Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: św. Lidia miała wielką wrażliwość na słowo Boże

„Św. Lidia jako pierwsza Europejka przyjęła chrzest. Miała wielką wrażliwość na słowo Boże” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 3 sierpnia przewodniczył Mszy św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie, z racji wspomnienia św. Lidii. Okazją do spotkania z redakcją „Niedzieli” były również imieniny redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Mszy św. zgromadzili się redaktorzy i pracownicy „Niedzieli”. Mszę św. z abp. Nowakiem koncelebrowali: ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prał. Jerzy Bielecki – zastępca redaktor naczelnego „Niedzieli” oraz kapłani pracujący w redakcji: ks. Paweł Rozpiątkowski, ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „Niedziela” to wspólnota apostolska, która ma wielkie zadania. „Niedziela” to jest miejsce, gdzie kształtuje się słowo”.

Reklama

Odwołując się do przypowieści o ojcu, który ze skarbca wydobywa rzeczy stare i nowe abp Nowak podkreślił, że jest to obraz redakcji katolickiej, obraz „Niedzieli”, która zanurza się w całej tradycji i w tym co nowe. - Ważne jest obserwowanie tego, co nowe. Ważny jest słuch na głos czasów. Tradycja i współczesność są ze sobą połączone. Z tego połączenia wychodzi słowo, które buduje, które kształtuje człowieczeństwo – mówił abp Nowak.

Arcybiskup senior przypominając postać św. Lidii podkreślił, że jako pierwsza Europejka przyjęła chrzest. - Dzieje Apostolskie nazywają Lidię bojącą się Boga. Potrzeba nam bojaźni Bożej. Trzeba miłować Boga. Bowiem to straszna rzecz nie kochać Miłości, nie miłować Boga i trzeba się tego bać – mówił arcybiskup senior.

„Lidia miała wielką wrażliwość na słowo Boże. Przysłuchiwała się z wielką uwagą temu, co głosił św. Paweł. Była zasłuchana w słowo Boże. Słuchała tego słowa uważnie. Lidia była kobietą o otwartym sercu. Sam Bóg jej otworzył serce. Dał jej łaskę wiary. Ważne jest, abyśmy byli ludźmi, którzy mają serce otwarte na Boga. Św. Jan Paweł II wołał, abyśmy otwarli serce na oścież Chrystusowi „ – kontynuował arcybiskup i dodał: „Chrześcijanin to jest człowiek, który otwiera serce na oścież”.

Reklama

Abp Nowak zaznaczył, że „za otwartym sercem Lidii szła ogromna życzliwość dla tych, którzy głoszą słowo Boże, dla św. Pawła i jego towarzyszy”. - Kto w Chrystusa wierzy naprawdę i otworzył serce dla Niego ma w sobie dużo kultury. Ma dużo wyczucia człowieczeństwa. Ma otwartość na mądrość wielką. Nie ma w nim jakiegoś wrzasku, hałasu, ale jest w nim wielka kultura – podkreślił abp Nowak.

„Św. Lidia może być wielkim wzorem dla redakcji „Niedziela”. – dodał arcybiskup.

Abp Nowak podkreślił jak ważne w dzisiejszych czasach są media chrześcijańskie, katolickie. - W dzisiejszych czasach wielkie jest powołanie do służby mediom katolickim. Bardzo ważne jest dobrze służyć, bo trucizny w tym świecie nie brakuje. Czasem się niszczy i truje słowem niemoralnym i złym. Dlatego bardzo ważne jest dobre i Boże słowo – przypomniał abp Nowak.

„U wszystkich redaktorów musi istnieć zasłuchanie w Chrystusa. Trzeba być zasłuchanym, a nie tylko słuchać. Ci, którzy służą słowu Bożemu sami muszą być zasłuchani w słowo Boże i żyć tym zasłuchaniem” – zaapelował arcybiskup.

„Trzeba, aby „Niedziela” na naszym, na nowo pogańskim kontynencie szła drogami św. Lidii” – zakończył arcybiskup.

Św. Lidia mieszkała w Filippi, w Macedonii. Była osobą zamożną. Sprzedawała purpurę. Św. Paweł pozyskał ją dla Chrystusa jako pierwszą pogankę w Europie w czasie swojej drugiej podróży, która obejmowała Małą Azję, Macedonię oraz Grecję. Miała ona miejsce w latach 50-52. Postać św. Lidii przybliża św. Łukasz w Dziejach Apostolskich.

2017-08-03 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Nowak obchodzi 86. rocznicę urodzin

2021-07-11 09:45

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

86. rocznica urodzin

Bożena Sztajner/Niedziela

– Można powiedzieć, że w Jeziorzanach wszystko się zaczęło. Tam się urodziłem. To piękna miejscowość. Była ona u stóp klasztorów eremickich: kamedułów na Bielanach i starego opactwa tynieckiego. Blisko była również Kalwaria Zebrzydowska. Właśnie opactwo w Tyńcu było naszą parafią. Później nas przyłączono do wielkiej rodziny parafialnej w Liszkach – wspominał w rozmowie z „Niedzielą” abp Nowak.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przyciska nas”.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, towarzyszyć i chronić życie ludzkie

2021-07-28 13:02

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu odbyła się Msza św. w intencji Dolnośląskiej Policji. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.

Okazją do wspólnego spotkania i modlitwy była 102. rocznica powstania państwowej Policji. Wszystkich zgromadzonych w kościele powitał ks. Andrzej Brodawka, proboszcz parafii. -Trudno powiedzieć ile było tutaj takich Mszy św., kiedy pracownicy policji dziękowali za wszelkie dobro i błogosławieństwo. Znajdujecie się w różnych sytuacjach i opałach. Dziś przychodzicie, aby dziękować i prosić o to błogosławieństwo - mówił ks. Brodawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję