Reklama

Polska

Ograniczenie handlu w niedzielę – biskupi ponownie poprą inicjatywę obywatelską

Wsparcie dla obywatelskiej inicjatywy ograniczenia handlu w niedzielę jako dnia wolnego od pracy będzie jednym z tematów piątkowego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. - To bardzo ważne, aby wzorem innych państw europejskich także w Polsce niedziela miała charakter świąteczny, zarówno w wymiarze religijnym, jak i rodzinnym – powiedział KAI sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Po wakacjach prace nad projektem ograniczenia handlu mają ruszyć w Sejmie.

[ TEMATY ]

biskupi

handel

handel w Niedzielę

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych odbędzie się w przeddzień uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która w tym roku będzie głównym dniem obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej.

Biskupi poruszą m.in. sprawy dotyczące materii Eucharystii oraz przygotowań do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, będą też rozmawiać o inicjatywie „Różaniec do granic” oraz o wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią po niedawnych zmianach w kodeksie karnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z tematów ma być także ważna dla wszystkich katolików potrzeba prawidłowego świętowania niedzieli, także w kontekście obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonej przez NSZZ "Solidarność" ws. ograniczenia handlu w niedzielę.

Biskupi poparcie dla tego projektu ustawy wyrazili już podczas poprzednich zebrań plenarnych i zostanie ono z pewnością wyrażone po raz kolejny. - To bardzo ważne, aby wzorem innych państw europejskich także w Polsce mogła być świętowana niedziela, aby miała charakter świąteczny, zarówno w wymiarze religijnym, liturgicznym jak i rodzinnym – powiedział wczoraj KAI sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Jakie zmiany?

W Sejmie na rozpatrzenie wciąż czeka złożony w ub. roku projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zgłoszony przez „Solidarność”. Jego podjęcie zapowiadano od miesięcy, ale projekt utknął w jednej z sejmowych podkomisji. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało jednak, że po wakacjach prace nad wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele na pewno się rozpoczną.

Zgodnie z projektem, handel i inne czynności sprzedażowe mają być zakazane w niedzielę. Siódmego dnia tygodnia zakazany ma być nie tylko handel, ale też inne czynności sprzedażowe. Chodzi tu m. in. o logistykę, magazynowanie, przeładunki i dystrybucję. Zakaz obowiązywać miałby każdego tygodnia od godz. 6.00 w niedzielę do godz. 6.00 dnia następnego.

Reklama

Dodatkowe ograniczenia czasu pracy projektodawcy ustawy proponują w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Zakupy w te dni zrobić będzie można jedynie do godziny 14.00.

Przepisy miałyby objąć zatrudnionych na stałe, w formie outsourcingu pracowniczego oraz pracowników tymczasowych. Zakaz objąć ma również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji. Podporządkować się mu mieliby także przedsiębiorcy prowadzący handel obwoźny i obnośny.

Ograniczenie handlu nie obejmie placówek handlowych, gdzie sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez przedsiębiorcę wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą. To sytuacja, w której właściciel jest zarazem sprzedawcą.

Projekt przewiduje jednak kilka niedziel handlowych w roku, kiedy placówki będą mogły swobodnie funkcjonować. Zakupy będzie można robić w dwie ostatnie niedziele przypadające przed świętami Bożego Narodzenia (ale jeśli jedną z tych niedziel jest Wigilia, sklepy będą musiały zostać zamknięte do godz. 14.00), w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, ostatnią niedzielę stycznia, czerwca i sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Takie założenia miał projekt w chwili wpłynięcia do Sejmu, ale już wiadomo, że ulegnie on zmianom, gdyż w samym rządzie – który wiosną dał zielone światło związkowej propozycji - nie ma jednolitej zgody co do jego kształtu. Gabinet premier Beaty Szydło proponuje raczej stopniowe wprowadzanie zakazu, tak aby obserwować, jaki wpływ będą miały zmiany na m.in. wpływy podatkowe do budżetu. Zaczęłoby się od dwóch niedziel pracujących i dwóch wolnych w miesiącu.

Rodzinny i religijny wymiar wolnej niedzieli

Inicjatorem projektu, pod którym podpisało się ponad pół miliona Polaków, jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, ale poparło go wiele różnych środowisk i organizacji społecznych, pracowniczych i katolickich.

Reklama

Wielokrotnie też o poparcie tej inicjatywy apelowali biskupi, zarówno na forum Konferencji Episkopatu Polski, jak i m.in. w wystąpieniach indywidualnych, czy komunikacie hierarchów metropolii katowickiej.

Biskupi zwracali uwagę przede wszystkim na wymiar wspólnotowy, rodzinny i religijny prawa do spędzenia niedzieli jako dnia świątecznego, wolnego od pracy. Podkreślali, że nie można też wyrzucić z pamięci prób zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej, tak w przeszłości, jak i współcześnie.

Hierarchowie przypominali ponadto, że inicjatywa ustawodawcza bierze w obronę około 1,5 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Poprosili też w ub. roku wiernych o poparcie działań komitetu inicjatywy ustawodawczej, a duszpasterzy o umożliwienie zorganizowania na terenie parafii akcji zbierania podpisów pod projektem.

Biskupi metropolii górnośląskiej, a więc ordynariusze archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej, a także biskup sosnowiecki w ubiegłorocznym komunikacie zaznaczyli, że niedziela jest dniem zasadniczo wolnym od pracy w wielu krajach europejskich, m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

"Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych" – stwierdzili w komunikacie górnośląscy biskupi.

Uchwalenia ustawy zakazującej handlu w niedziele i święta domagało się od parlamentu m.in. Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach. „Pracownicy placówek handlowych otwartych w niedziele i święta pozbawieni są prawa do wolnego dnia świątecznego” – przypominał katowicki KIK. Zaznaczono też w jego apelu, że zmuszanie pracowników handlu do pracy w niedziele i święta jest sprzeczne z art. 24 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w którym napisano „każdy człowiek ma prawo do wypoczynku...” oraz z art. 9 Konkordatu, który zawiera słowa: „Wolne od pracy są niedziele i następujące dni świąteczne...”.

Reklama

Polacy chcą wolnych niedziel

Według ubiegłorocznego badania CBOS, wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę popiera 61 proc. Polaków, a przeciwnych jest 32 proc.

Wprowadzenie takiego rozwiązania najczęściej popierają pracownicy sektora usługowego (81 proc.), a z kolei najwięcej jego przeciwników jest wśród właścicieli firm (53 proc.) oraz kadry kierowniczej i specjalistów (48 proc.).

Największy wpływ na stosunek do planowanej ustawy ma religijność. Im bowiem częstszy deklarowany udział w praktykach religijnych, tym częstsze jest także poparcie dla zakazu handlu w niedzielę. Wśród osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu jest ono niemal powszechne (sięga 93 proc.). Osoby niepraktykujące, wśród których poparcie dla wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę jest stosunkowo najmniejsze, minimalnie częściej odrzucają to rozwiązanie (48 proc.), niż je akceptują (46 proc.).

2017-08-23 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi hiszpańscy: modlitwa musi być skoncentrowana na Jezusie

[ TEMATY ]

modlitwa

Jezus Chrystus

Hiszpania

biskupi

marinas32/pixabay.com

Hiszpańscy biskupi przestrzegają przed orientalnymi technikami i metodami medytacyjnymi oraz wschodnimi elementami w katolickiej duchowości. Ich zdaniem prowadzą one często do opuszczenia Kościoła. Hierarchowie zaznaczają, że modlitwa chrześcijańska powinna koncentrować się na osobie Jezusa.

Celem dokumentu, który nosi tytuł „Moja dusza pragnie Boga, Boga żywego. Orientacje doktrynalne na temat modlitwy chrześcijańskiej”, jest ukazanie „natury i bogactwa modlitwy oraz doświadczenia duchowego zakorzenionego w Objawieniu i Tradycji chrześcijańskiej”. Centrum modlitwy ma być Jezus Chrystus - podkreślają biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję