Reklama

Kościół

Międzynarodowe warsztaty Spotkań Małżeńskich

W dniach 19-21 lutego odbyły się zdalnie, na platformie Zoom, międzynarodowe warsztaty Spotkań Małżeńskich. Uczestniczyło w nich 200 osób – małżeństw, kapłanów i sióstr zakonnych z 14 krajów, w których prowadzone są Spotkania Małżeńskie.

[ TEMATY ]

małżeństwo

spotkania małżeńskie

Adobe Stock

Celem tych warsztatów było podzielenie się doświadczeniami pracy rekolekcyjnej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli od czasu wybuchu pandemii, z szczególnym uwzględnieniem podjętej przez Spotkania Małżeńskie pracy zdalnej. W pierwszej części spotkania Irena i Jerzy Grzybowscy wyraźnie podkreślili, że celem warsztatów nie jest przestawienie pracy Spotkań Małżeńskich na działalność zdalną, ale poszerzenie niezastąpionej pracy „na żywo”.

Prefekt Papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Życia i Rodziny, kard. Kevin Farrell napisał do uczestników warsztatów m.in.: „Chciałbym pogratulować Waszego zaangażowania w duszpasterską troskę o małżeństwa z użyciem środków zdalnych, gdy jest to konieczne. Musimy podejmować wysiłki wobec rodzin, żeby mogły pozostawać w jedności z Kościołem, tak jak wy to czynicie, pomimo trudnej sytuacji, spowodowanej pandemią, która ogarnęła świat”.

Podziel się cytatem

Obecni liderzy Stowarzyszenia, Daina i Uldis Żurilo z Łotwy nakreślili ogólną sytuację w Kościele i społeczeństwie po wybuchu pandemii. Zauważyli polaryzację stanowisk w wielu sprawach i rosnące podziały tak w Kościele jak i całym społeczeństwie. Dotkliwy jest brak dialogu na wszystkich płaszczyznach relacji społecznych – mówili. Stąd potrzeba rozszerzenia pracy Spotkań Małżeńskich.

Reklama

W dalszej części spotkania Jerzy Grzybowski wyraził radość, że pomimo bardzo trudnych doświadczeń osobistych, rodzinnych i zawodowych wiele Ośrodków Spotkań Małżeńskich podjęło pracę zdalną zaraz po wybuchu pandemii. A Irena Grzybowska powiedziała: zależy nam, żeby ośrodki, które przeczekują pandemię, poczuły się skutecznie zachęcone do podjęcia działań już teraz i nabrały do tego umiejętności, jeśli im ich brakuje. Dlatego jako motto naszych warsztatów przyjęliśmy słowa proroka Izajasza: Pokrzepcie ręce osłabłe! wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: odwagi! (Iz 35,3).

Grażyna i Ireneusz Meyerowie z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Gdyni podzielili się swoim doświadczeniem, jak od niechęci do pracy zdalnej na początku pandemii przeszli proces rozumienia możliwości, jaki stwarza działalność on-line, aż do coraz większego własnego zaangażowania w zdalne prowadzenie Rekolekcji Małżeńskich oraz Wieczorów dla Zakochanych. Ks. Adam Lewandowski z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Lublinie podkreślił, że czas pandemii jest dla niego wezwaniem do pokory i odwagi, aby bez żalu rezygnować z tego, co ludzkie po to, aby ocalić to, co Boże. Teresa i Robert Jagielscy z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Świdnicy dzielili się tym, w jaki sposób inspirowali zdalny dialog małżeński.

Podkreślili, że większość małżeństw po pierwszym warsztacie prowadzonym zdalnie chce kontynuować te spotkania. Natomiast Małgorzata i Adam Wiorek z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Jaworznie, Elżbieta i Bogusław Mura z Niemiec oraz Joanna i Krzysztof Lus z Wielkiej Brytanii oraz wielu innych animatorów przedstawiało w jaki sposób zaistniałe trudności zamieniali na szanse rozwoju. Ks. Przemysław Kot z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Niemczech podkreślił, że od początku pandemii był przekonany, że w każdej sytuacji Bóg zaprasza go do dialogu i do zadawania Mu pytania: do czego mnie w tej sytuacji wzywasz, do czego zapraszasz. Zauważył, że we wspólnocie ośrodka bardzo odczuwalny jest brak wspólnie przeżywanej Eucharystii. Jednak – paradoksalnie – przeżywamy pogłębienie łączności duchowej oraz pogłębienie naszych ludzkich więzi.

Reklama

Także liderzy Ośrodków z wielu innych krajów dzielili się tym, w jaki sposób przezwyciężali powstałe trudności i stopniowo dostosowywali funkcjonowanie Spotkań Małżeńskich do nowych warunków.

Alina i Mark Baginskije z Nowosybirska podzielili się trudnościami w kontakcie z rozproszonymi we wschodniej Syberii uczestnikami Spotkań Małżeńskich, ale i mocnym postanowieniem odnowienia pracy rekolekcyjnej. Sofija i Igor Husaki z Tarnopola na Ukrainie powiedzieli, w jaki sposób przeżycie koronawirusa przewartościowało ich zaangażowanie w różne sprawy „ziemskie” i spowodowało większe zaangażowanie w pracę apostolską Spotkań Małżeńskich. Podobnie Swietłana i Władysław Kasjanowy ze wspólnoty Spotkań Małżeńskich Kościoła Chrześcijan Baptystów w Sankt Petersburgu podzielili się świadectwem pogłębienia swoich relacji małżeńskich w okresie pandemii i determinacją w rozwijaniu dialogu jako drogi do świętości w swoim środowisku.

Podziel się cytatem

Reklama

Podczas pracy w grupach jako konieczne uznano rozszerzanie nowopowstałego programu „Wprowadzenie do dialogu”. Szczególny akcent został położony na dialog rodziców z dziećmi oraz potrzebę tworzenia środowiska młodzieżowego w oparciu o duchowość Spotkań Małżeńskich. Podkreślono też, że ogromna szansa pojawiła się przed Wieczorami dla Zakochanych – prowadzonego przez Spotkania Małżeńskie kursu przygotowania do sakramentu małżeństwa. Jest możliwość ogarnięcia nimi znacznie większej liczby par, niż na żywo. Zwrócono uwagę, że podczas wszystkich form pracy zdalnej potrzebne jest bardzo wyraźne inspirowanie przystępowania do sakramentu pojednania i pokuty w czynnych kościołach. Potrzebne jest też wyraźne akcentowanie Komunii świętej duchowej. Jerzy Grzybowski podkreślił, że każdy z nas powinien żyć w nieustannej komunii duchowej z Jezusem.

Niedzielna Msza św. dla uczestników warsztatów transmitowana była z Irlandii. W homilii o. Łukasz Nawrat SDB zauważył m.in. nawiązując do czytań mszalnych, porównał dialog do łuku przymierza pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Z uwagi na całkowity lockdown w Irlandii, o. Łukasz Nawrat celebrował Mszę św. sam, natomiast czytania liturgiczne i modlitwę wiernych czytali animatorzy świeccy ze swoich domów, łącząc się z kapłanem i wszystkimi uczestnikami warsztatów przy pomocy platformy Zoom.

Reklama

Modlitwy w czasie warsztatów prowadzili m.in. Victor i Galina Mariuta z Mołdowy, Aleksandra i Krzysztof Pawlik z USA, ks. Andrzej Legieć z Orenburga na Syberii, Daiva i Jonas Junieviciai z Litwy oraz o. Aleksander Diagilew ze Spotkań Małżeńskich Cerkwi prawosławnej w Sankt Petersburgu.

We wnioskach końcowych Irena i Jerzy Grzybowscy podkreślili, że powstanie równoległego do pracy „na żywo” zdalnego nurtu Spotkań Małżeńskich stało się faktem. Doświadczenie pokazało, że doświadczeni animatorzy Spotkań Małżeńskich mają zdolność do zdalnego inspirowania dialogu w małżeństwach i narzeczonych. Świadectwa uczestników to potwierdzają. Potrzebne jest nieustanne doskonalenie tych umiejętności. W przyszłości wspólnoty spotykające się zdalnie powinny objąć małżeństwa i narzeczonych, którzy z różnych powodów (odległość, małe dzieci, opieka nad rodzicami) nie będą mogli uczestniczyć w wyjazdowych spotkaniach „na żywo”. Powstanie nurtu zdalnego poszerzyło możliwości realizacji przesłania Jezusa „Idźcie na cały świat”. Przezwyciężanie światowego kryzysu możliwe jest tylko poprzez rozwijanie działań pozytywnych. Spotkania Małżeńskie wpisują się w ten nurt.

2021-02-22 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeńskie rewolucje

Kto dziś nie słyszał wiadomości o złej kondycji polskich małżeństw? O konfliktach, kłótniach, rozwodach? A kto słyszał, co można zrobić, aby temu wszystkiemu zaradzić? Kiedy pojawia się kryzys często ludzie biorą nogi za pas... Pozostaje tęsknota za poczuciem wzajemnego zrozumienia, wysłuchania i akceptacji. I żeby tylko na tej tęsknocie się skończyło... Tymczasem istnieje „złoty środek” na małżeńskie problemy stanowiący małżeński drogowskaz na dalsze życie

Ten „złoty środek” naprawdę działa, a jego skuteczność potwierdzają małżonkowie, którzy zechcieli go skosztować. To tzw. Spotkania Małżeńskie, zwane też małżeńskimi dialogami. Nazywa się je również ruchem rekolekcyjnym, którego celem jest pogłębianie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony oraz pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną, aby ich miłość małżeńska rozwijała się. Szczególnie zaś pomocne są dla par przeżywających kryzys małżeński. W całej Polsce rozwija się Ruch Spotkań Małżeńskich. W naszej diecezji baza Ruchu znajduje się w parafii św. Elżbiety w Jaworznie-Szczakowej. Na czele Ruchu stoi diecezjalna para małżeńska animatorów – Małgorzata i Andrzej Kędziorscy, zaś nad całością czuwa duchowy przewodnik i opiekun, proboszcz parafii ks. Józef Gut.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję