Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięć wiecznie żywa

Do Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. Ks. Jerzego Wolnego w Będzinie trafiły osobiste dokumenty, zapiski kazań, fotografie związane z osobami zmarłych kapłanów ks. prał. Stefana Wyporskiego i ks. kan. Tadeusza Stępnia.

ks. Tomasz Zmarzły

Dokumenty po ks. prał. Stefanie Wyporskim

Dokumenty po ks. prał. Stefanie Wyporskim

Ks. prał. Stefan Wyporski zmarł w 66. roku życia i 39. roku kapłaństwa. Był znanym kapłanem nie tylko w diecezji sosnowieckiej pełniącym różne funkcje, m.in. był pierwszym dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej, którą tworzył od podstaw. Był także kapelanem Strażaków oraz proboszczem parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, gdzie wybudował świątynię oraz św. Barbary w Sosnowcu i św. Floriana w Sosnowcu. Ks. kan. Tadeusz Stępień, emerytowany proboszcz parafii pw. MB Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, zmarł w 85. roku życia i 62. roku kapłaństwa. Przez 19 lat, od 1989 do 2008 roku, był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Katolickim przy parafii, a następnie w Domu św. Józefa w Będzinie. Był wicedziekanem dekanatu Wieluńskiego i dziekanem dekanatu św. Stanisława BM w Czeladzi. Był pielgrzymem kalwaryjskim i tercjarzem franciszkańskim. – Archiwum realizuje swoje zadania i misję przede wszystkim poprzez przechowywanie i zabezpieczenie akt, udostępnianie materiałów archiwalnych osobom i instytucjom do tego upoważnionym. Dokumenty, które przekazała rodzina zmarłych kapłanów, w przyszłości mogą być wspaniałym źródłem dla badających życie i działalność tych duchownych w granicach diecezji sosnowieckiej – stwierdza dyrektor archiwum ks. Tomasz Zmarzły. – Pozornie niepotrzebne nikomu dokumenty takie jak: stare fotografie, dokumenty ukończenia seminarium duchownego, kazania są doskonałym materiałem wpisującym się w historię diecezji sosnowieckiej. Po upływie lat będą służyć innym, którzy zechcą odczytać to, co robiliśmy obecnie. Pamięć o zmarłych kapłanach będzie wiecznie żywa, pomimo ich nieobecności wśród żyjących – dodaje ks. Tomasz Zmarzły.

2020-12-20 16:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

22 stycznia zmarł Apostoł Rzymu, św. Wincenty Pallotti

2021-01-22 16:03

[ TEMATY ]

święty

Włodzimierz Rędzioch

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

„Święty, apostoł Rzymu, nie żyje”, „Ojciec ubogich nie żyje” - tak w styczniu 1850 r. były zatytułowane artykuły włoskiego dziennika "Giornale di Roma" informujące o zgonie ks. Wincentego Pallottiego.

Powodem jego nagłej śmierci było ostre zapalenie płuc, którego nabawił się w święto Trzech Króli - po uroczystościach Epifanii w kościele św. Andrzeja della Valle ks. Pallotti oddał swój płaszcz biedakowi, na skutek czego bardzo się przeziębił.

CZYTAJ DALEJ

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

2021-01-14 17:08

[ TEMATY ]

IPN

ekshumacja

ks. Franciszek Blachnicki

wPolityce.pl/Telewizja Trwam (screenshot)

ks. Franciszek Blachnicki

ks. Franciszek Blachnicki

Jak podaje portal wPolityce.pl: W listopadzie 2020 roku 63 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej skierowało do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek petycję ws. podjęcia przez Sejm prac nad zmianą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Sygnatariusze domagali się wyłączenia z Instytutu Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i przeniesienia jej do struktur prokuratury powszechnej oraz umożliwienia przeprowadzenia weryfikacji pracy prokuratorów. Jako przykład bezowocnych postępowań wskazali casus ks. Franciszka Blachnickiego. Na szokujące kulisy sprawy zwraca uwagę w rozmowie z Polskim Radiem 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. Pojawiają się nowe wątki dotyczące otrucia kapłana. Czy ma to związek z jego ostatnim spotkaniem?

Warto przy tej okazji wspomnieć o prokurator Ewie Koj, wieloletniej szefowej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach i sposobie prowadzenia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Są trzy fundamentalne zarzuty pod adresem pani prokurator w związku ze śledztwem prowadzonym w latach 2005-2006 — zauważa Woyciechowski.

CZYTAJ DALEJ

Miłośnicy Dróg św. Jakuba u swojego patrona

2021-01-22 19:01

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi wchodzą do Małujowic

Pielgrzymi wchodzą do Małujowic

Dziś miłośnicy Dróg św. Jakuba w naszej archidiecezji pielgrzymkowo zainaugurowali Rok Święty Jakubowy. Przeszli oni z Brzegu (kościół św. Mikołaja) do diecezjalnego Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

Na pielgrzymkowy szlak wyruszyła grupa 27 osób. Obecny był ks. Tomasz Gospodaryk, który jest koordynatorem Dróg św. Jakuba w Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję