Reklama

Kościół

Kard. Ruini: Jan Paweł II miał rację, wiara musi tworzyć kulturę

Katolicy we Włoszech potrzebują silnego lidera, który odważyłby się iść pod prąd – uważa kard. Camillo Ruini. Zdaniem wieloletniego przewodniczącego Episkopatu Włoch, problemy tutejszego Kościoła wynikają z faktu, że wiara przestała wpływać na kulturę tego kraju, a także na politykę. Od kilkunastu lat Kościół zaniedbuje kształtowanie chrześcijańskiej tożsamości.

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Wojtek Laski/East News

Rozmawiając z tygodnikiem „Tempi”, 89-letni purpurat zauważa, że we Włoszech spełniają się słowa Jana Pawła II: „Wiara, która nie staje się kulturą, jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie w całości przemyślaną, nie przeżytą wiernie”. Dziś tymczasem mamy do czynienia, i to nie tylko we Włoszech, z kulturową i polityczną diasporą wierzących.

Reklama

Kard. Runi odniósł się również do problemów katolickiego szkolnictwa we Włoszech, któremu państwo odmawia regularnych subwencji, co w konsekwencji oznacza, że koszty nauczania niemal w całości są pokrywane przez rodziców. W Europie jest to anomalia, którą spotyka się dziś już jedynie we Włoszech.

„W innych krajach, o wiele mniej związanych z Kościołem, istnieje pełna wolność nauczania. Co więcej, dziwią się, że my jej nie mamy” – mówi kard. Ruini. Jego zdaniem są to przeżytki z czasów emancypacji włoskiego państwa, które dziś nie mają już racji bytu. Przypomina, że państwo jest liberalne i demokratyczne nie tylko dlatego, że umożliwia obywatelom udział w głosowaniu, ale także dlatego, że chroni ich wolności. A wolność nauczania to jedna z podstawowych swobód – dodaje włoski kardynał.

Zastrzega jednocześnie, że kościelne szkoły nie mogą być katolickie jedynie z nazwy. Ich wyznaniowy charakter musi się przejawiać zarówno w stylu, jak i treści nauczania.

2020-09-18 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Twitterze: niech św. Jan Paweł II inspiruje naszą wiarę

2020-10-22 13:32

[ TEMATY ]

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

MARIAN SZTAJNER

O znaczeniu świadectwa wiary św. Jana Pawła II dla współczesnych chrześcijan przypomniał Ojciec Święty w swoim dzisiejszym wpisie na komunikatorze Twitter w dzisiejsze wspomnienie liturgiczne swego poprzednika.

Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Święty#JanPawełII, pełen pasji dla życia i podziwu dla tajemnicy Boga, świata i człowieka, był nadzwyczajnym darem Pana dla Kościoła. Pamiętajmy o jego wierze: niech będzie przykładem dla przeżywania naszego świadectwa dzisiaj”.

We wcześniejszym wpisie Franciszek zacytował zdania swego poprzednika: «Dzisiaj tak często człowiek nie wie, co nosi w sobie, w głębi swojej duszy, w swoim sercu… Pozwólcie zatem Chrystusowi mówić do człowieka. Tylko On ma słowa życia, życia wiecznego»

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa

2020-10-24 08:12

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

KPRP

W piątek prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa; wynik okazał się pozytywny - poinformował w sobotę na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jak zaznaczył, prezydent czuje się dobrze.

"Zgodnie z zaleceniami wczoraj prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - podał Spychalski.

W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u prezydenta Andrzeja Dudy udaję się na kwarantannę - przekazał w sobotę rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski.

W RMF FM Kraska potwierdził, że prezydent jest w dobrej kondycji. "Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki. Jest młodym człowiekiem, więc myślę, że sobie z tym doskonale poradzi. Jak widać, wirus nie wybiera. Każdego może to spotkać, stąd bardzo aktualne są nasze apele, abyśmy przestrzegali reguł" - wskazał wiceszef MZ.

Zapytany, czy na kwarantannę trafi też Iga Świątek, Kraska podkreślił, że osoby, u których stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa trafiają do izolacji, a osoby, które miały kontakt, muszą być objęte kwarantanną. "Myślę, że pani Iga Świątek też taką kwarantanną będzie objęta" - dodał.

Kraska odniósł się też do piątkowej wizyty prezydenta na Stadionie Narodowym. Jego zdaniem, budowa szpitalu nie jest zagrożona. "Wszyscy byli w maseczkach, zachowywali dystans, więc to ryzyko zakażenia było minimalne. Ale na pewno osoby, które miały kontakt z panem prezydentem, będą miały testy, ponieważ bardzo nam zależy, żeby ta budowa jak najszybciej została skończona" - zaznaczył wiceminister.

"Myślę, że to nie zahamuje budowy, bo prace są bardzo zaawansowane. Myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy budowa będzie ukończona" - zaznaczył wiceminister.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 228 318 zakażeń, zmarły 4 172 osoby.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie pielgrzyma #13

2020-10-25 10:00

www.14-stka.pl

Bogumiła Cichocka podczas pisania kroniki pielgrzymkowej

Bogumiła Cichocka podczas pisania kroniki pielgrzymkowej

Zapraszamy na 13. część pielgrzymkowych wspomnień Bogumiły Cichockiej z gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziś prezentujemy trzecią część kartki z kroniki z 4 sierpnia 2005 roku (Lubska - Włochy).

Nabożeństwo pokutne prowadzone przez gr. 14:

Śpiew: Łaską jesteśmy zbawieni

Wiemy jak chodzić w pielgrzymce. Mały zagajnik, toaleta, to ze spraw fizycznych. Duchowe to świadomość, czy wiem już dlaczego pielgrzymujemy. To, co dzieje się na pielgrzymce jest najlepszym testamentem dla nas. Chcemy otworzyć się na Boga. Nie chcemy zawieść Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przepraszajmy za złe pielgrzymowanie. Może to okazja być między ludźmi, a nie z Bogiem.

Śpiew: Panie przebacz, Ojcze zapomnij

Czytanie: Tak powiedział Pan: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej…

Okazując łaskę do tysięcznego pokolenia. Pamiętaj o szabacie. Sześć dni pracuj, a siódmego odpoczywaj. Bóg pobłogosławił siódmy dzień - dzień szabatu i zrobił go świętym.

Bóg przybył po to, aby nas powołać do bojaźni, abyście nie grzeszyli.

Psalm: Naucz mnie Panie drogi twoich ustaw.

Ewangelia: Dwaj z nich byli w drodze do Emaus. Sam Jezus przybliżył się do nich, ale oni Go nie rozpoznali. Oczy ich były jakby na uwięzi. Ty nie wiesz, co stało się z Mesjaszem? Kobiety opowiadały, że Jezus żyje. Gdy zajął miejsce przy stole, zaczął łamać chleb - wtedy Go poznali. Oczy im się otworzyły. Poszli i opowiadali, co się stało w Emaus.

Homilia: Zostań z nami Panie, bo chyli się ku wieczorowi. Oczy im się otworzyły.

Bajka: Ojciec Święty staje przed Panem Bogiem. Bóg zaprasza papieża na kolacje. Kolacja, śniadanie marne. Papież nie pyta, bo skromny. Ale w końcu pyta: czy tu nie ma lepszego jedzenia? A Pan Bóg odpowiada - dla nas dwóch nie opłaca się gotować.

Co mam zrobić, aby być zbawionym. Zachowuj przykazania - to wykonuję. To idź sprzedaj wszystko co masz i idź za Mną. To już było gorsze. Młodzieniec spochmurniał.

Zawiedzenie, że Mistrz tak marnie skończył. Co czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Pytają młodzi, starzy, kapłani, siostry zakonne, małżeństwa. Odp. “Sprzedaj wszystko, co masz i idź za Mną.”

Pójść za Chrystusem to od siebie wymagać. Jan Paweł II to był bardzo wymagający od siebie. Nie oszczędzał siebie. Nie mówił otwarcie o tym, ale to można było wyczuć. Czy potrafię od siebie wymagać? Łatwo się wzruszać po śmierci Jana Pawła II. Nie jeden kapłan uronił łzę. Teraz idzie o to, abyśmy nie zmarnowali jego dziedzictwa.

Wymaganie od siebie nawet, gdy inni od nas nie wymagają - słowa Jana Pawła II.

Idziesz na pielgrzymkę - postanowiłeś od siebie wymagać - rekolekcje, droga.

Przed Jasną Górą serce pęknie zatwardziałym. Pozostań z nami Panie, Pozostań z nami Janie Pawle II. Na ile pozostanie z nami? Na ile poniesiemy jego słowo?

Pozostań z nami Panie po pielgrzymce.

Czy pozostaniemy wierni Bogu? To trudne, ale starajmy się.

Droga do Komunii św. przez Eucharystię, przez konfesjonał.

On chodzi do kościoła, na pielgrzymkę, a jaki jest niedobry.

Realizować testament Jana Pawła II to od siebie wymagać.

Historia:

Pielgrzymi wędrowali przez pola i nieśli ze sobą krzyże. Krzyże były ciężkie i duże. Jeden z pielgrzymów narzekał, że mu ciężko. Po namyśle skrócił swój krzyż. Pielgrzym iidąc napotkali przepaść. Wszyscy położyli swoje krzyże nad przepaścią i przeszli jak po kładce. Pozostaje sam ten, który nie chciał przyjąć krzyża na jaki zasłużył. Nie chciał wymagać od siebie.

Następny gadżet pielgrzyma to książeczka. List papieża. Zawarta tam cała posługa papieska. Tym żyć, tam zaglądać. Gdy będziemy przyjmować książeczkę, kapłan powie: - “Jeśli inni od ciebie wymagać nie będą” - Ty odpowiedz - “Ja sam od siebie wymagać będę”.

Możesz być trupem w środku mając 16 lat. Możesz być silnym i wesołym niezależnie od wieku, jeśli od siebie wymagać będziesz.

Podczas rozdawania będzie modlitwa medytacyjna - Jezu w swoim Królestwie wspomnij na swojego sługę.

Śpiew: Niech nas ogarnie łaska Panie Twa

Dziękujemy proboszczowi i mieszkańcom za łąkę na której pokutujemy. Wspomnienie zmarłego na pielgrzymce ks. Eugeniusza Waresiaka - 15 rocz. śmierci.

16:00 - Wyjście, śpiew, różaniec przeplatany intencjami, śpiew

17:50 - Włochy i nocleg w stodole

20:30 - Apel

Śpiew, zabawa prowadzona przez księży.

16 urodziny Zosi - podrzucana szesnaście razy, życzenia i poczęstunek cukierkami.

Księża wychodzą na środek. Wśród nich dwóch prymicjantów: ks. Sławek i ks. Marcin.

Życzenia dla nich - pomyślności na trudnej drodze kapłańskiej. Prymicjanci rozdawali obrazki . Błogosławieństwo prymicjantów.

Za kogo Mnie uważacie? Za Eliasza, za proroka?

Jesteś Mesjasz - powiedział Szymon Piotr. Czy te same słowa może powiedzieć Jezus o mnie? Czy uważam Chrystusa za Syna Bożego? Nie rozumiem Ciebie. Jak możesz zmieścić się w kawałku chleba. Czy jestem otwarty na Chrystusa?

Śpiew: Moje Życie to ty. Każdy dzień Twoim dniem. Wielbię Cię Panie Jezu.

Nieraz tak trudno Tobie zaufać Panie, ale na szczęście zostawiłeś swoją Matkę, która całkowicie zaufała. Niech mi się stanie wg słowa Twego Panie.

Jak to może się stać, jak nie miała męża? Maryjo ucz nas ufności. Pokazuj jak mamy zawierzyć Chrystusowi.

Śpiew - Weź ten dzień i uczyń z nim co chcesz. Ave Maryja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję