Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: W posypaniu głów popiołem jest ukryta głęboka prawda o człowieku

„Liturgia Środy Popielcowej mówi o tym, że czas nam do Boga” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 1 marca w Środę Popielcową przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. „W posypaniu głów popiołem jest ukryta głęboka prawda o człowieku. Trzeba się przybliżyć i nawrócić do Boga” – przypomniał abp Nowak.

W Mszy św. wzięli udział m. in. przedstawiciele Kapituły Bazyliki Archikatedralnej, osoby życia konsekrowanego, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W homilii abp Nowak nawiązując do czytań mszalnych przypomniał za prorokiem Joelem, że „trzeba rozdzierać serca a nie szaty” - W czasie pokuty trzeba serca rozdzierać. Serce to istota tego co od Boga pochodzi. Trzeba się bardziej w Bogu zakochać. Wszystko czynić dla oczu Boga a nie dla oczu ludzi. Bóg nie chce pokuty na pokaz – przypomniał abp Nowak.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że „Bóg dał nam ten Wielki Post” i wyznał: „Dziękuję Bogu, że pozwolił mi dożyć tego kolejnego Wielkiego Postu, może już ostatniego”.

Abp Nowak wskazując na gest posypania głów popiołem podkreślił, że „mówi on nam o nawróceniu” – Pamiętaj człowieku, że umrzesz. Każdy z nas umrze, zamieni się w proch. Trzeba, żebyśmy o tym pamiętali – mówił abp Nowak.

„Posypanie głów popiołem mówi nam, żebyśmy wrócili do Boga. Ten gest jest po to, żeby dodać nam ducha, żebyśmy chcieli do Boga się przybliżać” – kontynuował arcybiskup i dodał: „W posypaniu głów popiołem jest ukryta głęboka prawda, która łączy się z tym co było na początku istnienia człowieka. Bóg człowieka uczynił na swój obraz i swoje podobieństwo. Uczynił go z prochu ziemi i tchnął w niego Ducha”.

Reklama

Arcybiskup senior zwracając się do wiernych wołał: „Człowieku uznaj, że jesteś od Boga, że narodziłeś się w Sercu Bożym, wyszedłeś z rąk Bożych. Jesteś stworzony przez miłość”.

Abp Nowak zaznaczył, że „liturgia Środy Popielcowej to upomnienie, żebyśmy nie grzeszyli przeciwko prawdzie, że pochodzimy od Boga, że On nas stworzył, bo w naszych czasach ludzie lekceważą tę prawdę”.

Arcybiskup również wskazał na niebezpieczeństwa jaki płyną od pewnych współczesnych ideologii, prądów myśli i działań – Miedzy innymi takim niebezpieczeństwem jest „selfizm”, który w psychologii mówi o tym, że moje „ja” jest bogiem. Znakiem największego w historii ludzkości pogubienia się człowieka jest ideologia genderyzmu. Znakiem pogubienia się człowieka są działania „in vitro”. A konsekwencji jest to odrzucenie przykazań Bożych – mówił arcybiskup.

„Wielkim przypomnieniem Środy Popielcowej jest to, że człowiek jest wielki bo jest przez Boga stworzony. Człowiek jest prochem, ale prochem Bożym. Dlatego jest wielki” – mówił arcybiskup.

Za św. Pawłem abp Nowak przypomniał,, że „Jezus dla nas stał się grzechem” – To niepojęta tajemnica. Nawet niektórzy mistycy chrześcijańscy podkreślają, że Jezus stał się dla nas popiołem. Też miał grób, złożony został na prochu, ale Ojciec Go wskrzesił – przypomniał abp Nowak i dodał: „Żyjemy dla Boga, dla wieczności”.

„Wielki Post uczyńmy wielką modlitwą o nawrócenie grzeszników. To jest bardzo potrzebne naszemu światu, naszej kulturze. Wciąż mamy popiół naszych grzechów, popiół naszych pokus. Przyjmijmy na nasze głowy popiół z pokorą i prostotą” – zaapelował na zakończenie arcybiskup.

2017-03-01 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: uroczystości ku czci patrona pielgrzymów św. Jakuba Apostoła

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ks. Stanisław Mendakiewicz

„Wiara umacnia się w nas także wtedy, gdy jest przekazywana innym” – mówił w homilii ks. Jarosław Ginter, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie, wieczorem 25 lipca w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, z okazji uroczystości ku czci tego świętego. Mszy św. przewodniczył ks. Janusz Plaszczyk, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie. Obaj kapłani dziękowali Bogu za 25 lat kapłaństwa.

Uroczystości zgromadziły wiernych, kapłanów, siostry zakonne. Obecni byli członkowie bractw i stowarzyszeń, m.in. Żywego Różańca, Akcji Katolickiej i Bractwa Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Akcja "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

2021-07-28 14:24

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Od 30 lipca do 2 sierpnia będzie można oddać krew w ramach akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". Informację przekazał PAP organizator akcji – Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego.

Akcja zostanie przeprowadzona w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Stadionie Legii Warszawa, w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Stadionie Górnika Zabrze, na Placu Wolności w Stargardzie, a także Ekipowym Poborze Krwi w Gryfinie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie oraz w Terenowych Oddziałach RCKiK w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Świnoujściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję