Reklama

Watykan

Watykan: przygotowanie do małżeństwa, nieważność i wielość wyzwań w różnych krajach

Stosunek Kościoła do osób żyjących w wolnych związkach, różnorodność tradycji, ale i wyzwań stojących przed małżeństwami i rodzinami w różnych krajach i częściach świata – to tylko niektóre tematy poruszone na codziennym briefingu w watykańskim Biurze Prasowym 20 października. Tym razem w spotkaniu, które prowadził o. Federico Lombardi SI, wzięli udział: kardynałowie Luis Martínez Sistach z Barcelony, Wilfrid Fox Napier z Durbanu (RPA) i Alberto Suárez Inda z Morelii (Meksyk).

[ TEMATY ]

Watykan

małżeństwo

Włodzimierz Rędzioch

Jako pierwszy zabrał głos metropolita Barcelony Luis Martínez Sistac. W obszernym i bardzo emocjonalnym wystąpieniu mówił m.in. o konieczności dobrego i solidnego przygotowania kandydatów do małżeństwa, aby było ono szczęśliwe i trwałe. Zwrócił uwagę, że ludzie pobierają się po to, aby być szczęśliwymi i aby założyć rodzinę, toteż przygotowanie do tego sakramentu ma kluczowe znaczenie. W obliczu licznych zagrożeń, stojących przed dzisiejszymi rodzinami, „lepiej jest zapobiegać niż leczyć” – podkreślił kardynał z Hiszpanii.

Wiele uwagi poświęcił również sprawie orzekania nieważności małżeństwa. Wyraził zadowolenie z uproszczenia przez papieża tej procedury. Zdaniem arcybiskupa Katalonii to posunięcie Ojca Świętego jest aktem wielkiego miłosierdzia wobec ludzi, których to dotyczy, gdyż „mogą oni ponownie zawrzeć związek małżeński i rozpocząć nowe życie z podniesioną głową przed Bogiem i wspólnotą kościelną”.

Kardynał wspomniał ponadto o konieczności ciągłej katechezy i ewangelizacji licznych członków Kościoła, których wiedza religijna jest niewielka a jeszcze bardziej tych, którzy odeszli od wiary i Kościoła.

Zdaniem arcybiskupa Morelii kard. Alberto Suárez Indy „nauczanie i cała doktryna są bardzo ważne, nie mogą jednak ograniczać się wyłącznie do teorii, ale musi to być wizja i spojrzenie Chrystusa, aby z podziwem i ze współodczuwaniem postrzegać różne dzieje rodzin”. Nawiązując do wypowiedzi Franciszka o biskupach jako sędziach swego ludu, kard. Suárez Inda zaznaczył, że mają to być sędziowie miłosierni, kierujący się dobrym rozeznaniem. „Ojciec Święty powiedział, że rzeczywistość jest ważniejsza niż idea, dlatego musimy być stale blisko ludzi” – oświadczył hierarcha meksykański.

Wspomniał też o takich wyzwaniach i problemach dla rodzin w Meksyku, jakimi są emigracja zarobkowa i związane z tym rozdzielenie małżonków i dzieci, niebezpieczeństwo wyobcowania w nowym środowisku oraz przestępczość zorganizowana, której ofiarami często padają najczęściej mężczyźni: mężowie, ojcowie, synowie i bracia, tym samym wzrasta liczba wdów i sierot. Innym problemem jest występujący w wielu rodzinach brak dostatecznej uwagi poświęcanej oświacie i wychowaniu, co sprawia, że tysiące dzieci są pozostawione samym sobie, a głównym ich wychowawcą jest telewizja, internet i ulica. Daje też o sobie znać globalizacja, która zagraża tożsamości tych ludzi – dodał na zakończenie purpurat z Morelii.

Reklama

Kard. Napier zaznaczył, że ojcowie synodalni z Czarnego Lądu wnoszą na obrady synodu wielki optymizm i dodał, że na świecie są miliony dobrych, trwałych i mocnych małżeństw. Rodziny trzeba nie tylko formować duchowo, ale także trzeba im towarzyszyć, zwłaszcza młodym parom, gdyż – jak się okazuje – większość związków, które się rozpadają, to pary do 7. roku po ślubie.

Nawiązując następnie do tematu obecnego Synodu, mówiącego o powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym, dużą część swego wystąpienia poświęcił głównym wyzwaniom stojącym przed każdym powołaniem i misją – w odniesieniu zarówno do małżeństwa, jak i do kapłaństwa i życia zakonnego. W tym kontekście niesłychanie ważna jest formacja duchowa, która winna trwać nie kilka miesięcy, ale może nawet kilka lat, aby przyszłe pary małżeńskie mogły dobrze rozeznać swe powołanie.

Odnosząc się do stwierdzania nieważności małżeństwa kardynał z Afryki Południowej podkreślił, że nakłada to na sądy kościelne i na biskupów ogromną odpowiedzialność. „Jesteśmy świadomi, że wymaga to odpowiedniego przygotowania i dobrze przygotowanych pracowników kościelnych” – oświadczył mówca.

Zwrócił ponadto uwagę na problem związków nieformalnych (kohabitacji), stanowiących wyzwanie, do którego należy podejść z nowym zapałem i z nastawieniem niekoniecznie negatywnym, gdyż nierzadko związki takie prowadzą ostatecznie do małżeństwa. Kardynał wspomniał też, że w wielu częściach Afryki małżeństwa to nie tylko związki dwojga młodych ludzi, ale też różne powiązania rodzinne, gdy rodzice i inni krewni ustalają już w dzieciństwie przyszłe losy swych dzieci. Stanowi to poważne wyzwanie i zagrożenie, obok epidemii AIDS, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, dla trwałości i szczęścia rodzin – podkreślił arcybiskup Durbanu.

2015-10-20 17:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji Jego Świątobliwość Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego (Ukraina) – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Audiencja miała miejsce w Bibliotece Prywatnej Pałacu Apostolskiego

Jak poinformował sekretariat zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Szewczuk wręczył papieżowi fragment rosyjskiej miny, która w marcu zniszczyła fasadę budynku ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej w mieście Irpień w pobliżu Kijowa. Przypomniano, że jest to jedno z pierwszych „miast męczenników” dotkniętych rosyjską agresją na Ukrainę. Podobne kawałki min wydobywa się z ciał ukraińskich żołnierzy, cywilów i dzieci, co jest widocznym znakiem zniszczenia i śmierci, jakie wojna przynosi każdego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję