Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: biskupi i samorządowcy podpisali umowę o powstaniu Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego

Bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, są w gronie sygnatariuszy, którzy podpisali dzisiaj w Kurii kieleckiej umowę dotyczącą utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Jana Pawła II, prowadzącego z Kielc przez Kaczyn do Masłowa. Wydarzenie wpisuje się w obchody XV Dnia Papieskiego.

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Umowę podpisali także m.in. delegaci samorządów gmin, przez które przebiega szlak: Daleszyc, Górna, Masłowa i Kielc, a także ks. Krzysztof Banasik i ks. Sławomir Sarek, zajmujący się duszpasterstwem turystyki i młodzieży. Podczas wydarzenia obecna była także prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk.

Ideę, cele, trasę szlaku przedstawili: jego pomysłodawca, kielecki dziennikarz i publicysta Jacek Jopowicz oraz turysta i znakarz szlaków – Michał Wilczyński.

Reklama

Jest to pierwszy szlak papieski, który nie przebiega wzdłuż wcześniejszych szlaków turystycznych, a wytyczony został niemal całkowicie od nowa. Trasa w jedną stronę – od katedry kieleckiej przez Dyminy, Marzysz, Kaczyn, Górę Jabłonną, Niestachów, Otrocz, Cedzynę do Masłowa liczy 41 km. Połowa wypada w Kaczynie.

- „Początkowo myślałem tylko o odcinku Kielce – Masłów, ponieważ to stamtąd większość kielczan szła na spotkanie z Janem Pawłem II i tam potem powracała. Jednak najpierw Papież odbył spotkania w katedrze, gdzie jest teraz kaplica z jego relikwiami i na przyległym placu, na którym jest jego pomnik. Później przypomniałem sobie o pamiątkach po św. Janie Pawle II, które znajdują się w Dyminach i Kaczynie i w ten sposób szlak nabierał kilometrów” – opowiada Jacek Jopowicz.

Jopowicz na realizację inicjatywy uzyskał aprobatę ks. bp Mariana Florczyka, potem Lech Segiet – przewodnik świętokrzyski i Michał Wilczyński – znakarz szlaków i turysta wyrazili chęć współpracy w tworzeniu szlaku. Na prośbę biskupa załatwianiem wszelkich spraw urzędowych zajął się ks. Krzysztof Banasik. Realizacja projektu trwa od 2012 roku. W promocji szlaku ważna będzie rola samorządów. Mają go one promować wśród dzieci i młodzieży, łącząc z popularyzowaniem nauczania Jana Pawła II, a także zapewnić odpowiednią infrastrukturę, przygotować ulotki, informacje w gminach itd.

Reklama

Rajd inaugurujący funkcjonowanie Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Jana Pawła II odbędzie się 15 października, z z udziałem przede wszystkim młodzieży, jako forma przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Grupy uczestników wyruszą z Masłowa i Kielc, a spotkają się w Kaczynie na Mszy św. o godz. 14, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Jacek Jopowicz - pomysłodawca szlaku, podkreśla także, że z jego strony inicjatywa jest formą wdzięczności dla św. Jana Pawła II, który pomógł mu uwolnić się z nałogu palenia papierosów. - „Mimo usilnych starań przez wiele lat nie udawało mi się przestać palić, a wręcz paliłem coraz więcej. Po śmierci Papieża poprosiłem Go o pomoc. W dniu Jego pogrzebu nie zapaliłem, a następnego dnia mój organizm zapomniał, że w ogóle paliłem” - wyznał.

2015-10-09 17:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskid Żywiecki

Niedziela rzeszowska 40/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Przebyta 9 września 1978 r. trasa ze Skawicy na Przełęcz Krowiarki to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża. W wyprawie towarzyszyli kardynałowi dwaj przyjaciele, ks. Stanisław Dziwisz i ks. Tadeusz Styczeń. Jak wspominają archiwa, dzień był deszczowy i zmoknięci wędrowcy po zejściu na przełęcz Krowiarki pojechali autem do proboszcza w pobliskiej Zawoi, aby się trochę przesuszyć. Ta niezapowiedziana wizyta mocno utkwiła w pamięci ks. proboszcza Władysława Wądrzyka, a po pewnym czasie lokalna społeczność postanowiła upamiętnić ten fakt specjalnie znakując szlak, ustawiając pamiątkowe obeliski oraz nadając trasie nazwę „Ostatniej wycieczki”.

CZYTAJ DALEJ

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję