Reklama

Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z kobietami służącymi w WOT

Zadania pełnione w WOT, największe wyzwania i funkcjonowanie kobiet w siłach zbrojnych były tematem spotkania Agaty Kornhauser-Dudy z kobietami służącymi w Wojskach Obrony Terytorialnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet odbyło się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

"Bardzo mi panie imponujecie. Chciałabym wyrazić ogromny szacunek dla roli, jaką panie odgrywacie w strukturze Sił Zbrojnych RP oraz podziękować za służbę i poświęcenie na rzecz innych" – mówiła Kornhauser-Duda cytowana na stronie Kancelarii Prezydenta. "Poniedziałkowe spotkanie Pierwszej Damy z kobietami żołnierzami dotyczyło służby, obszarów realizowanych zadań, największych wyzwań i funkcjonowania kobiet w Siłach Zbrojnych RP. Panie podkreślały, że służba w WOT daje im możliwość łączenia roli matki i żony oraz pracy zawodowej z pasją do pomagania innym i służby na rzecz kraju" – przekazała KPRP.

Reklama

W komunikacie przypomniano, że WOT wykorzystują umiejętności i doświadczenie swoich ochotników w codziennej służbie, także w działaniach przeciw epidemii koronawirusa, które polegają m.in. na wspólnych patrolach z policją, nadzorze nad przestrzeganiem kwarantanny, wsparciu w kontroli granic i pomocy osobom starszym.

O operacji antykryzysowej mówił dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, który połączył się zdalnie z uczestniczkami spotkania. Podziękował małżonce prezydenta za zaangażowanie w akcję rozwożenia seniorom posiłków i dyżury na infolinii WOT.

Prezydent Andrzej Duda w odtworzonym nagraniu wyraził życzenia "zdrowia, entuzjazmu w podejmowaniu kolejnych wyzwań, satysfakcji i pomyślności" z okazji Dnia Kobiet.

Reklama

Funkcjonujące od początku 2017 r. jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych WOT liczą obecnie ponad 23 tys. ochotników i ponad 3,7 tys. żołnierzy zawodowych. Wśród ochotników ponad 4 tys. (17 proc.) to kobiety, w korpusie żołnierzy zawodowych WOT kobiet jest 330 – blisko 9 procent. Zadania WOT to wsparcie lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych i w przypadku zagrożeń niemilitarnych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

Od marca ubiegłego roku w działaniach przeciw pandemii uczestniczy 16,5 tys. żołnierzy WOT, których 80 proc. stanowią żołnierze ochotnicy.(PAP)

brw/ godl/

2021-03-08 19:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszył projekt – Psy ratownicze w WOT

[ TEMATY ]

WOT

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Wojska Obrony Terytorialnej wprowadzają pilotażowy program Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z psami. Pierwszą brygadą, która go podjęła jest 13. Śląska Brygada OT.

W dniach 22 -23.06 rozpoczęło się szkolenie nawigatorów, czyli osób, które w czasie akcji mają za zadanie iść w teren wraz z przewodnikiem i psem. Ich zadaniem jest nawigowanie zespołu tak, by cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany. Później wybrane osoby zostaną przewodnikami psów. Grupa poszukiwawczo–ratownicza K9 będzie składała się z 13. osób w tym dowódcy i sześciu zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję