Reklama

Watykan

Watykan i Kościół australijski zaprzeczają informacjom o przelewach wielkich sum pieniędzy

Zarówno Stolica Apostolska jak i australijski Kościół katolicki zaprzeczają, jakoby w ciągu minionych siedmiu lat z Rzymu wysłano do Australii przelewy o wartości 1,8 mld dolarów – podaje Philip Pullella z agencji Reutersa.

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Lubaś

Amerykański watykanista powołuje się na opinię wyrażoną wczoraj przez wysokiego urzędnika Stolicy Apostolskiej, dobrze znającego finanse Watykanu, który stwierdził, że „taka kwota pieniędzy i ta liczba transferów nie opuściła Państwa Watykańskiego”. Zastrzegł on sobie anonimowość, i zapewnił, że Stolica Apostolska będzie żądała od władz australijskich szczegółów na temat konkretnego pochodzenia i przeznaczenia tych pieniędzy. „To nie są nasze pieniądze, ponieważ nie mamy takich pieniędzy”, powiedział. „Jestem absolutnie zdumiony” – dodał.

Chodzi o informacje podane do publicznej wiadomości w grudniu przez Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC) – rządowej agencji odpowiedzialnej za wykrywanie, zapobieganie i przeciwdziałanie przestępstwom finansowym. Instytucja ta udzieliła odpowiedzi na zapytanie parlamentarne australijskiej senator Concetty Fierravanti-Wells, po raz pierwszy opublikowane przez gazetę The Australian.

Reklama

Według AUSTRAC transakcje te obejmowały one około 47.000 oddzielnych transferów.

Przewodniczący australijskiego episkopatu, arcybiskup Mark Coleridge z Brisbane powiedział agencji Reuters, że Kościół australijski nie wiedział o żadnych takich transferach.

Zapytanie Fierravanti-Wells dotyczyło funduszy przekazanych do Australii z Watykanu lub któregokolwiek z jego podmiotów, lub osób związanych z Watykanem czy też podmiotami watykańskimi od 2014 roku.

Reklama

Cytowany wcześniej urzędnik Stolicy Apostolskiej przypomniał, że Watykan ma około 100 osób prawnych, w tym szpitale i tym podobne, lecz nie mają one takich sum pieniędzy.

AUSTRAC stwierdził, że transfery wynosiły od 71,6 mln dolarów australijskich (55,2 mln dolarów USA) rocznie w 2014 roku do 581,3 mln dolarów (448,0 mln dolarów USA) w 2017 roku.

Urzędnik watykański powiedział agencji Reuster, że od 2014 roku Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) wysłała do Australii mniej niż 800.000 euro (980.000 dolarów), głównie na wypłatę wynagrodzeń i wydatków na nuncjaturę apostolską, a także na pokrycie kosztów emerytur i podróży.

Podziel się cytatem

Podobnie, pieniądze wysłane do Australii przez Instytut Dzieł Religijnych (IOR) dla swoich klientów, zazwyczaj członków zakonów, dalekie były od kwot wymienionych przez AUSTRAC.

„Cały roczny budżet Stolicy Apostolskiej wynosi około 330 milionów euro. Dane liczbowe (AUSTRAC) są około cztery razy wyższe”, powiedział watykański, dodając, że informacje podane przez australijską instytucję rządową wglądają jak science fiction. Zaznaczył, że Stolica Apostolska pragnie się dowiedzieć, czy inni nielegalnie używali jej imienia, czy też imienia powiązanego z nią podmiotu do przelewania pieniędzy przez banki w innych krajach.

Natomiast arcybiskup Coleridge stwierdził, że fundusze nie zostały wykorzystane do rozliczeń finansowych z ofiarami wykorzystywania seksualnego lub do pokrycia kosztów prawnych związanych z procesem przeciw kardynałowi Georgowi Pellowi.

„Biorąc pod uwagę powszechne spekulacje, istnieje potrzeba wyjaśnienia", powiedział przewodniczący australijskiego episkopatu.

Kard. Pell pracował w Watykanie jako prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki od roku 2014 do 2017, kiedy to powrócił do swojej ojczyzny, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Spędził 404 dni w więzieniu, zanim jego wyrok został uchylony w kwietniu bieżącego roku, a obecnie przebywa w Rzymie. Nie odpowiedział na prośbę agencji Reutersa o komentarz.

2020-12-31 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Bovati do papieża i Kurii: zachwyćmy się cudem życia!

[ TEMATY ]

rekolekcje

Watykan

Franciszek

Vatican Media

Opór, jaki człowiek stawia łasce oraz brak wiary to tematy, które w trzecim dniu rekolekcji w Domu Boskiego Mistrza w Aricci, pod Rzymem, dla papieża i Kurii Rzymskiej, porusza prowadzący o. Pietro Bovati SJ. Ze względu na przeziębienie Franciszek bierze w nich udział pozostając w swoim pokoju w Domu św. Marty.

Wcześniejsze dwie konferencje włoski jezuita, sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, poświęcił cudowi narodzin oraz powołaniu. Podkreślił, że nigdy nie możemy zapominać, że każdy człowiek został stworzony na Boży obraz i podobieństwo. Jesteśmy więc od zawsze chciani przez Stworzyciela, w naszej niepowtarzalności i jedyności.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję