Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: Św. Wojciech to święty Europy chrześcijańskiej

„Św. Wojciech to święty Europy chrześcijańskiej. On w jakiś sposób zgromadził przy sobie Europę” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 24 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Msza św. była dziękczynieniem za 20 lat od uroczystego wprowadzenia relikwii św. Wojciecha do świątyni.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Grzegorz Koclęga

Mszę św. z arcybiskupem seniorem koncelebrowali licznie przybyli kapłani, na czele z ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, wikariuszem biskupim ds. ekonomiczno–administracyjnych archidiecezji częstochowskiej.

„Św. Wojciech to człowiek Boży i płomień prawdziwej wiary” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha i dziękując za obecność św. Wojciecha w znaku jego relikwii zaapelował do wiernych o modlitwę o powołania do kapłaństwa.

Reklama

W homilii abp Nowak podkreślił, że „zanurzamy się dzisiaj w świadectwo św. Wojciecha, w jego krzyż, w jego umiłowanie Boga i człowieka” - Za wstawiennictwem św. Wojciecha zanosimy wielką modlitwę o życie po Bożemu w naszej Ojczyźnie i za rodziny na polskiej ziemię. Jego cierpienie było związane z pasterzowaniem. Polsce ofiarował swoją mękę i krew – mówił abp Nowak i dodał: „ Św. Wojciech nam zostawił krzyż”.

Nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w dniu 23 kwietnia 997 r. abp Nowak podkreślił, że „w czasie męczeństwa święty upadł na polską ziemię krzyżem” - Widzimy w tym wielki znak. Za tym znakiem przyszło owocowanie i chrześcijaństwo się umocniło. Zaczęto pisać piękną historię wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii – przypomniał abp Nowak.

Arcybiskup senior odnosząc się do tekstu Ewangelii wskazał na „ziarno, które obumiera i przynosi plon obfity” - Ziarno to wielki znak, to wielka mądrość. Obumieranie jest wpisane w życie człowieka. Przemijamy i zbliżamy się do śmierci, ale nie na sposób tragicznego odchodzenia ku śmierci. Nie miał racji filozof Martin Heidegger, który twierdził, że człowiek to byt ku śmierci, bo człowiek nie jest bytem ku śmierci, ale bytem ku życiu idącym przez umieranie – mówił arcybiskup senior.

Reklama

„Jako chrześcijanie powinniśmy być podobni do losu ziarna. Bóg chce, żebyśmy Mu ufali i mieli przekonanie, że żyjemy dla Niego i umieramy dla Niego” – kontynuował abp Nowak.

Zwracając się do wiernych arcybiskup przypomniał, że „trzeba wziąć Boga za cenę krzyża” - Trzeba żyć słowem Boga, podjąć przykazania Boże. Boga trzeba słuchać. To właśnie jest ekonomia ziarna. Tajemnica ziarna to mądrość krzyża, która przechodzi w zmartwychwstanie. Św. Wojciech stał się ziarnem wsianym w polską ziemię, w sercach kapłanów – wołał arcybiskup.

Hierarcha wskazał, że „droga ziarna to pokuta, konfesjonał i kolana” - Bóg nas rzuca jak ziarna na ziemię posyłając na ten świat – dodał arcybiskup.

Arcybiskup senior przypomniał, że również w naszych czasach są męczennicy - Niestety bolesne jest także to, że ludzie zapominają o Bogu i postępuje także dechrystianizacja Europy. Dlatego Polska powinna żyć męczeństwem św. Wojciecha. Trzeba żyć po Bożemu i każdego dnia wziąć swój krzyż – podkreślił arcybiskup senior i dodał, że „bardzo ważne jest zmaganie o rodzinę, małżeństwo i wychowanie w duchu wiary”.

„W naszych czasach odczuwamy lęk o zniszczenie człowieka, kiedy lekceważy się przykazania Boże. Największy lęk budzi w nas genderyzm i to, że człowiek bez Boga wchodzi w przepaść rewolucji obyczajowej” – kontynuował celebrans.

Arcybiskup zachęcił również wiernych do sięgnięcia po ascetyczną książkę Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” - Ta niewielka książeczka wychowała wielu świętych. Papież Jan Paweł I umierał po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu czytając tę książeczkę – przypomniał arcybiskup.

„W życiu chrześcijańskim chodzi o zwyczajne życie dla Boga, życie przepełnione miłością. Jednak dzisiaj bardzo ważne jest także to męczeństwo codzienne, które objawia się poprzez wierne dźwiganie i realizowanie Bożych przykazań” – mówił arcybiskup.

Na zakończenie abp Nowak wskazał na wzór św. Jana Pawła II, który kochał krzyż i był kalwariarzem, człowiekiem krzyża.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i ucałowaniem relikwii św. Wojciecha.

Parafia pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie została erygowana 20 stycznia 1969 r. przez bp Stefana Barełę. Pierwszym administratorem parafii został mianowany ks. Józef Słomian, w latach następnych budowniczy kościoła i plebanii. Po wielu staraniach bp Stefana Bareły, Kurii diecezjalnej i ks. Józefa Słomiana, w które włączył się także na ostatnim etapie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych pouczeń, 6 października 1976 r. władze komunistyczne wyraziły zgodę na budowę kościoła. Budowę kościoła rozpoczął ks. Józef Słomian w roku 1978. 20 października 1985 r. odbyła się uroczystość poświęcenia (konsekracji) kościoła przez bp Stanisława Nowaka, abp Luigi Poggi i bp Franciszka Musiela.

23 kwietnia 1997 r. (rok tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha) w czasie uroczystej procesji, której przewodniczyli abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski i abp Henryk Muszyński metropolita gnieźnieński, przyniesiono do kościoła i umieszczono w bocznym ołtarzu relikwie św. Wojciecha BM.

2017-04-25 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękowanie abp. Nowaka dla abp. Jędraszewskiego

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- W dzisiejszych czasach, takie prorockie głosy są konieczne. - mówił arcybiskup Stanisław Nowak w Myszkowie, podczas Mszy św. dla Wspólnoty II Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Metropolita Senior Archidiecezji Częstochowskiej odniósł się w swojej wypowiedzi do słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z 1 sierpnia 2019 roku.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję