Reklama

Duchowość

W internecie i w realu – rekolekcje adwentowe 2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przebaczać, jak kochać i radzić sobie z niepłodnością, jak żyć wiarą po Auschwitz – takie pytania stawiać będą sobie uczestnicy tegorocznych rekolekcji adwentowych, organizowanych w całym kraju przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia katolickie oraz duszpasterstwa specjalistyczne. Na coraz popularniejsze rekolekcje internetowe zaproszeni są w tym roku m.in. Polacy na emigracji i osoby niesłyszące. Rekolekcje adwentowe coraz częściej kierowane są do określonych osób lub grup. Pod kątem ich oczekiwań przygotowywany jest cały program takich dni skupienia, od nauk formacyjnych i warsztatów, poprzez wykłady, a skończywszy na Eucharystii i modlitwach. Nie inaczej jest także przed tegorocznym Adwentem.

Organizowane od kilku lat rekolekcje adwentowe „U progu Auschwitz” odbędą się 7-9 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W tym roku naukom rekolekcyjnym towarzyszyć będą słowa „Bóg stał się człowiekiem – wiara po Auschwitz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W Roku Wiary musimy pytać także o wiarę po Auschwitz. Nie możemy uciekać od trudnych pytań. Pamięć o Auschwitz stała się wyzwaniem dla wiary. Gdzie był wtedy Bóg? Kim jest człowiek?” – czytamy w zaproszeniu. „Podczas rekolekcji adwentowych chcemy przygotować się na nadchodzące święta. W Boże Narodzenie cieszymy się z naszej wiary, że Bóg stał się człowiekiem i przychodzi aby nas zbawić. Co ta tajemnica może oznaczać w kontekście Auschwitz i dla naszego teraźniejszego życia?”

Rekolekcje organizują Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Duszpasterstwo Akademickie PATMOS Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Poprowadzą je ks. Lucjan Bielas i inicjator przedsięwzięcia, niemiecki ksiądz Manfred Deselaers, który w 1989 r. rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko–niemieckiego i chrześcijańsko - żydowskiego. Rejestracja: education@cdim.pl, szczegółowe informacje na stronie www.cdim.pl

Reklama

Warsztaty muzyczno-liturgiczne połączone z rekolekcjami adwentowymi odbędą się od 30 listopada do 2 grudnia w klasztorze ojców dominikanów we Wrocławiu. Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne zaprasza do udziału w nich schole i chóry młodzieżowych, studenckie i parafialne, a także kleryków, księży, siostry zakonne, osoby śpiewające indywidualnie oraz instrumentalistów. W czasie warsztatów uczestnicy, pod okiem profesjonalistów, będą mogli rozszerzyć repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i nowe aranżacje pieśni tradycyjnych, wzbogacić doświadczenie i umiejętności z zakresu emisji głosu, a także wysłuchać rekolekcji adwentowych” – zapowiadają organizatorzy. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Hubert Kowalski z Krakowa i Jakub Tomalak z Kalisza. Natomiast rekolekcje wygłosi były duszpasterz akademicki krakowskiej „Beczki”, o. Adam Szustak OP. Zwieńczeniem trzydniowych warsztatów będzie uroczysta Msza św. odprawiona 2 grudnia w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha oraz koncert finałowy – z udziałem chóru i orkiestry utworzonej przez uczestników kursu.

Adwentowe dni skupienia skierowane do małżeństw borykających się z problemem niepłodności proponuje w Krakowie tamtejsze Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Rekolekcje odbędą się 8-9 grudnia w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (ul. Nazaretańska 1). Mottem rekolekcji będą słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian „Teraz więc trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest Miłość”. Gościem dwudniowego spotkania będzie m.in. znany duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz OFMCap. Lekarz naprotechnolog Daria Mikuła-Wesołowska przybliży temat leczenia tą metodą, z kolei psycholog dr Wacław Srebro będzie mówił o psychologicznych aspektach niepłodności i sposobach radzenia sobie z tą sytuacją. Nauki rekolekcyjne poprowadzą ks. Artur Ważny i ks. Mirosław Czapla. Bliższe informacje i zapisy na stronie www.abrahamisara.pl lub email: duszpasterstwo@abrahamisara.pl

Reklama

W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu w dniach 30 listopada - 2 grudnia odbędą się rekolekcje o przebaczeniu. Ich tematem ma być renowacja, czyli droga przebaczenia. Dotyczyć będzie owocnego przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz kwestii wewnętrznego przebaczenia. Do udziału w rekolekcjach zaproszeni są szczególnie studenci i młodzież, która uczestniczyła w sierpniowym zlocie „Golgota Młodych”. Organizatorzy rekolekcji zauważają: "Od jakiegoś czasu zauważamy, że uczestnicy Golgoty Młodych pragną kontynuować to, co otrzymali na sierpniowym spotkaniu. Niejednokrotnie myśleliśmy o rekolekcjach przygotowanych typowo dla młodzieży. Właśnie w tym roku udało nam się to zrealizować".

Rekolekcje są tematyczne, ale nie dotyczą tylko tych, którzy cierpią z powodu braku przebaczenia. Może przyjechać na nie każdy, kto chciałby pogłębić przeżywanie sakramentu pokuty i pojednania. Rekolekcje są przeznaczone dla młodzieży i studentów (17+). "Każdego dnia będziemy celebrować wspólną Eucharystię, słuchać katechez o etapach przebaczenia. W ciągu dnia będzie czas na owocne i spokojne przeżycie sakramentu pokuty i pojednania oraz medytację Słowa Bożego i adorację Najświętszego Sakramentu. Poza tym będziemy przeżywać wspólnie nabożeństwo drogi krzyżowej i liturgię dzielenia się słowem Bożym" - wyjaśniają prowadzący, br. Łukasz Pyśk i br. Adam Zwierz. Miejscem rekolekcji będzie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, ul. O. Honorata Koźmińskiego 36. Informacje: tel. 797 907 384 lub email: organizatorglowny@golgotamlodych.pl

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zaprasza w dniach 30-listopada - 2 grudnia na rekolekcje adwentowe na Polach Lednickich. Rekolekcje pt. „Być jak Anioł, co Boga zwiastuje” poprowadzi siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. „Niech to będzie mocne wejście w okres Adwentu, które przygotuje nas do przeżywania świąt Bożego Narodzenia” - zapowiadają KSM-owicze z Poznania. Bliższe informacje na stronie http://poznan.ksm.org.pl/ lub http:// www.facebook.com/events/133099173507070/

Reklama

Na rekolekcje adwentowe zapraszają także bracia doloryści (Zgromadzenie Synów Matki Bożej Bolesnej). Nauki odbędą się w dniach 30 listopada - 2 grudnia w domu zgromadzenia (Al. Przyszłości 8) w Józefowie koło Warszawy. Szczegółowych informacji udziela br. Grzegorz Matlak pod nr tel: 22/789 29 10 lub 517 184 134; e-mail: powolania@gmail.com Zapisy także na stronie www.cfd.opoka.org.pl/powolanie.html

„Jeżeli chcecie zatrzymać się, by znaleźć czas na refleksję i wspólnie rozpocząć czas adwentowej odnowy, przyjedźcie na rekolekcje adwentowe w dniach 1-2 grudnia” - informują księża rogacjoniści i zapraszają wszystkich zainteresowanych do swojego warszawskiego domu rekolekcyjnego przy ul. Stromej 30. Zgłoszenia pod nr tel. (22) 836 80 00.

Założycielem i patronem Zgromadzenia Księży Rogacjonistów jest bł. ks. Annibale Maria di Francia. Charyzmat Zgromadzenia przejawia się w nieustannej modlitwie o powołania, propagowaniu ducha modlitwy i wspieraniu powołań, a także w byciu dobrymi robotnikami, czyli w dziełach miłosierdzia na rzecz dzieci i młodzieży, zwłaszcza biednej i opuszczonej, w afirmacji godności ludzkiej i pomocy biednym. Działalność Zgromadzenia poza Włochami obejmuje kilkanaście krajów, w tym Polskę. Rogacjoniści mają dom w Warszawie i Krakowie. W stolicy działa Instytut Antoniański zajmujący się wychowaniem i kształceniem dzieci potrzebujących, jadłodajnia dla ubogich, Stowarzyszenie Modlitwy o Powołania, grupa młodzieżowa ERA. Kapłani prowadzą także posługę duszpasterską w parafiach, szkołach oraz różnych grupach kościelnych. Szczegóły na stronie www.rogacjonisci.pl

Reklama

Z kolei Adwentowe Dni Skupienia dla dziewcząt rozeznających powołanie poprowadzą w swoim klasztorze w Warszawie siostry benedyktynki sakramentki. Zgłoszenia i bliższe informacje adres e-mail: benedyktynki.sakramentki@gmail.com i pod nr tel. 22 831 49 62.< Od kilku już lat rekolekcje prowadzone są także za pośrednictwem internetu. Wybór odpowiedniej propozycji jest z roku na rok coraz większy.

Już po raz 15. Polska Misja Katolicka Amsterdam prowadzona przez księży chrystusowców organizuje i zaprasza na Internetowe Rekolekcje Adwentowe. Tegoroczne rozważania pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary” będzie prowadził ks. dr Waldemar Matusiak TChr, duszpasterz polonijny w Houston w USA.

Nauka wstępna pojawi się na stronie www.pmkamsterdam.nl tradycyjnie już w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie Adwentu, czyli w uroczystość Chrystusa Króla.

Na pierwsze w Polsce internetowe rekolekcje adwentowe „360 sekund przy studni”, głoszone także w języku migowym, zaprasza serwis www.profeto.pl - sercański portal ewangelizacyjny.

Wszystkie dziesięć wideokonferencji, które rozpoczną się 2 grudnia, przekazywane będą także dla tych, którzy nie słyszą, „ale tak samo pragną żywego Słowa”. Księża sercanie zachęcają „do przeżycia niesamowitych chwil, fascynującej przygody, w której Jezus z wielką mocą, będzie dotykał naszego serca”. Nauki poprowadzą ks. Michał Olszewski SCJ i ks. Radek Warenda SCJ.

Jezuici zapraszają z kolei do odwiedzenia Internetowego Domu Rekolekcyjnego (www.e-dr.deon.pl). IDR działa od 2007 r., powstał z myślą o służbie wszystkim, którzy potrzebują pomocy na duchowej drodze, dlatego współtworzą go osoby o różnego rodzaju powołaniach, należące do różnych wspólnot. Wprawdzie na stronie IDR nie ma jeszcze programu rekolekcji tegorocznych, ale dostępne są 28-dniowe rekolekcje adwentowe z ub. roku.

2012-11-22 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent - czas budowania

Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 3

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

Oczekiwanie - inercja czy aktywność? Bierne wyczekiwanie czy wzmożone przygotowania na nadejście TEJ chwili? Życie człowieka pełne jest oczekiwania. Wszyscy wciąż na coś czekamy, od pierwszych chwil istnienia. Matka i ojciec oczekujący swojego dziecka są ciekawi jego płci, przygotowują się do momentu jego narodzin. Dziecko przychodzące na świat oczekuje przede wszystkim miłości ze strony rodziców. Czekamy na przybycie przyjaciół, na różnorakie zmiany w naszym życiu - i to oczekiwanie będzie zawsze twórcze i rozwijające człowieka, jeśli będzie miało wymiar dynamiczny. Podobnie jest z aspektem oczekiwania religijnego. Kiedy naród wybrany czekał na obiecanego Mesjasza, zawsze towarzyszyła mu myśl o tym, kim będzie Zbawiciel, który ocali lud Izraela.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję