Reklama

Polityka

Debata prezydencka w TVP

O godz. 21.00 rozpoczęła się debata prezydencka w TVP. Prowadzącym jest dziennikarz „Wiadomości” Michał Adamczyk. W debacie udział biorą Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Stanisław Żółtek, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Krzysztof Bosak oraz Waldemar Witkowski.

[ TEMATY ]

debata

wybory 2020

PAP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyskusja rozpoczęła się o godz. 21.00. Tematami są polityka zagraniczna, wewnętrzna, społeczna, gospodarcza i świat wartości.

RELACJA

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Runda swobodnych odpowiedzi!

Podziel się cytatem

Andrzej Duda

Szanowni państwo. Te mijające pięć lat to był dla Polski naprawdę dobry czas. Zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi rządami. Obniżony wiek emerytalny, 500 Plus, 300+ ,wyprawki dla dzieci, zerowy podatek dla młodych, godziwe waloryzacje i 13-a emerytura. Polakom wreszcie zaczęło się żyć lepiej. Bieda wśród dzieci została zlikwidowana prawie do minimum. Niestety uderzył w nas koronawirus. Ale uruchomiliśmy tarcze antykryzysowe i dzięki temu udał nam się osłonić miejsca pracy. Jest szansa na dalszy rozwój. Znacie mnie z tego, że swoje zobowiązania poważnie traktuje. Wyjdziemy nie tylko z kryzysu, ale wrócimy też na drogę dobrego rozwoju, jeżeli ja będę prezydentem.

Waldemar Witkowski

Nie możemy mówić ciągle, że kapitał musi się rozwijać. Trzeba stawiać na polską przedsiębiorczość.

Marek Jakubiak

Budujemy lotnisko? Po co? przecież w Berlinie jest lotnisko? (…) Jesteśmy w stałym zagrożeniu, że Polska może stracić swoją tożsamość

Paweł Tanajno

Mówią, że jest tu prezydent Andrzej Duda. To nieprawda. To Jarosław Kaczyński jest przed wami

Szymon Hołownia

Kiedy Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski chowają swoje polityczne logotypy, to muszą i tak pozostać wierni swojej polityczniej rodzinie.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Jestem w stanie zszyć Polskę rozdartą na pół. Nie obchodzi mnie POPiS-owa wojna. Wybierzmy przyszłość, a nie walkę styropianu z betonem. Szanując różnorodność będę budował jedność.

Rafał Trzaskowski

Dzisiaj w Polsce potrzebny jest silny prezydent, który patrzy władzy na ręce. Prezydent w pełni niezależny, który pobudza rząd do działania. Dzisiaj takiego prezydenta naprawdę nam potrzeba. Prezydenta, który szanuje swój podpis. (…) Nie będę prezydentem opozycji totalnej. (…) nie będzie zgody na łamanie konstytucji, na próby uwłaszczenia się na państwie.

Reklama

Mirosław Piotrowski

Jestem katolikiem i jestem z tego dumny. (…) Jestem za obniżeniem podatków. (…) jestem za współpracą z Polonią i Polakami żyjącymi poza granicami.

Robert Biedroń

28 czerwca będziemy mogli wybrać Polskę naszych marzeń. Nie musimy decydować między większym złem z PiS-u i mniejszym złem z PO. (…) To od nas będzie zależało, czy dokonamy tej zmiany. (…) Oni przez ostatnie pięć lat budowali Polskę zaściankową.

Piąta runda pytań - sprawy wewnętrzne. Czy Polska powinna kupić szczepionkę na COViD-19 i czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Podziel się cytatem

Andrzej Duda

Szczepionka musi zostać najpierw zostać u na wnikliwie przebada. Powinna być dostępna nieodpłatnie dla seniorów. (…) Powinno być to dowolne, jak przy grypie. (…) Osiem lat czasu było, by naprawić służbę zdrowia. 50 miliardów VAT-u rocznie było kradzione, jakoś wtedy panowie nie byliście tak odważni.

Marek Jakubiak

Nie ma nic ważniejsze nić zdrowie. (…) Mamy szczepionkę, być może będzie. (…) Wiemy, że już część społeczeństwa przeszło przez tego wirusa i nawet o tym nie wie.

Szymon Hołownia

Jak szczepionka zaistnieje, to zapytam o to wirusologów, ministra zdrowia.

Waldemar Witkowski

Szczepienia muszą być obowiązkowe.

Krzysztof Bosak

Moja odpowiedź brzmi: dwa razy nie.

Robert Biedroń

Jak słucham dzisiejszych polityków, to przydałaby się bardziej szczepionka na nienawiść. Oczywiście dzisiaj rząd PiS na zawiódł. Nie dotrzymał słowa, że będziemy bezpieczni. Ludzie zostali zostawieni sobie w walce z koronawirusem.

Rafał Trzaskowski

Polki i Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki. Czy epidemia się skończyła? Czy decyzje były racjonalne? Gdzie jest program onkologiczny? Mówiłem, że pieniądze z likwidacji TVP info można na to przeznaczyć. Nie wiem czy panu prezydentowi nagle Jacek Kurski się spodobał. Ale tam te pieniądze można znaleźć.

Reklama

Kosiniak-Kamysz

Trzeba uprościć procedury i odbiurokratyzować służbę zdrowia. (…) Szczepionkę trzeba wynaleźć i zrobić wszystko, by Polacy mieli do niej dostęp

Czwarta runda pytań - gospodarka. Euro czy Złoty?

Podziel się cytatem

Robert Biedroń

Jeśli Polską nadal będzie rządził prezydent Duda i PiS, to szybciej przyjmiemy w Polsce ruble niż euro.

Szymon Hołownia

Euro musimy przyjąć prędzej czy później, ale to nie będzie najważniejszy problem mojej kadencji. (…) Gdzie poważna rozmowa o tym, jak przeprowadzić „zieloną transformację”?

Stanisław Żółtek

Zamiast tego, wolałbym porozmawiać o wyjściu Polski z Unii Europejskiej. (…) Czym się zajmuje rząd? Kupowaniem głosów wyborców za ich pieniądze.

Marek Jakubiak

To gospodarka utrzymuje państwo. Pieniądze nie pochodzą z banku, tylko z pracy ludzi. Polski złoty, polska armia, polski język.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Ten, kto układa te pytania, to musiał mieć niezły odlot. (…) Dzisiaj trzeba wprowadzić dobrowolny ZUS i to jest ratunek dla wielu firm. Nie wolno karać przedsiębiorców. Doceńmy ludzi pracy przez wyższą kwotę wolną od podatku.

Rafał Trzaskowski

Sam traktat akcesyjny zobowiązuje nas do przyjęcia Euro, na szczęście nie mówi kiedy. Ani Polska, ani UE nie jest do tego gotowa. (…) Trzeba powiedzieć o tym chaosie. Rząd nie panuje nad tym, co się dzieje. (…) Trzeba się skupić na inwestycjach, nie na gigantomanii i budowie największego lotniska na świecie

Krzysztof Bosak

To nie jest pytanie o gospodarkę, tylko o politykę.

Andrzej Duda

Pan Robert Biedroń mówi o odwadze. Panie pośle, przecież to pan prosił kilka dni temu o spotkanie. Zaprosiłem pana, a pan nie przyszedł. Trochę odwagi i powagi. (…) Termin przyjęcia euro nie został ustalony i bardzo dobrze. Bo Złoty już dwa razy uchronił nas w czasie kryzysu. Dyskusję należy rozpocząć wtedy, gdy Polacy będą zarabiali tyle, ile ludzie na Zachodzie

Reklama

Trzecia runda pytań - polityka społeczna. Związki partnerskie, adopcja dzieci przez pary homoseksualne.

Podziel się cytatem

Robert Biedroń

Czy chcielibyście żyć w Polsce rządzonej przez tych facetów? Oni nie mają odwagi do zmiany. (…) Jeżeli kandydaci na prezydenta nie mają odwagi walczyć o to, by wszyscy ludzie w Polsce byli równo traktowani, to po co nam taki prezydent?

Szymon Hołownia

Podpiszę ustawę o związkach partnerskich, a zawetuję ustawę o „małżeństwach” jednopłciowych

Krzysztof Bosak

Nie zgodzę się na tego, typu zmiany. (…) To zagrywka dla osób mniej inteligentnych, które nie zauważyły, że w tej sprawie Andrzej duda nie zrobił nic. Postuluje powstrzymać finansowanie tego środowiska z zagranicy.

Rafał Trzaskowski

Mam wrażenie, jakby TVP stała się telewizją jednego tematu. W moim programie są związki partnerskie. Gdy świat stanął na głowie, poruszamy temat polityki społecznej i nie mówimy o chaosie, do którego doprowadził rząd. Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, bo rząd nas nie informuje. Jest milion bezrobotnych.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Ponad milion bezrobotnych, kolejne 500 zarażeń koronawirusem. (…) A my będziemy dalej w wojnie polsko-polskiej? Trzeba 28 odsunąć tych, którzy ciągle skłócają. (..) na małżeństwa homoseksualne i adopcję przez nich dzieci się nie zgodzę.

Marek Jakubiak

Jestem zażenowany, że wciąż na ten temat rozmawiamy. (…) Konstytucja opisuje, czym jest małżeństwo. Wyciąganie, kto z kim śpi, zupełnie mnie nie obchodzi.

Andrzej Duda

Nie zgodzę się na takie zmiany. (…) Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. To art. 18. Pod opieką jest też rodzicielstwo, macierzyństwo i rodzina. To nie są sprawy, które są moim marzeniem. To są sprawy dobrze uregulowane i tak powinno zostać. (…) Chciałbym, by rodzina doznawała wszechstronnej opieki ze strony państwa.

Reklama

W drugie rundzie pytań - świat wartości. Sprawa religii w szkole

Podziel się cytatem

Marek Jakubiak

Wyrzucanie religii ze szkół jest błędem

Krzysztof Bosak

Nasz system wartości jest pod silną presją z zagranicy. Obóz rządzący nie zrobił nic, by umocnić naszą kulturę i ochronić ją przed zewnętrznymi wpływami. (…) Trzeba wypowiedzieć Konwencję Stambulską

Kosiniak-Kamysz

Będę dbał o wolność i swobody religijne. (…) Dzisiaj nie jest problemem, czy lekcje religii odbywają się w szkołach. (…) W polskim Kościele jest za dużo polityki. (…) Tak jak powiedział papież Franciszek: Państwa powinny pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą.

Andrzej Duda

Relacje pomiędzy państwem a kościołem reguluje umowa konkordatowa. Powołałem swoje przedstawiciela do komisji ws. pedofilii jest jasne od dawna. I dziwne, że jeden z kandydatów tego nie wie. To pokazuje, że ma blade pojęcie o sprawach, które dzieją się w Polsce. Proszę zwrócić uwagę na art. 40, to rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Stanisław Żółtek

Co boskie Bogu, co cesarskie Cesarzowi. Co zrobiła religia w szkołach? Tam uczą księża, którzy nie są już księżmi, tylko pracownikami MEN. Muszą wykonywać polecenia ministra. Dzieci widzą ich jak zwykłych nauczycieli, a nie księży

Szymon Hołownia

Powinna decydować wspólnota szkolna. Nie biskupi, nie ministrowie. (…) Rozdział państwa od kościoła to jedna z najważniejszych kwestii.

Hołownia mówił o ojcu Tadeusz Rydzyku, potrzebie likwidacji Funduszu Kościelnego oraz kwestii wyjaśnienia pedofilii w Kościele.

Rafał Trzaskowski

To rodzice powinni decydować. Polacy chcą prezydenta, który nie tylko mówi o wartościach, ale je realizuje. (…) Trzeba stać przy tych, którzy są atakowani. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. wierzę, że będziemy reagować, gdy niektórzy będą szczuć na innych

Reklama

Pierwszy tematem jest polityka zagraniczna i sprawa nielegalnej imigracji do Europy.

Podziel się cytatem

Marek Jakubiak

Polaków nie trzeba uczyć gościnności. (…) Dla tych, którzy chcą tu przybyć do Polski, by być Polakami, by uczyć się języka, pracować, jak polscy Tatarzy. Polska nie jest od tego, by pomagać Angeli Merkel w jej słynnym Willkommen

Rafał Trzaskowski

Problem został rozwiązany w 2015 roku, gdy podpisano umowę z Turcją, która negocjował Donald Tusk. (…) Niestety prezydent Duda mówi o wyimaginowanej wspólnocie. (…) Powinniśmy podejmować najważniejsze decyzje. Rząd szuka wrogów, a nie koalicjantów

Szymon Hołownia

Uchodźcy to jedno, a imigranci zarobkowi to inna kategoria. Szkoda, że prezydent Duda nie potrafi tego rozróżnić. (…) Jeżeli chcemy mięć wpływ na decyzje nas dotyczące w UE, to musimy odnowić pozycję Polski. Zwrócę się o wznowienie praca Trójkąta Weimarskiego.

Robert Biedroń

Powinniśmy budować mosty, a nie mury. (…) Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski jesteśmy osamotnieni. (…) Trzeba wzmocnić pozycję Polski w Unii Europejskiej.

Krzysztof Bosak

Ten program przymusowej relokacji został odrzucony po szerokich społecznych protestach. (…) Powinniśmy prowadzić samodzielną politykę imigracyjną. Polacy są narodem gościnnym. Ci, którzy są przysyłani na siłę, to nie są goście.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polska nie ma polityki zagranicznej. Wstając z kolan upadliśmy na głowę. W ramach polityki przyjmujemy węgiel z Rosji, a nasze jabłka nie mogą być wysłane na wschód. (…) Czas wzmocnić polską politykę zagraniczną i zająć miejsce Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Andrzej Duda

Co roku od lat przyjeżdża do nas bardzo wielu migrantów z Ukrainy, Białorus. Są między nami, pracują w naszym kraju. Serdecznie ich przyjmujemy. To są ludzie, którzy przyjeżdżają do nas dobrowolnie. Ale nie zgadzamy się by przetransportować ludzi do Polski przymusowo. Ja się na to nie godziłem. Bronimy granic Europy i będziemy bronić granic Europy.

21.00

2020-06-17 21:06

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To więcej niż wybory

W tej kampanii zdecydujemy o sprawach fundamentalnych: jaka będzie Polska, jakie młodzieży wychowywanie, jaki stosunek do chrześcijaństwa i polskiego dziedzictwa.

Różne maski zakładano już w polskiej polityce, ale w tej kampanii padł chyba rekord hipokryzji. Jest oczywiste, że zabiegając o poparcie, każdy polityk jakoś tam się stroi, uśmiecha do wszystkich, przybiera różne pozy. Tu jednak mamy do czynienia, w mojej ocenie, z próbą oszustwa na dużo większą skalę. Nie chodzi przecież tylko o władzę nad Polską, ale także o to, na jakich wartościach będzie budowana nasza wspólnota. Jesteśmy w Polsce i na świecie świadkami, a niekiedy uczestnikami, bitwy nie tyle politycznej, ile cywilizacyjnej. I niby czasy są demokratyczne jak nigdy wcześniej, niby wolność święci triumfy, ale znów jakoś często za poglądy i wiarę wyrzucają z pracy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję