Reklama

Niedziela Legnicka

Światowe Dni Młodzieży 2016 - spotkanie robocze

[ TEMATY ]

synod

ŚDM w Krakowie

Synod o rodzinie

Ks. Waldemar Wesołowski

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodych, które odbędzie się w Krakowie w przyszłym roku. Młodzi pielgrzymi z całego świata, zanim pojawią się na spotkaniu z papieżem, spędzą kilka dni w poszczególnych diecezjach, również i w naszej diecezji.

Do diecezji legnickiej przyjedzie około 6 tysięcy osób, które będą goszczone głównie przez rodziny w 6 miejscach: Legnica, Lubin, Polkowice, Bolesławiec, Jelenia Góra, Zgorzelec. „To wielkie wyzwanie organizacyjne, które wymaga dobrej współpracy wielu podmiotów, a zwłaszcza rzeszy wolontariuszy”, mówi koordynator prac przygotowawczych, ks. Przemysław Superson.

O tym, co już udało się zrobić i o planach pracy w najbliższym czasie rozmawiano podczas spotkania, jakie odbyło się w auli WSD w Legnicy 21 października. Przedstawiciele campusów oraz poszczególnych diakonii omówili stan przygotowań w miejscach, gdzie przebywać będą pielgrzymi. W spotkaniu uczestniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup Marek Mendyk, kanclerz LKB ks. Józef Lisowski oraz przedstawiciele wydziałów Kurii Biskupiej i przedstawiciele mediów. Obecni byli także przedstawiciele miast i gmin, które będą podejmować młodzież.

W przygotowania do Spotkania młodych w diecezji legnickiej włączają się samorządy lokalne. „Jesteśmy otwarci i gotowi współpracować”, mówi przedstawiciel gminy Polkowice Marek Staroń. Deklarację współpracy w imieniu miasta Legnica złożyła również Ewa Szczecińska-Zielińska. Jak podkreślił ks. Superson „bez ich pomocy, zwłaszcza w sferze logistyki, sprzętu oraz udostępnienia miejsc do masowych spotkań, nie byłoby możliwe przeprowadzenie takiego spotkania".

Reklama

W tej chwili ważna jest promocja tego spotkania, docieranie z informacją do jak największej ilości ludzi. Tym zajmuje się diakonia medialna. Młodzież - wolontariusze są obecni przy okazji różnych spotkań, uroczystości, jakie odbywają się w naszym regionie i dzielą się informacjami. Rozdawane są ulotki, dostępne są filmy reklamowe.

Wielkie znaczenie ma też przygotowanie duchowe do tego wydarzenia, które dokonuje się zarówno w campusach, jak i poszczególnych parafiach. Organizowane są Msze św., nabożeństwa, rekolekcje a także warsztaty. Cały czas poszukiwane są rodziny, które wyrażą chęć goszczenia zagranicznych pielgrzymów.

Światowe Spotkanie Młodych odbędzie się w Polsce już po raz 2. Pierwsze miało miejsce w Częstochowie. Tym razem będzie to Kraków. W naszej diecezji pielgrzymi przebywać będą od 20 do 25 lipca. W tym czasie odwiedzą min. Krzeszów i Wrocław. Więcej szczegółów o przygotowaniach w naszej diecezji na stronie www.domusmariae.pl

2015-10-22 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar synodalności dla Kościoła – rozmowa z kard. Mario Grechem

[ TEMATY ]

synod

Jasna Góra/facebook.com

kard. Mario Grech

kard. Mario Grech

„Fakt, że wierni uczestniczyli w sposób tak liczny oznacza, że wśród ludzi jest obecna miłość do Kościoła i chęć głoszenia Ewangelii” - powiedział kard. Mario Grech, podsumowując pierwszą, krajową fazę Synodu Biskupów, który odbędzie się w 2023 roku. „Wyniki pierwszej fazy znacząco wyszły poza moje oczekiwania. Mówię to, ponieważ mam już doświadczenie z poprzednich synodów, w których uczestniczyły konferencje episkopatów” - zaznaczył sekretarz generalny Synodu Biskupów w rozmowie z KAI.

Piotr Dziubak (KAI Rzym): Eminencjo, w czasie minionego konsystorza mieliście okazję do rozmów na temat synodu?

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję