowiadujemy się, że przewidziane są dwa etapy obrad synodalnych poświęconych rodzinie. Pierwszym będzie przyszłoroczne Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów pt. „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Potrwa ono od 5 do 19 października 2014 r. Rozezna bliżej aktualną sytuację oraz zbierze świadectwa i propozycje biskupów, jak głosić i przeżywać wiarygodnie Ewangelię dla rodziny. Natomiast rok później, w 2015 r., odbędzie się Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, które ma wskazać linie działania co do duszpasterstwa osoby ludzkiej i rodziny.

Kwestionariusz z Dokumentu przygotowawczego na przyszłoroczny Synod Biskupów grupuje pytania według tematów. Dotyczą one najpierw takich kwestii, jak znajomość i akceptacja nauczania Pisma Świętego i Magisterium Kościoła na temat rodziny oraz obecność dotyczących jej zasad prawa naturalnego w kulturze dzisiejszych społeczeństw. Z kolei jest mowa o zagadnieniach pastoralnych: ewangelizacyjnym znaczeniu rodziny i duszpasterstwie wobec trudnych sytuacji małżeńskich. Dalsze problemy to postawy wobec związków osób tej samej płci, wychowanie dzieci w nieregularnych sytuacjach małżeńskich, a wreszcie otwarcie małżonków na życie i relacja między rodziną a osobą.

2013-11-06 09:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod: duszpasterskie trzęsienie ziemi?

[ TEMATY ]

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje podczas obradującego w Watykanie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów a już niektórzy z obserwatorów, po przedstawionej wczoraj przez kard. Petera Erdő „Relatio post disceptationem” - relacji podsumowującej pierwszy tydzień dyskusji synodalnej, mówią o "duszpasterskim trzęsieniu ziemi". Jednak debata 190 biskupów dopiero osiągnęła półmetek. Także dokument końcowy, który obok "Orędzia do Ludu Bożego" zostanie przyjęty w sobotę, na zakończenie Synodu, będzie miał charakter roboczy i doradczy.

Podczas wczorajszej dwugodzinnej dyskusji nad "Relatio post disceptationem" padły również liczne głosy krytyczne. W 15 na 41 głosów osób, które wzięły udział w debacie skrytykowano konkretne punkty bądź domagano się dalszego ich sprecyzowania.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję