Reklama

Świat

Wspólnota Sant’Egidio apeluje o pilne przyjęcie uchodźców, którzy stracili wszystko w pożarze na Lesbos

O akt wspólnej odpowiedzialności i pilne przyjęcie uchodźców, którzy stracili wszystko w pożarze w obozie Moria na wyspie Lesbos apeluje do wszystkich krajów Unii Europejskiej Wspólnota Sant’Egidio.

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

PAP/Leszek Szymański

Członkowie wspólnoty apelują o pilne przeniesienie uchodźców do wyposażonych obozów, w których jest dostęp do potrzebnej infrastruktury i usług oraz o zapewnienie organizacjom pozarządowym obecnym na wyspie swobody działania, niezbędnej do udzielania natychmiastowej pomocy.

„Wspólnota Sant’Egidio apeluje do wszystkich krajów Unii Europejskiej o pilne przyjęcie uchodźców, którzy stracili wszystko w pożarze w obozie Moria na Lesbos. To osoby ubiegające się o azyl, które od miesięcy, a czasem nawet lat, żyją w warunkach skrajnej niepewności. Przybyły do Grecji po odbyciu długich i bardzo ryzykownych podróży, uciekając przed wojnami lub niestabilnymi sytuacjami w swoich krajach. Są to przede wszystkim rodziny, pochodzące głównie z Afganistanu. 40 procent z około 13 tysięcy osób stanowią dzieci i niepełnoletnia młodzież. Jeśli Europa nadal żyje zgodnie ze swoją chrześcijańską, humanistyczną i obywatelską tradycją, powinna wykazać się aktem wspólnej odpowiedzialności” – czytamy w przesłanym KAI komunikacie Wspólnoty Sant’Egidio.

Reklama

„My, wielu młodych i dorosłych z różnych krajów Europy, którzy tego lata spędziliśmy na Lesbos „alternatywne wakacje”, wspierając uchodźców poprzez prowadzenie darmowej restauracji, organizowanie aktywności dla dzieci i kursów języka angielskiego dla młodzieży, możemy zaświadczyć o ich pragnieniu godności i przyszłości” – piszą członkowie Wspólnoty.

Podziel się cytatem

Przypominają też o osobach, które dotarły do Europy dzięki korytarzowi humanitarnemu, jaki papież Franciszek zainaugurował w kwietniu 2016 roku, gdy wracając z Lesbos zabrał na pokład swojego samolotu kilku uchodźców.

„W międzyczasie, aby stawić w tych godzinach czoła nagłej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy, apelujemy o pilne przeniesienie ich do wyposażonych obozów znajdujących się na stałym lądzie, w których jest dostęp do potrzebnej infrastruktury i usług. Pomoże to uniknąć dalszych tragedii i aktów desperacji. Konieczne jest również, aby organizacje pozarządowe obecne na wyspie miały swobodę działania, niezbędną do udzielenia natychmiastowej pomocy uchodźcom” – podkreślają autorzy apelu.

Reklama

Dziś nad ranem, z nieustalonych przyczyn, w obozie Moria na wyspie Lesbos wybuchł pożar. Mieszkańcy tego największego w Europie obozu dla uchodźców, zmuszeni zostali do ucieczki przed płomieniami.

Wewnątrz obozu Moria mieszka prawie 16 tys. uchodźców, co pięciokrotnie przewyższa możliwości obozu.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tysięcy osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju. Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

2020-09-09 17:46

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czeski kardynał: od migrantów należy wymagać poszanowania naszych wartości

[ TEMATY ]

migranci

www.wyszehrad.com

Kard. Dominik Duka

Kard. Dominik Duka

Przyjmując migrantów musimy od nich wymagać poszanowania naszego systemu wartości – powiedział Prymas Czech kard. Dominik Duka w wywiadzie dla czeskiego tygodnika "Echo". Metropolita Pragi po raz kolejny przedstawił w nim swe sceptyczne stanowisko w sprawie przyjmowania migrantów. Zaznaczył, że czyni to, bo zależy mu na ocaleniu świata przed krwawym konfliktem.

Hierarcha przypomniał, że przybysze muzułmańscy pochodzą z krajów, w których nie ma demokracji, wolności religijnej, równouprawnienia mężczyzn i kobiet. Islam nie zna też wzajemnej autonomii sfery religijnej i obywatelskiej. Prymas Czech powołał się przy tym na doświadczenia i opinię pochodzącego z Beninu kard. Bernardina Gantina, wieloletniego dziekana Kolegium Kardynalskiego. Twierdził on, że muzułmanie nie stwarzają problemów, dopóki jest ich w społeczeństwie mniej niż 5 proc. Kiedy ich odsetek wzrasta do 15, domagają się kluczowych stanowisk w rządzie, a kiedy stanowią co najmniej 25 proc. społeczeństwa, dążą do przejęcia władzy i wprowadzenia prawa szariatu.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Stanąć w prawdzie o sobie

2021-09-16 15:51

[ TEMATY ]

abstynencja

diecezja kielecka

Bęczków

Władysław Burzawa

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Już po raz szósty w kościele pw. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił między innymi o tym, że mimo naszych postanowień, często zbaczamy z wyznaczonej drogi prawdy. – Ludzkie doświadczenie, nawet bardzo racjonalne często zawodzi, kiedy napompowani pychą i zarozumiałością, tłumaczymy sobie nasze złe obyczaje i zachowania. Moi drodzy, nie chodzi tylko o ludzi uzależnionych od alkoholu i używek, ale też od całej gamy innych uzależnień jak: skłonności do kłótni, przekleństwa, niewierności wszelkiego rodzaju, obłudy i pogardy bliźnich. To też wymaga nawrócenia i przemiany – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję