Reklama

Kościół

Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce: stawajmy się głosem prześladowanego Kościoła

W XII Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym Mszę św. w intencji prześladowanych chrześcijan odprawił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Stawajmy się poprzez naszą modlitwę, zainteresowanie i wsparcie materialne głosem Kościoła prześladowanego w świecie - mówił w wygłoszonej homilii ks. Waldemar Wcisło.

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

materiał prasowy

Duchowny na wstępie podziękował za wsparcie duchowe i materialne, które w ubiegłym roku Polacy okazali Sudanowi Południowemu - krajowi, o którym papież Franciszek powiedział, że pokój jest podstawowym warunkiem, by jego mieszkańcy nie cierpieli.

- Na wszystko tam brakuje pieniędzy - na żywność, na leki. Dzięki waszej pomocy wsparliśmy działania Kościoła w tym państwie kwotą 4 mln złotych. Dzięki Wam tysiące dzieci mogły uczęszczać do szkoły i nie było głodnych, bo nasi misjonarze dawali im posiłki. To Wasza zasługa - powiedział ks. Cisło.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodał, że w tym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce pochyla się nad Republiką Środkowej Afryki, często nazywanej sercem Czarnego Lądu. - To, co go charakteryzuje, to okropna korupcja, które nie pozwala mieszkańcom korzystać z dostępnych zasobów naturalnych kraju. Do tego dochodzą różne bojówki, które powodują niepokoje i cierpienia - wymienił, zaznaczając, że wszystkim tym problemom stara się zaradzić Kościół misyjny.

Ks. Cisło wskazał, że z powodu panujących rebelii i konfliktów w RŚA najbardziej cierpią najsłabsi. - Około 60% dzieci nie ma możliwości regularnego uczęszczania do szkoły, czego konsekwencją jest stawanie się łatwym łupem dla różnych band, które na siłę wcielają je do swoich armii jako żołnierzy przymusowych. Często taki młody człowiek jest prowadzony do swojej wioski z lufą karabinu przystawioną do skroni - musi kogoś zabić albo sam zostanie zastrzelony - mówił duchowny.

Ks. Cisło wskazywał, że ogromnym problemem RŚA jest analfabetyzm. Wśród mężczyzn w wieku 16-24 lat wskaźnik alfabetyzacji wynosi około 70%, a wśród kobiet jest o 10% niższy. Odpowiednie nauczanie może również zapewnić tworzenie więzi w szkolnych ławkach między różnymi religiami, co może także pomóc opanowywać późniejsze kryzysy.

Reklama

Kapłan podkreślił, że solidarność z prześladowanymi braćmi i siostrami w wierze jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. - Oni dzisiaj doświadczają krzyża. Często nawet fizycznie, gdyż zdarzało się, że na Bliskim Wschodzie krzyżowano ich za wiarę. Stawajmy się więc poprzez naszą modlitwę, zainteresowanie i wsparcie materialne głosem Kościoła prześladowanego w świecie - wezwał ks. Cisło.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy Kirche in Not – Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. z inicjatywy papieża Piusa XII pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Podziel się cytatem

Jako fundacja na prawie papieskim, dzieło wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (w Warszawie). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie.

2020-11-08 10:02

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W 2018 r. zginęło na świecie ponad 4,3 tys. chrześcijan

W ubiegłym roku na świecie zginęło co najmniej 4305 chrześcijan a ponad 1,8 tys. świątyń zostało zniszczonych lub przynajmniej zaatakowanych. Dane powyższe przedstawił w rozmowie z madryckim dziennikiem „ABC” dyrektor krajowego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) Jaime Menéndez Ros.

Przypomniał, że papież Franciszek wspomniał niedawno, że obecne prześladowania wyznawców Chrystusa znacznie przewyższają rozmiary ich prześladowań z pierwszych trzech wieków istnienia nowej religii w Cesarstwie Rzymskim. Tendencje te potwierdza też najnowszy raport wspomnianego stowarzyszenia, przedstawiony pod koniec ub.r., z którego wynikało m.in., że ponad 327 mln chrześcijan żyje w krajach, w których dochodzi do prześladowań lub dyskryminacji na tle religijnym.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję