Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Praktyki pobożne: Godzinki

Wśród licznych praktyk pobożnych pobożności maryjnej zaliczyć można Godzinki. To specjalna modlitwa wzorowana na liturgii godzin, odmawianej przez duchowieństwo. Składają się z siedmiu części odpowiadających kolejnym godzinom liturgicznym: jutrzni, prymie (godzina czytań), tercji (modlitwa przedpołudniowa), sekście (modlitwa południowa), nonie (modlitwa popołudniowa), nieszporom i komplecie.

Archiwum

„Miarą każdej formy autentycznej pobożności chrześcijańskiej jest Ewangelia i oddawanie czci Ojcu «w duchu i w prawdzie» (J 4, 23)” – mówił kard. Francesco Pio Tamburrino przy prezentacji Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii wydanej przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2001 r. W oficjalnych dokumentach Kościoła, m.in. w soborowej konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium znaleźć można stwierdzenie, że „Życie duchowe nie ogranicza się do udziału w samej tylko liturgii”. Także Katechizm Kościoła Katolickiego określa, że „Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to m.in.: cześć oddawana relikwiom, nawiedzenia sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, różaniec, medaliki itp.” (KKK, 1674).

Czas powstania

Reklama

Nie znamy ani autora Godzinek, ani czasu i miejsca ich powstania. Najprawdopodobniej powstały w XIV lub XV wieku jako wynik sporów między zwolennikami Dunsa Szkota a tomistami na temat tłumaczenia Niepokalanego Poczęcia NMP. Problem dotyczył kwestii:, w jaki sposób Maryja została poczęta bez grzechu pierworodnego, skoro urodziła się jeszcze przed odkupieńczą śmiercią Jezusa. Problem ten rozstrzygnął Duns Szkot, który stwierdził, iż Matka Boża została zachowana od grzechu Adama i Ewy mocą przyszłych zasług Jej Syna. Na tle tych sporów franciszkanin Leonardo Nagaroli napisał oficjum ku czci Niepokalanej Dziewicy. Zdaniem niektórych badaczy Godzinki są tłumaczeniem tego oficjum. Inni uznają za autora bł. Piotra Rodrigueza (1531-1617). W Polsce Godzinki rozpowszechniły się za sprawą jezuitów. Za ich tłumacza przyjmuje się Jakuba Wujka albo nieznanego jezuitę z klasztoru św. Barbary w Krakowie. Stolica Święta zatwierdziła Godzinki w 1615 r. Rok później wydrukowano polski przekład.

Różnorodność tradycji

Najpopularniejsze są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Znane są też ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, NMP Nieustającej Pomocy, NMP Różańcowej, NMP Ostrobramskiej, NMP Częstochowskiej lub Matki Bożej Bolesnej. Spotykamy także nabożeństwo Godzinek o charakterze teocentrycznym. Wśród nich można wymienić: ku czci Boskiego Dziecięcia, Boskiej Opatrzności, Bożego Miłosierdzia, Chrystusa Cierpiącego, Ducha Świętego, Dzieciątka Jezus, Grobu Bożego, Krzyża Świętego, Męki Pana Jezusa, Najsłodszego Imienia Jezus czy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Śpiewane są także Godzinki ku czci świętych.

Reklama

Historia sztuki

W historii sztuki sztandarowym przykładem dotyczącym sztuki gotyckiej są Bardzo bogate godzinki księcia de Berry, autorstwa braci Paula, Jana i Hermana Limbourg. Rozpoczynają się kalendarzem, a poszczególnym miesiącom odpowiadają całostronicowe miniatury. Przedstawiają rozrywki i prace charakterystyczne dla danego okresu. Książe Jan de Berry (1340-1416), młodszy syn króla Francji Jana II Dobrego, szczególnie cenił twórców ksiąg iluminowanych, czyli ilustrowanych ręcznie. Bardzo bogate godzinki to najsłynniejsze z jego zleceń.

Pobożność wiernych

Najbardziej rozpowszechnioną formą są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Śpiewane są prawie we wszystkich kościołach. Są nieodłączną modlitwą pątników zdążających do licznych sanktuariów, w tym na Jasną Górę. – Z Godzinkami spotkałam się dopiero podczas pielgrzymki do Częstochowy. W naszym kościele parafialnym śpiewane są wcześnie rano, kiedy ja jeszcze śpię. Po kilku dniach nauczyłam się niektórych wersów już na pamięć. To piękna modlitwa. Napisana może trochę archaicznym językiem, ale pokazująca uniwersalność czasu i nieprzemijalność wiary – mówi Karolina Zychowicz z Czeladzi. – Po różańcu św. i koronce do Miłosierdzia Bożego to moja ulubiona modlitwa. Niekiedy śpiewam ją o różnych porach dnia i traktuję jak mój brewiarz dla świeckich. Zanurzam się wtedy w Historię Zbawienia i staję się widoczną częścią wielkiej wspólnoty jaką jest Kościół, który przez różne modlitwy staje się jednością przed Bogiem – stwierdza Alicja Demczyńska z Dąbrowy Górniczej.

2020-07-24 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym

2021-06-21 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Czarnek został zapytany przez "DGP" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

parafia w Kijach świętuje 900 lat istnienia

2021-06-21 16:45

TD

Parafia w Kijach świętuje 900 lat istnienia

Kije na Ponidziu, zaliczane do jednych z najstarszych parafii diecezji kieleckiej, świętują jubileusz 900 lat istnienia. Mszy św. dziękczynnej za 9 wieków Kij będzie przewodniczył w niedzielę 27 czerwca bp Jan Piotrowski. Wcześniej parafia organizuje misje święte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję