Reklama

Wiadomości

Szumowski podziękował służbie zdrowia, prezydentowi, premierowi i współpracownikom

Łukasz Szumowski, który we wtorek ogłosił, że rezygnuje z teki ministra zdrowia, przez kilkanaście minut składał podziękowania służbie zdrowia, współpracownikom, rodzinie, a także prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lista podziękowań – jak mówił Szumowski – jest za krótka, choć i tak długa. Wskazał, że przez ostatnie lata doświadczył wiele pomocy i wsparcia, a także konstruktywnej krytyki.

Na wstępie podziękowania złożył wszystkim przedstawicielom zawodów medycznych. Dziękował pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, rezydentom i lekarzom, fizjoterapeutom, diagnostom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"To jest sól ziemi, jeśli można tak powiedzieć w medycynie, bo naprawdę dzisiaj jesteśmy bezpieczni, również w trakcie tej epidemii" – powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Szumowski dziękował też przedstawicielom związków zawodowych, konsultantom krajowym i wojewódzkim oraz pracownikom Ministerstwa Zdrowia. Dziękował też kierownictwu resortu, a szczególnie m.in. Januszowi Cieszyńskiemu, który z funkcji zrezygnował w poniedziałek, zwłaszcza za przeprowadzoną informatyzację i za zaangażowanie w czasie epidemii.

Szumowski podziękował także rzecznikowi MZ Wojciechowi Andrusiewiczowi za codzienną pracę i informowanie opinii publicznej na temat epidemii. Za współpracę przy zwalczaniu COVID-19 dziękował także inspekcji sanitarnej, prezesom NFZ, wojewodom, zespołowi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Podziel się cytatem

Reklama

"Chciałem podziękować panu prezydentowi za pracę nad wieloma inicjatywami, które kierował. Część się udało zrealizować. Uważam, że są niezwykle ważne. Główna inicjatywa, czyli strategia onkologiczna, doszła do skutku, teraz się toczą kolejne dwie" – podkreślił ponadto Szumowski.

Reklama

Podziękował też członkom rządu i parlamentarzystom za wsparcie. "Dziękuję tym, którzy uczestniczyli w rządowym zespole zarządzania kryzysowego, bo dzięki tym dyskusjom codziennym pod wodzą pana premiera udało się bardzo wiele odważnych decyzji podjąć" – powiedział.

Reklama

Za rady i wsparcie Szumowski dziękował także byłym ministrom zdrowia – Konstantemu Radziwiłłowi, Marianowi Zembale i Markowi Balickiemu.

Szumowski podziękował też premierowi Morawieckiemu – za zaufanie, wsparcie i podejmowanie odważnych decyzji w czasie epidemii.

"To jego była ostateczna decyzja, jak będzie wyglądała kwarantanna, jak będą wyglądały obostrzenia. Ja mogłem doradzać, rekomendować, ale premier odegrał tutaj ogromną rolę" – podkreślił.

Ogromną współpracę, jak powiedział, miał też z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i całym resortem. "Często te pierwsze decyzje, pierwsze rozporządzenia były wspólnie pisane" – zaznaczył.

Szumowski podziękował także Prawu i Sprawiedliwości i liderowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu, który – jak mówił – wiele trudnych politycznie i finansowo decyzji, których celem była ochrona zdrowia, uważał za ważne i potrzebne.

Za zrozumienie i wsparcie podziękował swojej rodzinie – żonie i dzieciom, rodzicom i teściowej, a także bratu i jego rodzinie, którzy – jak powiedział – wytrzymali w pewnym momencie napór agresji i hejtu.

Podziel się cytatem

Reklama

Na koniec Szumowski podziękował dziennikarzom za pracę w trudnym czasie epidemii.(PAP)

Reklama

Autorki: Agnieszka Ziemska, Klaudia Torchała

agzi/ tor/ joz/

2020-08-18 16:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: przygotowujemy regulacje mające ograniczyć pracę personelu medycznego w wielu miejscach

Przygotowujemy regulacje prawne, które ograniczyłyby pracę personelu medycznego w wielu miejscach, zakaz ma dotyczyć głównie szpitali zakaźnych – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że lekarze w ramach rekompensaty mieliby dostawać dodatek w wysokości co najmniej 50 proc. pensji.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 545 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-Cov-2, najwięcej jak dotąd przypadków zanotowanych w ciągu doby.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję