Reklama

Abp Gądecki: warto sięgnąć po przemówienie Ojca Świętego

Warto sięgnąć po „fundamentalne” przemówienie Ojca Świętego i się z nim zapoznać - powiedział abp Stanisław Gądecki komentując wczorajszą uroczystość upamiętniającą 50-lecie Synodu Biskupów. Zwrócił przy tym uwagę na przypomniane przez Franciszka greckie źródło słowa synod, który jest „wspólną drogą”.

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Z kolei w referacie kard. Christopha Schönborna uwagę metropolity poznańskiego zwróciło jego odwołanie się do „prehistorii” synodów, czyli do tzw. soboru jerozolimskiego w 70 r. po Chr. i jego podkreślenie „koniecznej asystencji Ducha Świętego” podczas tych zgromadzeń.

Z kolei dla kard. Gerharda Müllera ważne było opisanie przez papieża relacji między Kościołem powszechnym i Kościołami lokalnymi. - Kościół powszechny to nie organizacja zrzeszająca lokalne Kościoły. To Kościół Chrystusowy, działający w jedności wszystkich lokalnych Kościołów pod przewodnictwem Kościoła Rzymu i Ojca Świętego - wskazał prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Dodał, że Franciszek cytował św. Jana Pawła II, który podkreślał, że „obok prymatu Piotrowego, którego nie można kwestionować, są inne ważne zasady, którymi kieruje się Kościół, jak kolegialność, wspólnotowość i władza biskupia”.

Natomiast zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk skupił się na kwestii synodalnego charakteru Kościoła. - My jesteśmy Kościołem synodalnym i ta synodalność naszego Kościoła chyba posłuży dla rozwinięcia się synodalności Kościoła rzymskokatolickiego - wyraził nadzieję kijowsko-halicki arcybiskup większy. Dodał, że „temat sprawowania prymatu papieża w nowy sposób jest bardzo ważny nie tylko dla Kościołów wschodnich, ale też dla relacji między Kościołem katolickim i prawosławnym”.

2015-10-18 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem Wam wdzięczny za opiekę nad rodzinami, pracę i zaangażowanie w sprawy społeczne

[ TEMATY ]

kobieta

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Jestem Wam wdzięczny za codzienną opiekę nad Waszymi rodzinami, pracę zawodową, zaangażowanie w sprawy społeczne oraz za różnorodne inicjatywy prowadzone dla dobra wspólnego – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki składając życzenia z okazji Dnia Kobiet.

8 marca jest okazją do podkreślenia ogromnej i wyjątkowej roli kobiet. Abp Stanisław Gądecki z okazji Dnia Kobiet przesyła pozdrowienia wszystkim paniom i składa najserdeczniejsze życzenia. „Święty Jan Paweł II pisał o geniuszu kobiet, które wzbogacają właściwe rozumienie świata i dają wkład w pełną prawdę o związku między ludźmi” - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję