Reklama

Niedziela Łódzka

Jeden duch, jedno serce

Obecna sytuacja pokazuje nam, że duch pielgrzymowania do Królowej Polski nie ustaje. Z terenu naszej Archidiecezji Łódzkiej jest 14 pielgrzymek które co roku podążają na Jasną Górę. Tegoroczna sytuacja sprawiła, że zaistniała potrzeba znalezienia innego rozwiązania. Biorąc pod uwagę dwa wymiary – istotę pielgrzymowania oraz zdrowie bezpieczeństwo i odpowiedzialność.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Chcemy bardzo konkretnie wdrożyć te dwa aspekty w nasze pielgrzymowanie. Podstawą do przygotowania naszych pielgrzymek w tym roku, jest, oprócz hasła „JEDEN DUCH, JEDNO SERCE” (Dz, 4,32). jest także przedłużenie prac synodalnych Archidiecezji Łódzkiej. Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego są dla nas ważne, dlatego wiele musieliśmy zmodyfikować w standardowej formie pielgrzymowania – mówi ks. Łukasz Tarnawski.

W tym roku wszystkie pielgrzymki z naszej diecezji wyruszają w liczbie 150 osób – 100 pątników oraz 50 osób tworzących grupę organizacyjną, czyli służby porządkowe. Przyjęły one formę sztafety. Codziennie będzie pielgrzymować inna grupa 100 osób, w łącznej liczbie 400 pątników w drodze na Jasną Górę.

W trosce o szczególne bezpieczeństwo i zdrowie tych, których spotkamy na szlaku pielgrzymkowym zrezygnowano z tradycyjnej formy noclegów i korzystania z dobroci tych, którzy co roku przyjmują pielgrzymów pod swój dach.

Reklama

Poszczególne grupy z danego dnia, po zakończonym odcinku wracają do swoich domów, by o poranku nowa grupa pielgrzymów zjawiła się w punkcie, w którym grupa poprzednia zakończyła swoją wędrówkę. Droga pielgrzymki nie zmieniają się, ulega modyfikacji jedynie przebywanie na niej. Stała zostaje także data: 21-24 sierpnia.

Szlak pielgrzymkowy otworzył Piotrków, który do Częstochowy dotarł 14 lipca, by uczcić Święto Matki Bożej Szkaplerznej. Przed pielgrzymką Łódzką idzie także Tomaszów Mazowiecki, który na Jasną Górę przybędzie na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). 24 sierpnia przywita Matkę Bożą ekipa z Łodzi oraz pozostałe 11 pielgrzymek naszej archidiecezji – Aleksandrów Łódzki, Bełchatów, Kaszewice, Koluszki, Łask, Milejów, Ozorków, Pabianice, Sulejów, Widawa, Zgierz.

Wszystkie grupy idą pod tym samym hasłem, tym samym logo oraz dodatkowo ekipy wyposażone będą w przygotowane materiały dotyczące prac synodalnych w naszej Archidiecezji.

Reklama

Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i rozsądku zapraszamy by przywitać pielgrzymów na Jasnej Górze na końcu pielgrzymiego szlaku. Tak jak w latach poprzednich będziemy uczestniczyć we wspólnych Mszach św. 24 i 25 sierpnia u tronu naszej Matki.

Jedynym z obostrzeń w tym roku jest limit wiekowy – od 18 do 65 roku życia, by dostosować się do wymogów epidemiologicznych. Pielgrzymi którzy wyruszą w tych szczególnych tegorocznych grupach będą zobowiązani do uczestnictwa w szkoleniu z zasad pielgrzymowania w czasie epidemii

Zapisy na pielgrzymki będą w różnych terminach. W Łodzi będzie to przedział między 17 a 20 sierpnia. O wszelkich szczegółach będziemy dowiadywać się wkrótce.

2020-07-25 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczerców: Wrześniowe Uwielbienie

2020-09-19 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Parafia Narodzenia NMP w Szczercowie

Archiwum Parafii

Na wrześniowy wieczór uwielbienia zapraszają wierni z parafii Narodzenia NMP w Szczercowie, by spędzić przed Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie i podziękować za Jego Miłość, która ma twarz Ojca. Będzie możliwość oddania chwały Temu, który jak Ojciec nosi nas na swych ramionach i przytula do swojego policzka poprzez śpiew, muzykę, słowo i ciszę. Przed Najświętszym Sakramentem będzie można zawierzyć wszystkie troski rozpoczynającego się roku pracy, nauki i posługi. 

O godz. 17:00 zapraszamy na Eucharystię a o godz. 18:00 na wspólne uwielbienie. 

CZYTAJ DALEJ

Czynić to, co mówi Jezus

2020-09-19 02:40

ks. Łukasz Romańczuk

YT Jasna Góa

YT Jasna Góa

Po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego rozpoczęło się czuwanie, prowadzone przez ks. Włodzimierza Wołyńca i wspólnotę Hallelu Jah oraz w drugiej części przez Wojowników Maryi i o.Krzysztofa Wesołowskiego OCD.Z kolei o północy Pasterce maryjnej przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, Wikariusz Generalny. Śpiew prowadził Chór parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

We wstępie przewodniczący liturgii nawiązał do dwóch wydarzeń, które miały miejsce w nocy: Narodzenie Pana Jezusa i Zmartwychwstanie

- Bóg przemienia to co ciemne, przepełnione lękiem na historię zbawienia. - mówił.

Obecność Chrystusa jest związane także z obecnością Jego Matki.

- W tej Mszy św. módlmy się by to, co trudne i smutne w naszym życiu, wspólnotach archidiecezji, doświadczyło dotknięcia matczynej ręki Maryi. Tak, aby ona pomogła nam wrócić do pełni normalności pracy duszpasterskiej. Aby pozwalała nam przeżywać rok akademicki, szkolny, duszpasterski, w pełni wiary i chrześcijańskiego zaangażowania - powiedział.

Przeznaczona na dzisiejszą liturgię Ewangelia o weselu w Kanie Galilejskiej, była tematem początku homilii. Ks. Adam Łuźniak zauważył, że ten fragment Pisma Świętego jest często czytany podczas liturgii. Może to rodzić niebezpieczeństwo popadnięcia w rutynę słuchania, a jednocześnie braku skupienia przy odbiorze tego fragmentu.

Mimo tych trudności, kaznodzieja zachęcił do zwrócenia uwagi na zaproszeniu skierowanym przez Maryję i momentu przemienienia wodę w wino.

- Słudzy nie mogli przewidzieć skutków działania [Jezusa - przyp. red.]. Jedyne co mogli zrobić to być posłusznym Jezusowemu słowu - powiedział.

Spoglądając na posłuszeństwo sług z Ewangelii, kaznodzieja odniósł się do spostrzegania posłuszeństwa w obecnym czasie:

- Jesteśmy wtedy mocni i wtedy mądrzy, kiedy czynimy to, co Jezus od nas oczekuje - zaznaczył.

Patrząc z perspektywy przemienienia wody w wino, ważny jest czas i odpowiedni moment.

- Słowa Maryi - “Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie, skierowane jest do nas, aby rozeznawać wolę Boga - mówił.

W nawiązaniu do czasu pandemii i ograniczeń podczas Eucharystii, kaznodzieja zaznaczył, że był to czas oddzielenia od Komunii.

- Te zakazy i nakazy obnażyły w nas pewną słabość i nieumiejętność skoncentrowania się na Bożym słowie. Msza św. znajduje swój szczyt w przyjęciu Komunii Świętej, ale podczas Mszy jest drugi stół i pokarm, który nie może nam umknąć. Jest to Boże słowo.Czyni ono nas mądrymi i silnymi. - nauczał.

W dalszej części ks. Łuźniak wyjaśnił, słowa św. Pawła: “dać swoje ciało na ofiarę żywą”.

- Trzeba wypełniać wolę Bożą. Nie chodzi o to, aby być tylko dobrym człowiekiem. Dobry człowiek. To jeszcze jest mało. Od nas oczekuje się, aby nasze czyny były podejmowane w duchu Ewangelii. Nasze czyny powinny wynikać ze słuchania słowa Bożego i modlitwy - mówił.

Ks. Łuźniak zachęcał, aby nie brać wzoru z tego świata.

- Widzimy, że w każdym pokoleniu, gdy wchodzi w dorosłość, jest wielkie napięcie, aby być “trendy”, tak jak inni, by się wpisać w myślenie całości. Jest ogromna pokusa, aby brać przykład z tego świata. - ostrzegał.

Podsumowując, ksiądz zaznaczył, że “słowo może nas przemienić w momencie, kiedy będziemy konsekwentni w słuchaniu słowa Bożego.(...) Do słuchania tego słowa zachęca nas Maryja (...) Wejdźmy do szkoły Maryi i dajmy się jej prowadzić.

Na zakończenie Mszy św. odmówiony został Akt oddania Archidiecezji Wrocławskiej Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie młodzieży

2020-09-19 21:00

ks. Wojciech Kania

Tegoroczne obchody ku czci św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży odbyły się przy kościele Ducha Świętego w Staszowie.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne miały one charakter jednodniowy i przybyli na nie tylko reprezentanci młodych z Diecezji Sandomierskiej. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa św. Jana Pawła II „Jesteście przyszłością Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się od rejestracji przybyłych grup oraz zawiązania wspólnoty.

Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył bp. Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta i lokalnej społeczności. W wygłoszonej homilii, biskup mówił o determinacji św. Stanisława Kostki w realizacji otrzymanego od Boga powołania. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który porównał jego życie do biegu na przełaj, aby osiągnąć świętość.

– Jeśli Bóg pozwoli, macie przed sobą jeszcze długie lata. Nie straćcie jednak ani chwili. Spełniajcie marzenia, planujcie, stawiajcie sobie cele. Pomimo naszych słabości, musimy starać się zawsze trwać w tym co należy do Boga, w Jego świecie, którym jest miłość, dobro pokój – powiedział kaznodzieja. Zauważył, iż takim miejscem jest Kościół Chrystusowy.

Po homilii Biskup Nitkiewicz pobłogosławił nowych ministrantów, którzy po skończonym kursie zostali powołani do posługi lektorów.

Aby nabrać sił na dalsze świętowanie został dla młodych przygotowany posiłek, a następnie wystąpił zespół Mate.o/Tu.

Cieszę się, że przynajmniej w takiej formie, jednodniowej mogliśmy się spotkać tu w Staszowie, bo to zawsze jest dla mnie wielka radość, kiedy mogę się modlić wspólnie z ludźmi z całej diecezji – powiedziała Karolina.

Mateusz zaznaczał, że dzięki takim spotkaniom ładuje swoje akumulatory do nauki w szkole, ale również do tego aby zawsze mówić Panu Bogu tak.

Zakończeniem spotkania młodych był Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Śpiewy prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Światło Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję