Reklama

Kościół

Bp Bab: Projektem na szczęśliwe małżeństwo jest świętość

Małżeństwo i rodzina w swojej miłości uobecniają samego Boga. Małżonkowie są równi w swojej nieskończonej wartości, jaką ma każdy człowiek, a jednocześnie głęboko ze sobą zjednoczeni - powiedział bp Adam Bab. Biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii odpustowej w kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach.

[ TEMATY ]

biskup

małżeństwo

rzwicakoscielna.pl

W homilii bp Bab nazwał rodzinę „Bożym projektem na szczęśliwe życie”. - Czy jesteście w swoich rodzinach szczęśliwi i czy kojarzycie to swoje rodzinne szczęście ze świętością? Jesteśmy tutaj po to żeby wrócić do tych pierwszych, pierwotnych pragnień życia w szczęśliwej udanej rodzinie, czyli w Świętej Rodzinie. Trzeba zapytać Autora naszego człowieczeństwa i Autora rodziny, Stwórcę - naszego Boga, jaki jest ten projekt na szczęśliwe rodzinne życie – mówił.

Biskup zauważył, że Bóg stwarzając małżeństwo obdarzył małżonków godnością w wymiarze indywidualnym, jako kobietę i mężczyznę oraz jako wspólnotę osób. Małżeństwo i rodzina uobecniają samego Boga w swojej miłości. Małżonkowie są równi w swojej nieskończonej wartości, jaką ma każdy człowiek, a jednocześnie głęboko ze sobą zjednoczeni. Kiedy mężczyzna i kobieta są razem, kiedy się nawzajem kochają, to w tej miłości służą sobie. Pan Bóg tak to wymyślił, że kiedy jest bardzo szczególny, intymny i święty moment celebracji tej miłości w małżeńskim zjednoczeniu, może zaistnieć kolejna osoba, kolejny człowiek – wskazywał kaznodzieja.

Reklama

Wyjaśniając biblijny opis stworzenia Ewy z żebra Adama, bp Bab stwierdził, że pierwszy człowiek widział w swojej małżonce kogoś równego sobie. – Mógł stwierdzić: to ktoś, kim się może zachwycić, tak jak się zachwycił sobą i ten ktoś może się nim zachwycić. Człowieka nie wolno używać, nie wolno traktować jak przedmiot, jak rzecz. Człowieka wolno, a nawet trzeba kochać i szczególną przestrzenią wspólnotą, gdzie ta miłość się wydarza jest małżeństwo - podkreślił bp Bab.

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste oddanie lubelskiej parafii pod opiekę Świętej Rodziny i odśpiewanie hymnu Te Deum. Wieczorem odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu wokalistów: Alicji Węgorzewskiej i Macieja Miecznikowskiego. Za organami i fortepianem zasiądzie Robert Grudzień.

Lubelska świątynia ku czci Świętej Rodziny jest wotum dziękczynnym za pontyfikat Jana Pawła II. Powstała w miejscu, w którym Papież Polak 9 czerwca 1987 r. sprawował Eucharystię, w ramach III Pielgrzymki do Polski. O pamiętnej wizycie przypomina stojący na placu kościelnym krzyż, który był elementem papieskiego ołtarza.

2020-12-27 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Moguncja ma nowego biskupa

[ TEMATY ]

biskup

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował 50-letniego ks. prof. Petera Kohlgrafa ordynariuszem diecezji mogunckiej w Niemczech. Przez 33 lata, od 21 czerwca 1983 do 16 maja 2016 r., diecezją tą kierował wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Karl Lehmann.

Bp Peter Kohlgraf urodził się 21 marca 1967 w Kolonii. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne w Bonn. Został wyświęcony na kapłana 18 czerwca 1993 roku i należy do duchowieństwa archidiecezji kolońskiej. Po święceniach pracował w duszpasterstwie, a w roku 2000 uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie w Bonn. Następnie był asystentem w Collegium Albertinum w Bonn (2003-2009), gdzie mieszkają alumni seminarium archidiecezji kolońskiej. Przez dwa lata był zastępcą kierownika Katedry Edukacji Religijnej na Uniwersytecie w Münster (2006-2008), gdzie w 2010 roku otrzymał habilitację z teologii.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję