Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

To człowiek zgotował człowiekowi. Upamiętnili pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz

– Bóg w swej mądrości nie jest nielogiczny. Nie może sam sobie zaprzeczyć. Skoro stworzył nas wolnymi, to szanuje tę naszą wolność, niezależnie od tego, w jaki sposób my ją wykorzystujemy, zdając z niej swój egzamin bądź oblewając go z kretesem – mówił gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv podczas obchodów 80. rocznicy pierwszego masowego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. W tym dniu przypadł również Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

[ TEMATY ]

jubileusz

Auschwitz

transport

o. Bronisław Staworowski OFMConv

Msza św. w Harmężach.

Msza św. w Harmężach.

Na uroczystości złożyła się Msza św., sprawowana w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, i odwiedzenie miejsc pamięci, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Koncelebrowanej Mszy św. w Harmężach przewodniczył wikariusz generalny zakonu franciszkanów konwentualnych o. Jan Maciejowski OFMConv. Modlił się, aby Pan Bóg wybaczył to, że wciąż tak mało miłości na świecie.

Reklama

Gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv w homilii rozważał wokół często pojawiającego się pytania, gdzie był Bóg, gdy działo się piekło w Auschwitz. – To pytanie, które w tym miejscu musiało pojawiać się wielokrotnie wówczas i pojawia się do dziś. Po Auschwitz wielu ludzi straciło wiarę – stwierdził. Nawiązał przy tym do osoby więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja, któremu nadano numer 432.

W dolnej kondygnacji kościoła w Harmężach znajduje się wystawa obrazów Mariana Kołodzieja pt. „Klisze pamięci. Labirynty”, nawiązująca do tamtych dramatycznych czasów. Ekspozycję przed Mszą św. obejrzał prezydent Andrzej Duda. – Marian Kołodziej, który jako nr 432 pracował przy oczyszczaniu stawów w Harmężach, w „Kliszach Pamięci. Labiryntach” pozostawił wstrząsające świadectwo piekła KL Auschwitz. To nie jest wystawa, nie sztuka, nie obrazy, ale słowa zamknięte w rysunku. Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi – zauważył o. Piotr Cuber OFMConv.

W uroczystościach uczestniczyły byłe więźniarki KL Auschwitz, przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje różnych instytucji oraz dyrekcja muzeum Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Po Mszy św. delegacje udały się do Oświęcimia ku torom prowadzącym do budynku dawnego Monopolu Tytoniowego. Tam znaleźli się pierwsi więźniowie KL Auschwitz. – Tych 728 osób to obywatele polscy, wśród których kilku było także pochodzenia żydowskiego. Dzisiaj widzimy z całą pewnością obóz, który przetrwał, od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach za kolczastymi drutami w zniewoleniu i upodleniu – powiedział Andrzej Duda, który złożył kwiaty na torach. Prezydent z delegacjami złożył również kwiaty przed Ścianą Straceń w byłym obozie KL Auschwitz.

O uroczystościach przeczytają Państwo również w następnym numerze papierowej „Niedzieli” – w dodatku „Niedziela na Podbeskidziu” nr 26 na 28 czerwca 2020 roku, strona 5.

O obchodach można przeczytać również: Prezydent o Auschwitz: ta ziemia woła o pamięć, by nigdy coś takiego się nie wydarzyło

2020-06-18 13:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ: nowy sposób przedstawiania statystyk COVID-19 daje pełniejszy obraz epidemii

2020-09-29 12:03

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

Nowy sposób przedstawiania statystyk dotyczących zgonów w wyniku COVID-19 daje pełniejszy obraz przebiegu epidemii - powiedział PAP rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując zmianę w sposobie podawania przez ministerstwo liczby zmarłych na tę chorobę.

Ministerstwo Zdrowia od wtorku wprowadziło zmianę w przedstawieniu danych dotyczących raportowania zgonów w wyniku koronawirusa. Uszczegółowiło, ile osób, spośród zmarłych, nie miało chorób współistniejących.

"Od dziś zmieniliśmy sposób raportowania zgonów (na COVID-19 - PAP). Zgodnie z trendem obowiązującym w innych państwach rozbicie na zgony typowo z powodu COVID-19 i zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii. Jednocześnie pokazuje to społeczeństwu, jakim zagrożeniem jest COVID-19 przy współistnieniu innych chorób" - powiedział PAP Andrusiewicz.

Z wtorkowego zestawienia wynika, że wirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 1 326 osób, wobec piątkowego rekordu 1 587. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 36 osób, 30 z nich miało choroby współistniejące. Najmłodsza ofiara miała 41 lat.

Najwięcej nowych przypadków – 1 587 – było w piątek 25 września. W poniedziałek zanotowano 1 306 przypadków, w niedzielę 1 350, a w sobotę 1 584, co spowodowało, że bilans wykrytych od 4 marca, czyli początku epidemii w Polsce, zakażonych wzrósł do 89 962. Od tego czasu śmierć w wyniku choroby poniosło 2 483 zakażonych, wyzdrowiało 68 955 chorych.

Równocześnie też resort po raz pierwszy przedstawił w swoim codziennym raporcie liczbę testów zleconych przez lekarzy rodzinnych (POZ). Wynika, że na wymaz skierowali oni od środy 9 września, gdy przyznano im do tego prawo, 14 tys. 776 pacjentów, z czego 2 877 w ostatniej dobie. Natomiast łącznie laboratoria przebadały już 3 304 430 próbki, a w ostatniej doby wykonano ponad 23,1 tys. testów.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ krap/

CZYTAJ DALEJ

CKE: maturę zdało 81,8 proc. tegorocznych absolwentów

2020-09-30 10:27

[ TEMATY ]

matura

matura 2020

Adobe Stock

Świadectwo dojrzałości uzyskało 81,8 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała we środę Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji czerwcowej, dodatkowej lipcowej oraz poprawkowej we wrześniu.

Według ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 94 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki - 83 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 94 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku sierpnia (obejmujących tylko sesję maturalną czerwcową, bez dodatkowej lipcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki na początku września. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, będą mogli poprawiać egzaminy dopiero za rok.

W ubiegłym roku w lipcu CKE podała, że maturę zdało 80,5 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 12,9 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 87,5 proc. abiturientów.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję