Reklama

Wiadomości

Prezydent: wyzwania stojące przed rządzącymi - walka z epidemią i ratowanie polskiej gospodarki

Walka z epidemią i ratowanie polskiej gospodarki to wyzwania stojące przed rządem Zjednoczonej Prawicy i mną jako prezydentem - mówił Andrzej Duda podczas powołania nowych ministrów. Przed nami czas "dobrych i mądrych decyzji"; wierzę, że wspólnie uda nam się tego dokonać - dodał.

Podczas uroczystości wręczenia powołań nowym ministrom w rządzie Mateusza Morawieckiego, która odbyła się we wtorek po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda powiedział, że jest to "bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna".

Przypomniał, że minął prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych, w których - jak mówił - "Zjednoczona Prawica odniosła drugie z rzędu spektakularne zwycięstwo wyborcze osiągając samodzielną większość parlamentarną i biorąc w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy na najbliższe cztery lata". Wyraził przekonanie, że "wielu w naszym kraju wierzy w to, że na znacznie dłużej, po skutecznych rządach poprzednich czterech lat".

Reklama

Według prezydenta "wielu Polaków swoimi głosami dziękowało za poprzednie czterolecie od 2015 do 2019 roku; za dotrzymane zobowiązania, wdrożone programy społeczne". "To wielkie dzieło Zjednoczonej Prawicy i tej w rządzie, i tej w parlamencie" - mówił Duda. W tym kontekście wymienił byłą premier Beatę Szydło i obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Podziel się cytatem

Jak dodał, "jest to wielkie dzieło całej Zjednoczonej Prawicy", które przez cztery lata poprzedniej kadencji wspierał. "Te rządy dzięki ostatniemu zwycięstwu w wyborach parlamentarnych prawie rok temu są kontynuowane" - powiedział Duda. Według niego, ponad 8,5 miliona głosów oddanych na Zjednoczoną Prawicę w ostatnich wyborach parlamentarnych, to głosy "podziękowania", ale jednocześnie także głosy tworzące zobowiązanie, głosy "wiary w to, że polskie sprawy będą dalej dobrze prowadzone".

Prezydent podkreślił, że nowy rząd powołany po wyborach parlamentarnych w 2019 roku "praktycznie od razu zetknął się z ogromną trudnością - pandemią koronawirusa. Jak zaznaczył, wyzwaniem była po pierwsze ochrona życia i zdrowia obywateli, a po drugie ratowanie polskiej gospodarki.

Reklama

"To dzieło było i jest realizowane. I chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu i za tamte cztery lata - wszystkim tym, którzy brali w nich udział - i za ten czas teraz, tego prawie roku niezwykle dzielnej, a bardzo często odważnej postawy, która wymagała wielkiej odpowiedzialności, odporności psychicznej, ale przede wszystkim wymagała niezwykłego wysiłku" - powiedział Duda.

Podziękował rządowi, Zjednoczonej Prawicy, tym ministrom, ale i tym ministrom, którzy "kończą swoją służbę". Wymienił tu byłych już ministrów: rozwoju - Jadwigę Emilewicz oraz rolnictwa - Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

"Z nimi w tym czasie współpracowałem najbliżej. Z panią premier współpracowaliśmy i wiele godzin spędziliśmy pracując nad rozwiązaniami dotyczącymi pakietów antyepidemicznych, pakietów walki z kryzysem koronawirusa w sferze gospodarczej, dyskutując nad różnymi rozwiązaniami, by ratować rynek pracy" - powiedział Duda. Z Ardanowskim - powiedział - pracowali "nad sprawami polskiego rolnictwa, by rolnictwo mogło dobrze się rozwijać, by kwitło, by ludzie na polskiej wsi czuli, że są traktowani godnie".

"Miałem dziś tę przyjemność, że mogłem państwu ministrom podziękować osobiście za ich służbę dla Polski; wszystkim (ministrom), którzy w tej zmianie w polskim rządzie, w tej rekonstrukcji w tej chwili uczestniczą" - powiedział prezydent.

Podziękował też za wsparcie w kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. "Za to, że wygraliśmy ją, że pełnię teraz drugą kadencję urząd prezydenta Rzeczpospolitej ze znakomitym wynikiem ponad 10 mln głosów - prawie, 10,5 mln głosów. Wynikiem także i wspaniałym, jeżeli chodzi o frekwencję" - powiedział Duda.

Stwierdził, "jest to wielki kredyt zaufania", którym Polacy obdarzyli jego oraz rząd Zjednoczonej Prawicy. "Za prowadzenie dalej odpowiedzialnej polityki, za ratowanie Polski przed koronawirusem, za to, że to właśnie my, razem działając, współdziałając ze sobą, jak stanowi konstytucja o obowiązku współdziałania ze strony prezydenta i rządu, jesteśmy w stanie Polskę przeprowadzić przez ten trudny czas, który w Polsce i na świecie trwa i może szykuje jeszcze niejedno wyzwanie" - powiedział.

Podziel się cytatem

Podziękował członkom rządu, że podejmując misję prowadzenia polskich spraw, biorą udział w tym, co on w czasie kampanii prezydenckiej nazwał "koalicją polskich spraw". "Polskie sprawy powinny być uczciwie prowadzone. Wierzę, że do tego uczciwego prowadzenia polskich spraw dołączą się też inni, nie tylko Zjednoczona Prawica, że dobre projekty zyskają zdecydowanie większe poparcie parlamentarne niż to, które wynika z prostej arytmetyki parlamentarnej" - powiedział Duda.

Jak mówił, poza walką z epidemią, sprawujących władzę w Polsce czeka walka o "uratowanie polskiej gospodarki, o wyprowadzenie jej z kryzysu, o to, by przetrwała tak, by mogła dalej konkurować z najlepszymi na świecie, by nadal się rozwijała".

"To czas bardzo dobrych i mądrych decyzji, które trzeba będzie podjąć, to czas inwestycji, które muszą być w Polsce zrealizowane, to czas (realizacji) tych wszystkich zobowiązań, które zostały w kolejnych kampaniach podjęte, a których jeszcze nie zrealizowaliśmy. Wierzę, że wspólnie uda nam się tego dokonać" - powiedział prezydent.

Zapewnił, że każdy projekt i każdy głos, który będzie do niego kierowany, będzie przez niego "wnikliwie obserwowany od strony merytorycznej". "W pierwszej kolejności będę się kierował zobowiązaniami, które podjąłem, które podjęliśmy, ale będę się w każdym przypadku kierował także tym, co nazywamy dobrem obywateli i dobrem Rzeczpospolitej" - oświadczył Duda.

"Uczciwość, rzetelność w polityce, dbanie o ludzi, pilnowanie polskich spraw to jest to, co - wierzę w to - będzie przez najbliższe lata realizowane" - dodał prezydent.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/

2020-10-06 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poruszające słowa prezydenta w Toruniu: Dziękuję za Radio Maryja!

Polityka jest nieodłączną częścią budowania państwa, ale taka polityka która jest troską o dobro wspólne. Radio Maryja ma prawo nawoływać, aby cała polityka taka właśnie była — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja. Na wstępie prezydent przywołał słowa Ojca Św. Jana Pawła II : „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio – Radio Maryja”.

Powiedział tak w Rzymie 29 marca 1995 roku nasz Ojciec Święty – św. Jan Paweł II. Powiedział tak, gdy Radio Maryja nie miało jeszcze nawet 4 lat. Dziś ma 25 lat. Jest „Nasz Dziennik”, jest Telewizja Trwam, jest WSKSiM. Jest wielka siła katolickich mediów, która zrodziła się z niczego w 1991 roku i rozpoczęła swoją działalność dokładnie 8 grudnia — przypomniał prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ewa Kusz: głos osób skrzywdzonych - czy zechcemy ich słuchać?

2021-09-16 16:24

[ TEMATY ]

dzieci

wykorzystywanie

pokrzywdzeni

Vatican News

Ewa Kusz, psycholog i seksuolog. Członkini komitetu organizacyjnego regionalnego spotkania na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym

Ewa Kusz, psycholog i seksuolog. Członkini komitetu organizacyjnego regionalnego spotkania na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym

W niedzielę w Warszawie rozpocznie się regionalne spotkanie na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym. Wezmą w nim udział przedstawiciele episkopatów i osób pracujących w obszarze ochrony małoletnich z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jednym z członków komitetu organizacyjnego jest Ewa Kusz, która zebrała głosy osób molestowanych przez księży.

Co mówią, czego oczekują od Kościoła, od „ludzi Kościoła” osoby skrzywdzone w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję