Reklama

Świat

Australia: biskupi chcą zwołania Synodu

Kościół katolicki w Australii chce odbyć lokalny Synod w 2020 r. Zapowiedział to metropolita Brisbane, abp Mark Coleridge w wywiadzie dla tamtejszego tygodnika „Catholic Leader”. Byłby to piąty w historii Synod Kościoła katolickiego w Australii, a zarazem pierwszy od 1937 r.

[ TEMATY ]

synod

Episkopat.pl

Głównym promotorem tej inicjatywy jest właśnie abp Coleridge, który uczestniczył w Synodzie Biskupów nt. rodziny w Watykanie. Wspiera ją także cała konferencja episkopatu Australii. Aby Synod mógł się odbyć, potrzebna jest jeszcze aprobata ze strony papieża Franciszka.

- Przechodzimy okres głębokich przemian kulturowych nie tylko w społeczeństwie, ale także w Kościele. Myślę, że powinniśmy przyjąć do wiadomości fakt, iż skończyło się chrześcijaństwo w sensie religii obywatelskiej, masowej. Jak stawić czoła tej sytuacji? - pyta abp Coleridge.

W tle jest także problem skandali pedofilskich, które boleśnie dotknęły Kościół w Australii. Komisja Królewska, która w 2013 r. prowadziła śledztwo w sprawie nadużyć seksualnych wobec małoletnich, rzuciła cień na pracę wychowawczą Kościoła, która od zawsze była silną stroną australijskiego katolicyzmu.

Reklama

Zdaniem abp. Coleridge’a, Kościół nie może „iść naprzód jakby nic się nie stało”, gdyż Komisja Królewska dostarczył dowodów, że się stało. - Musimy dokonać rozliczeń z faktami i w świetle faktów, nie zawsze przyjemnych, podjąć ważne decyzje dotyczące naszej przyszłości - podkreśla metropolita Brisbane.

Wskazuje jednocześnie na związek z doświadczeniem Synodu Biskupów nt. rodziny. Przemówienie papieża z 17 października ub.r. o synodalności w Kościele doprowadziło abp. Coleridge’a do myślenia o tym, że „nadszedł czas na Australię”. Również metoda prac Synodu powinna być taka sama. - Mam nadzieję, że program naszego Synodu będzie owocem prawdziwej konsultacji wewnątrzkościelnej, która potrwa od teraz do 2020 r. Ktokolwiek zechce, będzie mógł zabrać głos, tak jak było w przypadku Synodów w Rzymie - dodał hierarcha. W tym sensie australijski Synod mógłby wywrzeć wpływ także poza granicami kraju, wskazując innym metodę prac synodalnych. Ze swej strony arcybiskup Brisbane widziałby potrzebę zajęcia się podczas obrad dwoma tematami: misyjnością Kościoła i przyszłością posługi kapłańskiej.

Gdy tylko papież wyrazi zgodę, komitet przygotowawczy, kierowany przez abp. Coleridge’a, dokona nominacji sekretarza generalnego Synodu. - To będzie postać kluczowa, a może nią być [świecki] mężczyzna lub kobieta. Ma to bowiem być zgromadzenie całego Kościoła, a nie tylko biskupów - zapowiedział metropolita Brisbane.

2016-08-19 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kasper: Synod ma pomóc młodym w przeżywaniu małżeństwa zgodnie z planem Bożym

[ TEMATY ]

synod

Syria

Wawel

Johannes Joas / pl.wikipedia.org

"Zasadniczo powinniśmy mówić o tym, jak pomóc ludziom młodym urzeczywistniać małżeństwo przeżywane jako zamysł Boga, jak pomóc rodzinom, by były rzeczywiście Kościołami domowymi, jak krzewić piękno i świętość rodzin" - powiedział dziennikowi "Avvenire" kard. Walter Kasper. Autor głównego referatu podczas lutowego konsystorza zaznaczył, że szaleństwem byłoby sprowadzanie Synodu do kwestii dotyczących dostępu do Eucharystii osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach.

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że tematem Synodu są wyzwania duszpasterskie dotyczące rodziny. Dodał, że sytuacja osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach jest jednym z tych wyzwań, choć nie jedynym i trzeba na tę kwestię spoglądać w szerszym kontekście. Głównym problemem jest pytanie "Co to jest rodzina", bowiem istnieje dzisiaj wiele koncepcji rodziny, które nie odpowiadają wizji chrześcijańskiej. Kard. Kasper zauważył, że są też wyzwania związane z imigracją, prześladowaniami i ubóstwem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję