Reklama

Wiara

Rozkręcić wiarę - lato pielgrzymów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

wakacje

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć sanktuaria przyciągają pielgrzymów przez okrągły rok, tak naprawdę lato jest sezonem, w którym ruszają najliczniejsze grupy. W tym okresie cała Polska wędruje na Jasną Górę, ale odbywają się też kameralne peregrynacje do mniej znanych sanktuariów.

Tradycyjnie, czyli pieszo

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To naturalne, że Jasna Góra - duchowa stolica Polski - przyciąga najwięcej wiernych. Już w czerwcu ruszają zapisy na tradycyjne piesze pielgrzymki do sanktuarium Czarnej Madonny. Są wśród nich te o najdłuższej tradycji, takie jak warszawska, która odbędzie się po raz 302. jak i wędrówki, które rozpoczęły się w latach 80.

Część pątników jest już w drodze - w archidiecezji przemyskiej wszystkie grupy, w sumie 1,5 tys. osób, wyruszyły na trasę po raz 33. Wraz z wiernymi idzie biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal. Także wierni z 79. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki są już w drodze od 4 lipca. Pierwsza z 18 grup wyruszyła z Czarnkowa, najdalej na północ położonego miasta archidiecezji poznańskiej.

W archidiecezji gnieźnieńskiej w tym roku uczestnicy będą wędrować z wizerunkiem Jezusa na chustach i hasłem „Wiem, Komu uwierzyłem”. Po raz pierwszy wejdą na Jasną Górę wspólnie, jednego dnia - 5 sierpnia, a nie tak jak wcześniej - w dwóch etapach. Pielgrzymka rozpocznie się 28 lipca Mszą św. sprawowaną wczesnym rankiem w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. W drodze pielgrzymi rozważać będą słowa św. Pawła: „Wiem, Komu uwierzyłem”. Hasło to nawiązuje do trwającego Roku Wiary. Jako symbol tegorocznej drogi pątnicy otrzymają chustę z wizerunkiem twarzy Jezusa.

„Z Maryją w pielgrzymce wiary” – to hasło 22. pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej, która 6 sierpnia wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. W ciągu kilku dni pątnicy pokonają około 170 kilometrów i 11 sierpnia dotrą do Częstochowy. Wśród uczestników pojawi się m.in. grupa Węgrów oraz ludzie z innych krajów. W pielgrzymce pójdą także wychowankowie ośrodka dla młodzieży uzależnionej „Nadzieja” z bielskich Komorowic.

Reklama

Pątnicy z Krakowa po raz 33. będą szli pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary”. 6 sierpnia wyruszą spod z Wawelu i podczas wędrówki będą modlić się w intencjach ogólnych - szczególnie za ojczyznę i papieża Franciszka, a także dziękować za pontyfikat Benedykta XVI i prosić o kanonizację Jana Pawła II. Co roku w pielgrzymce uczestniczy ok. 10 tys. osób, również z zagranicy. Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”.

Dla osób chorych i starszych, które nie są w stanie wziąć udziału w pielgrzymce, przewidziano możliwość uczestnictwa duchowego. Wszystkie prośby i intencje modlitewne mogą przesyłać na adres e-mail. Z kolei Radio Emaus – katolicka rozgłośnia archidiecezji poznańskiej oraz inicjatywy, jaką jest duchowa pielgrzymka, zaprasza do słuchania Studia Pielgrzymkowego 79. Codziennie, aż do 14 lipca, o godz. 21.15 łączy się ono z księżmi przewodnikami poszczególnych grup, a także z kapelanem i ojcem duchownym pielgrzymki oraz z jej uczestnikami.

"Rozkręcić wiarę" - coraz modniejsze rowery

Coraz częściej zdarza się, że do jasnogórskiego sanktuarium kierują się pielgrzymi na rowerach. Organizatorzy tłumaczą wzrost tych pielgrzymek faktem, że dwuślady są coraz bardziej popularne.

Rowerzyści z Poznania już odbyli swój rajd. Grupa liczyła 23 osoby z różnych parafii archidiecezji poznańskiej. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Jana Kantego w Poznaniu, gdzie rezydentem jest ks. Piotr Kuś, inicjator i kapelan pielgrzymki. W rozmowie z KAI kapłan wyjaśnił, że pielgrzymka rowerowa łączy w sobie wysiłek fizyczny i duchowy. „Jadąc na rowerach trudno byłoby głosić konferencje i prowadzić wspólną modlitwę. Dlatego każdy z rowerzystów w czasie drogi sam podejmuje wysiłek modlitwy i prowadzenia rozmyślania. Natomiast wspólnym, duchowym elementem pielgrzymki jest codzienna Msza św. z nauką” – wyjaśniał kapelan, porównując pielgrzymkę do wędrówki do Santiago de Compostela, gdzie każdy pielgrzym, nawet jeśli idzie z grupą, jest ze swoimi myślami i z Bogiem. Pielgrzymi pokonywali średnio 70-80 km i po całym dniu odpoczynku wracali również cztery dni do Poznania.

Reklama

Ponad 600 kilometrów pokonali uczestnicy 22. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki, którzy wyruszyli w drogę 8 lipca. Blisko 200 osób wyjechało sprzed bazyliki archikatedralnej. Najstarszym uczestnikiem pielgrzymki był 80-letni pan Franciszek, który specjalnie przyjechał do Szczecina z Gliwic i wyruszył po raz szósty.

Na Jasną Górę wybierają się też członkowie Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin". W trasę V Lubelskiej Pielgrzymki Rowerowej udadzą się między 16 -20 lipca. Ich podróż rozpocznie się Mszą św. w archikatedrze lubelskie i odbędzie się pod hasłem: „Być solą ziemi”.

W tym roku dołączyli również policjanci - to ich pierwsza zorganizowana wędrówka na Jasną Górę. W sumie weźmie w niej udział 105 osób, podzielonych na 7 grup pielgrzymkowych, którzy w ciągu 4 dni pokonają łącznie ok. 350 km. Pielgrzymka rowerowa ma charakter rekolekcji w drodze – łączy wymiar duchowy z wymiarem rekreacyjnym, gdyż trasa przebiegać będzie przez piękne tereny o dużych walorach turystyczno-krajoznawcze.
Już po raz czwarty w dniach 5-11 sierpnia rowerowa pielgrzymka uda się także z Elbląga. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Na rowerze też wierzę”. Dzień dotarcia na Jasną Górę pokrywa się z dniem wejścia Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej i jest świętem całej diecezji.

Reklama

Zachęceni podobnymi przykładami po raz pierwszy pielgrzymkę na dwuśladach organizują kieleccy diecezjanie. Ich podróż potrwa od 20 do 23 sierpnia. Aby zachęcić ich do bezprecedensowego wędrowania do Jasnogórskiej Madonny specjalny komunikat wydał bp pomocniczy Kazimierz Gurda. Najdłuższa trasa prowadzi z Kielc, skąd rowerzyści pod opieką ks. Adama Rosochackiego najpierw dojadą rowerami do Wiślicy, wydłużając sobie drogę o 70 km. Łącznie pokonają ponad 270 km.

Paralotnią też można

Fantazja pielgrzymów nie zna jednak granic. 8 lipca z Piły wyruszyli paralotniarze. Zatrzymują się na Polach Lednickich, w Licheniu, Lądzie nad Wartą, Kaliszu, Gaszynie, Wieluniu. Paralotniarze wylądują w Częstochowie w sobotę, 13 lipca. Pielgrzymka „Lot dla życia” jest pierwszym etapem Sztafety Życia, na którą składają się też lot samolotem i jazda rowerem. Uczestnicy pielgrzymują z relikwiami bł. Karoliny Kózkówny.

Pomysłodawcą pielgrzymki jest pilot Piotr Kucharski, prezes Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Opiekę duchową nad pielgrzymką paralotniową sprawuje ks. Krzysztof Witwicki, prezes Fundacji Dobre Media, który w zeszłym roku spotkał pana Piotra, szefa aeroklubu. To on zaproponował, aby zorganizować pielgrzymką paralotniami na Jasną Górę. Uważam, że jest to rewelacyjny pomysł pochodzący od Pana Boga – mówi kapłan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

I Pielgrzymka Nartorolkowa Siedlce - Częstochowa wyruszyła z Siedlec 12 czerwca. Po czterech dniach zawodnicy UKS Rawa Siedlce pokonali ostatni 40-kilometrowy odcinek. W sumie przebyli 380 km. Na pomysł organizacji pielgrzymki nartorolkowej wpadli zawodnicy UKS RAWA Siedlce, którzy chcą podziękować Matce Bożej Częstochowskiej za opiekę i bardzo udany tegoroczny sezon narciarski.

Na Jasną Górę i na koniec Europy

Reklama

Jednak wielu naszych rodaków wybiera się znacznie dalej, przekracza granice Polski, pielgrzymuje nieraz na drugi koniec Europy.

Pielgrzymi z Żywca udają się "tylko" do Rzymu pod hasłem „Rozkręć Wiarę”. Otrzymali już specjalne błogosławieństwo od kard. Stanisława Dziwisza. Na spotkaniu otrzymali różaniec. Inspiracją do ich przedsięwzięcia jest Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Patronem wyjazdu, w której udział bierze kilkanaście osób – księży i świeckich – jest bł. Jan Paweł II.

Rowerowa pielgrzymka do Wiecznego Miasta ma prowadzić dwiema drogami. Start planowany jest w parafii konkatedralnej w Żywcu. Pierwsza trasa będzie wiodła przez Słowację, Węgry, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Albanię i część Włoch. Druga przez Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy. Pierwszą grupę poprowadzi 33-letni ks. Grzegorz Kierpec, drugą 32-letni ks. Piotr Niemczyk. Pierwsza grupa rusza 20 lipca, druga - dwa tygodnie później.

Jako ostatni wyjadą pasażerowie specjalnego samochodu – „PrayBusa”. Bus-kaplica ma pełnić rolę centrum intencyjnego, do którego będą spływały prośby wiernych systematycznie powierzane w trakcie wyprawy. W ekipie „PrayBusa” znaleźli się kapłani, zakonnica, pielęgniarka, matka i przedstawiciel młodzieży. Wszyscy spotkają się 17 sierpnia w Watykanie przy grobie bł. Jana Pawła II. Będą się tam modlić w powierzonych im intencjach.

Znacznie dalej, gdyż na koniec Europy, jedzie sześciu rowerzystów z Płocka. Wyruszyli pod koniec czerwca spod pomnika bł. Jana Pawła II przy katedrze, po błogosławieństwie bpa Piotra Libery, aby dotrzeć do Fatimy i na Gibraltar. Po drodze rowerowi pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne w Europie. Inicjatorem wyprawy jest Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku.

Mniej znane święte szlaki

- Pamiętam, że w 1982 r. byłem po raz pierwszy na pielgrzymce krakowskiej do Częstochowy. Potem już poszło szybko z innymi pielgrzymkami. Cieszę się, że te szlaki pielgrzymkowe wciąż żyją i tak dużo młodych ludzi nimi uczęszcza” - mówił ks. Błaszkiewicz, który pielgrzymował w czerwcu z Porąbki do Kalwarii.

Reklama

Choć Jasna Góra jest bezkonkurencyjna, z pielgrzymką udaje się bardzo wiele grup wiernych do mniej znanych sanktuariów, często o "wyspecjalizowanych" intencjach. "Atlas" tych wędrówek jest fascynujący.

150 pielgrzymów wyruszyło 21 czerwca w pieszej pielgrzymce dekanatu kęckiego do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. Liturgii inaugurującej pielgrzymkę przewodniczył znany patrolog ks. prof. Marek Starowiejski, zaś ks. Zygmunt Mizia, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, dziękował pomysłodawcy pielgrzymek do Kalwarii Zebrzydowskiej ks. Andrzejowi Błaszkiewiczowi, do niedawna misjonarzowi w parafii pw. Pana Pokoju w brazylijskim mieście Salvador da Bahia. „Gdyby nie ksiądz, nie byłoby nas tutaj na tej pielgrzymce. Do własnych intencji zabieramy także parafian księdza z Brazylii i Ameryki Południowej” – podkreślał kapłan.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego do różanostockiego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przybyło 23 czerwca kilka tysięcy wiernych, w tym ponad 3 tys. pielgrzymów pieszych, uczestników 33. Pielgrzymki Różanostockiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Wspólnie dziękowali Bogu za kończący się rok szkolny i akademicki.

Pielgrzymka Różanostocka jest najstarszą diecezjalną pielgrzymką i odbywa się corocznie od czasu koronacji obrazu w tym sanktuarium. Zwykle jest do zarazem dziękczynienie młodzieży za kończący się rok szkolny i akademicki. Odbywa się corocznie od czasu koronacji różanostockiego wizerunku Matki Bożej dnia 28 czerwca 1981 r. , a pielgrzymowanie nie zostało przerwane nawet w trudnym okresie stanu wojennego.

Reklama

W tym samym dniu, a dokładniej w nocy, ponad trzystu mężczyzn wzięło udział w pielgrzymce z Radomia do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy. Organizatorem siódmej już pielgrzymki byli Rycerze Kolumba. Jest to ogólnoświatowa katolicka organizacja zrzeszająca mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii. Uczestnicy pielgrzymki szli pod hasłem "Mężczyzna strażnikiem rodziny, tradycji i tożsamości".

Do sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach pielgrzymowali 7 lipca górale z Bukowiny Tatrzańskiej i Brzegów w strojach regionalnych. Świętowali tak 81. rocznicę odprawienia pierwszej Mszy św. w tym miejscu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Władysław Pasternak, proboszcz z Bukowiny Tatrzańskiej. Wiktorówki to miejsce, w którym 102 lata temu młodej pasterce Marysi Murzańskiej objawiła się Matka Boska. Na pamiątkę tych wydarzeń powstało sanktuarium maryjne w środku tatrzańskiego lasu, a górale od ponad ośmiu dekad dziękują za tę łaskę.

W intencji trzeźwości narodu, pod hasłem „Ojciec świadkiem wiary i trzeźwości” od 6 lipca przez pięć dni, po raz 24., szli z Bieżunia w diecezji płockiej do Niepokalanowa. 61 osób chciało modlić się za wstawiennictwem św. Maksymiliana Kolbego - patrona trzeźwości.
W pielgrzymce szły osoby z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Wśród wielu intencji pielgrzymki znajduje się modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Mateusza Talbota – alkoholika, abstynenta, apostoła trzeźwości.

W Radomia do grupy dołączyło 130 uczestników, m.in. więźniowie z Aresztu Śledczego na Koziej Górze w Radomiu.

Pobożne wędrówki Polaków nieraz nabierają aspektu międzynarodowego. W niedzielę 16 czerwca z udziałem Polaków, Białorusinów i Ukraińców, w jedynej parafii neounickiej w Polsce w Kostomłotach w diecezji siedleckiej, odbył się uroczysty odpust ku czci bł. Męczenników z Pratulina. Uroczystościom przewodniczył ks. abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Reklama

Od czterech lat w weekend poprzedzający odpust, wyrusza z Kostomłot do Pratulina piesza „pielgrzymka jedności”. Na pątniczym szlaku ramię w ramię idą katolicy, duchowni i świeccy obu tradycji: wschodniej (grekokatolicy) i zachodniej (rzymskokatolicy), by pokłonić się relikwiom 14 męczenników, którzy przed ponad stu laty w Pratulinie oddali życie za jedność Kościoła. Pątnicy, wśród których są także Białorusini i Ukraińcy, mają do pokonania ok. 28 km.

Na początku lipca ponad 400 osób z całej Polski zgromadziła V Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa, która po sześciu dniach dodarła tam 30 czerwca. Przed katedrą lwowską przywitali pątników: abp Mieczysław Mokrzycki i ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz tej świątyni. Uczestnicy ponad 150-kilomentrowej pielgrzymki każdego dnia szli po 30 kilometrów.

Zgodnie z tradycją w okresie wakacji z Warmii wyruszą dwie piesze pielgrzymki: do Wilna i do Częstochowy. 6 lipca z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia z kętrzyńskiej kolegiaty św. Jerzego wyruszy XXIII Piesza Pielgrzymka do Ostrej Bramy. Na miejsce pielgrzymi dotarli 15 lipca, gdzie modlili się m.in. w kościele Świętego Ducha, a także przy relikwiach św. Kazimierza w wileńskiej bazylice archikatedralnej.

2013-07-16 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XII Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

muzyka

muzyk

Adam Szewczyk

"Wszystko postawiłem na Maryję" - Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.

Czcigodni Współbracia w Kapłaństwie!

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy mamy coś z kapłaństwa

Kiedy w Wielki Czwartek otrzymuję życzenia z racji święceń kapłańskich, lubię na nie odpowiadać słowem: „wzajemnie”. Widzę czasem zdziwienie świeckich przyjaciół. W naszej ogólnej świadomości kapłaństwo dotyczy przecież wyświęconych mężczyzn, sprawujących sakramenty, głoszących Słowo Boże i zaliczonych do specjalnego stanu zwanego duchowieństwem. A przecież udział w kapłaństwie Chrystusa nie zaczyna się od sakramentu święceń, ale od chrztu świętego. To przez chrzest przyjmujemy na siebie udział w prorockiej, królewskiej i kapłańskiej misji Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję