Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: rozpoczęły się przygotowania do III Synodu Diecezji Sandomierskiej

O tym, że zbliżający się III Synod Diecezji Sandomierskiej powinien być ukierunkowany na wewnętrzną odnowę Kościoła lokalnego i na odważne wychodzenie do świata z misją ewangelizacyjną, wskazywano podczas posiedzenia komisji przygotowawczej, które odbyło się 10 lutego br. w Sandomierzu. W spotkaniu uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

[ TEMATY ]

synod

bp Krzysztof Nitkiewicz

Artur Stelmasiak

Uczestnicy posiedzenia podkreślili w dyskusji potrzebę otwarcia się na światło Ducha Świętego i dokonania pogłębionej refleksji nad sytuacją Kościoła lokalnego.

- Owocem tej refleksji mają być nie tylko zalecenia duszpasterskie i normy prawa partykularnego ale również wypracowanie wspólnotowego stylu działania – poinformował KAI ks. Tomasz Lis, rzecznik diecezji sandomierskiej.

Zdaniem uczestników piątkowych obrad, III Synod Diecezji Sandomierskiej, którego oficjalne otwarcie planowane jest na 25 marca br., winien spowodować większą integrację duchowieństwa i wiernych.

Reklama

Mimo, że minie wkrótce 25 lat od zmiany granic diecezji sandomierskiej, w wyniku czego utraciła ona część terytorium na rzecz diecezji radomskiej, a powiększyła się o obszary wchodzące niegdyś do diecezji przemyskiej i lubelskiej, nie nastąpiła jeszcze całkowita integracji duchowieństwa, wiernych oraz ujednolicenie panujących zwyczajów.

W trakcie posiedzenia komisji, w którym uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, rekomendowane zostało utworzenie komisji synodalnych, które będą współpracować ściśle z duszpasterzami, wiernymi świeckimi i ekspertami z różnych dziedzin.

Uczestnicy zaproponowali powołanie obok komisji głównej następujących synodalnych komisji do spraw teologii, kultu Bożego i sakramentów; ewangelizacji; duchowieństwa; instytutów życia konsekrowanego; wiernych świeckich; duszpasterstwa; charytatywnych i ekonomicznych. Będą miały one swoje podkomisje, np. ds. młodzieży; małżeństwa i rodziny oraz sanktuariów.

Dokumenty robocze przygotowane przez komisje będą dyskutowane we wszystkich 25 dekanatach przez zespoły synodalne złożone z kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich z dekanalnych rad duszpasterskich. Zebrany w ten sposób materiał posłuży przy redakcji statutów synodalnych.

2017-02-11 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz wzywa diecezjan do modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich

[ TEMATY ]

powołanie

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski

Bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski

Wezwanie bp. Krzysztofa Nitkiewicza do modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich, było czytane w niedzielę 9 sierpnia w kościołach diecezji sandomierskiej.

– Musimy być blisko młodych, żeby mieli odwagę pójść za głosem Chrystusa, który wzywa do Swojej służby – napisał ordynariusz sandomierski.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Śnieg i wiatr w Beskidach; trudne warunki na szlakach turystycznych

2023-02-04 11:14

Monika Maszkowska

Intensywne opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że wędrówka w Beskidach jest niebezpieczna. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Ratownicy GOPR i gestorzy schronisk zaapelowali w sobotę, by turyści nie igrali z bezpieczeństwem i zrezygnowali z wędrówek.

„Dzisiaj nie należy planować wycieczki w góry. Warunki są ekstremalnie trudne. Przejście przez halę wiąże się z brodzeniem w śniegu po pas. Wiatr wieje coraz mocniej. U nas widoczność żadna. Temperatura -9 st.” – podali w sobotę rano gestorzy schroniska PTTK na Hali Rysianki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję