Reklama

Polityka

Prezydent: Polska wreszcie staje się państwem sprawiedliwym, w którym realizowana jest konstytucja

Polska wreszcie staje się państwem sprawiedliwym, w którym realizowana jest polska konstytucja - zasada społecznej gospodarki rynkowej i prawa rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań - powiedział w środę w Serocku prezydent Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z mieszkańcami Serocka (woj. mazowieckie), gdzie przywitano go okrzykami "Andrzej Duda pierwsza tura".

"Bardzo dziękuje za te okrzyki, ale powiem krótko: musimy się o to naprawdę bardzo postarać. I tu państwa proszę, żebyście zachęcali swoje rodziny, swoich sąsiadów, przyjaciół do tego, żeby poszli do wyborów 28 czerwca, bo to są wybory, które przesądzą o tym, jak Polska będzie się rozwijała w następnych latach" - mówił prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazywał, żeby porównać i zestawić ze sobą lata 2008-2015 i 2015-2020. "Proszę zapytać o to przyjaciół, rodziny, znajomych. Niech sobie porównają, jak ich rodziny miały się w tamtym czasie a jak się mają teraz" - zaznaczył. Przekonywał, że od 2015 Polska "wreszcie staje się państwem sprawiedliwym, w którym realizowana jest przez władze polska konstytucja - zasada społecznej gospodarki rynkowej, praw rodziców".

"Bardzo wyraźnie to podkreśliłem, pokazując państwu, demonstrując i przedstawiając Kartę Rodziny - prawa rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań i prawo rodziców do tego, aby nikt bez ich zgody i woli inaczej ich dzieci nie indoktrynował. To jest niedozwolone, dzieci muszą być chronione" - oświadczył Andrzej Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

Mówił, że patrząc na to, "jakie Karta Rodzin wywołuje protesty, łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie, co nas czeka, jeżeli wygrają ci, którzy podpisywali karty przynoszące nam zupełnie inne podejście do rodziny, do dzieci". "Czy my tego potrzebujemy? W moim przekonaniu nie. Będę twardo bronił praw rodziny zapisanych w polskiej konstytucji. Są one tam zapisane dobrze i muszą być trwałe" - powiedział prezydent.

Reklama

Spotkaniu Dudy z mieszkańcami Serocka towarzyszyła kontrmanifestacja kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska LGBT. Trzymali transparenty z napisami: "Polska bez podziałów", "Ludzie - nie ideologia", "Duda is over party" oraz wznosili okrzyki: "marionetka". Przemówieniu prezydenta towarzyszyły także gwizdy.

Zwracając się do mieszkańców Serocka Duda podkreślił, że jego celem jest to, by Polacy zarabiali tak jak w najbogatszych państwach na zachodzie Europy.

"Dla rodziców i dla dzieci było 500+, 300+, ale przede wszystkim wzrastające w Polsce wynagrodzenia, systematycznie wzrastające. Dowód? Proszę bardzo: 1750 zł - najniższe wynagrodzenie w 2015 roku. Teraz? 2600. Jest różnica? 850 zł. Ktoś ma jakieś pytania czy wątpliwości? Taka jest prawda" - powiedział Duda. Dodał, że średnie wynagrodzenie przez pięć lat wzrosło o ponad 20 proc.

"Moim celem jest to, żebyście państwo zarabiali tak jak na zachodzie Europy, tak jak w najbogatszych państwach na zachodzie Europy, żeby był u nas taki poziom zarobków i taki poziom życia - to jest moje najważniejsze dążenie" - mówił.

Reklama

Prezydent przypomniał, że podczas kampanii wyborczej w 2015 r. obiecywał, że uczyni wszystko, aby obniżyć wiek emerytalny, podniesiony przez rzez rząd PO-PSL i - jak podkreślił - ten wiek został obniżony. Wymienił również programy społeczne wspierające rodzinę, takie jak m.in. program 500+, 300+, 13. emerytura i renta dla seniorów, czy darmowe leki 75plus,

Podziel się cytatem

Reklama

Wskazał też na zniesienie podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia. Jak mówił wprowadzone zmiany służyły temu, by promować "wszystkie kolejne warstwy społeczne i powodować, że będzie się żyło spokojniej, wygodniej" - powiedział.

Reklama

Zwrócił też uwagę, że podczas swojej kadencji promował młodych przedsiębiorców zakładających startupy umożliwiając im kontakty z szefami wielkich firm.

Prezydent odniósł się również do stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi podkreślając, że USA są dzisiaj "naszym najmocniejszym sojusznikiem".

Zaznaczył, że Polska jest obecnie krajem stabilnym dzięki własnej walucie oraz m.in. obecności wojsk NATO, co - zdaniem Dudy - skutkuje atrakcyjnością kraju dla zagranicznych inwestorów.

Prezydent przypominał także o agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r. zaznaczając, że od tamtego czas rzeczywistość znacząco się zmieniła. Dodał, że od tamtego czasu - o co walczył - są obecne w Polsce wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Mamy przede wszystkim wojska amerykańskie - najsilniejszej, najpotężniejszej armii na świecie" - mówił.

"Stany Zjednoczone są dzisiaj naszym najmocniejszym sojusznikiem. Tak, zacieśniliśmy ten sojusz dzięki obecności armii USA, dzięki kontraktom zawartym ze Stanami Zjednoczonymi choćby na dostawy gazu skroplonego" - dodał.

Andrzej Duda akcentował także "świetne relacje" handlowe z USA. "To jest dzisiaj dodatkowa gwarancja naszego bezpieczeństwa" - mówił prezydent. Przypomniał również, że wyrazem dobrych relacji polsko-amerykańskich jest możliwość podróżowania do USA bez wiz. Dodał, że zamierza pogłębiać sojusz z USA.

Podziel się cytatem

Reklama

Duda odniósł się także do związanej z tym spuścizny historycznej po Janie Pawle II. Przywołał zdjęcie, na którym widać papieża idącego i rozmawiającego z prezydentem USA Ronaldem Reaganem. Przypomniał, że wtedy Polska była "pod sowiecką dominacją". "Wtedy oni we dwóch ustalali plan wyratowania nas i zburzenia muru, zniszczenia żelaznej kurtyny. I udało się to. Ale dzięki czemu się udało? Dzięki bardzo twardej polityce, jaką realizował w Stanach Zjednoczonych republikański, mądry prezydent, jakim był Ronald Reagan" - zaznaczył.

Reklama

Dodał, że chce, żebyśmy byli także tymi, którzy są w awangardzie pozytywnych zmian w Unii Europejskiej, zmian, "które będą ratowały Unię Europejską". Zaznaczył przy tym, że Polska musi być krajem nowoczesnych technologii, ale również społeczeństwem opartym na wartościach.

Przypomniał również słowa kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego z 2015 r., kiedy - jak mówi - powidział on, że "podwyższenie Polakom wieku emerytalnego to było działania modernizacyjne".

"To ma być modernizacja Polski? Wbrew ludziom, szkodząc ludziom, obciążając ich dodatkowymi latami pracy, drenując ich kieszenie, zabierając im pieniądze z OFE, podwyższając im podatki, choćby podatek VAT, zabierając te pieniądze ludziom. To ma być modernizacja Polski, że się likwiduje 32 placówki sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju. To ma być rozwój Polski, że się likwiduje komisariaty. To ma być rozwój Polski?" - pytał prezydent, na co zebrani na spotkaniu skandowali: "Hańba, hańba" oraz "Andrzej Duda, Andrzej Duda".

Reklama

Prezydent stwierdził, że wymienione przez niego działania są "cofaniem naszego kraju, zwijaniem Polski". Prosząc o wsparcie zaznaczył, że "nie wolno dopuścić do tego, żeby tacy ludzie w naszym kraju mogli wrócić do władzy".

"Można pęknąć ze śmiechu, jak słucha się byłych ministrów, którzy byli za podwyższeniem wieku emerytalnego; podwyższali Polakom podatek VAT razem z tamtym rządem (PO-PSL), którzy sprowadzali do Polski uchodźców, byli za kwotowym systemem sprowadzania do Polski uchodźców, a dzisiaj mówią, że będę bronili tego, co otrzymali państwo ode mnie, od polskiego rządu w ciągu ostatnich pięciu lat" - powiedział prezydent. "Przecież to jest kpina, to jest normalne oszustwo" - ocenił.

Prezydent podkreślił, że chce, by samorządy - także te najmniejsze - miały środki na wkład własny do wykorzystania środków europejskich, by "budować nową infrastrukturę, nowe obiekty kultury, nowe obiekty sportowo-rekreacyjne". Dodał, że ważne jest dla niego, by Polska rozwijała się równomiernie.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ gb/ mzk/ rbk/ mro/ mzd/ ero/ rud/ itm/

2020-06-17 17:30

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa

W związku z przypadkami zachorowań w KPRP prezydent Andrzej Duda przeprowadził test na obecność koronawirusa, który dał pozytywny wynik; prezydent czuje się dobrze, zgodnie z przepisami przebywa w izolacji - poinformował w środę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

"W związku z przypadkami zachorowań w Kancelarii Prezydenta i w jego otoczeniu prezydent Andrzej Duda przeprowadził test na obecność Covid-19, który dał pozytywny wynik. Prezydent czuje się dobrze, nie ma ciężkich objawów i przebywa pod stałą opieką medyczną" - przekazał Szrot na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie..." - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Młodzi Młodym z nowym zarządem

2024-04-18 12:24

Magdalena Lewandowska

Księża z poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Młodzi Młodym wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek.

Księża z poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Młodzi Młodym wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży „Młodzi Młodym”, wspierająca młodzież archidiecezji wrocławskiej, ma nowy zarząd.

Prezesem został ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a pomagać mu będą ks. Mariusz Sobkowiak (obecny również w poprzednim zarządzie), ks. Jakub Deperas i ks. Jan Inglot. Podziękowanie dla ustępującego zarządu odbyło się podczas Eucharystii w parafii Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu-Ołtaszynie, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. To właśnie bp Wawrzynek, jako ówczesny diecezjalny duszpasterz młodzieży, tworzył w 2015 roku Fundację „Młodzi Młodym”. Razem z nim w zarządzie fundacji działali także ks. Mariusz Sobkowiak, ks. Zbigniew Kowali i ks. Tomasz Gospodaryk. – Duszpasterstwo młodzieży nie jest dochodowe, a jest przecież niezwykle ważne. Trzeba cały czas „wkładać” w nie pieniądze i szukać rozwiązania, które pozwoli znaleźć źródło finansowania różnych inicjatyw na rzecz młodych – tłumaczy bp Wawrzynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję