Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W sobotni wieczór w Krakowie miały miejsce uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Kto prawdziwie kocha swoją ojczyznę, ten kocha także każdy fragment jej dziejów” – mówił do zgromadzonych w kościele Kapucynów o. Jerzy Pająk, kapelan krakowskich środowisk niepodległościowych.

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Graziako

W wygłoszonej homilii o. Pająk uwrażliwiał, że tylko pokorne dążenie do prawdy w historii i jej zrozumienie jest błogosławieństwem, ubogacającym i umacniającym na drodze ku przyszłości. Dodał, że od tysiąca lat dzieje Polski toczą się w Chrystusie. „Jeżeli więc ktoś próbuje opisywać nasze dzieje, eliminując wkład chrześcijaństwa, Kościoła, zwłaszcza katolickiego, wartości, na których społeczność polska wychowywała się i wychowuje od tysiąca lat, to jego opis nie może być pełny, prawdziwy i obiektywny” – stwierdził.

Odnosząc się do samego Powstania Warszawskiego kapucyn wskazał, że w jego cieniu wyrosły prawie trzy pokolenia. Podkreślał, że w wielu podręcznikach do tej pory nie pokazuje się pełni prawdy o tym heroicznym zrywie rodaków w okupowanej Polsce. „Ani słowa o tym, że cała Warszawa była przekonana, że robi coś ważnego, koniecznego i słusznego. Że chodzi tu o najwyższą wartość – niepodległość całej ojczyzny, a nie tylko Warszawy” – wyjaśniał.

Reklama

O. Pająk opisał ubogie zasoby militarne powstańców, wskazując, że tylko ich duch bojowy przewyższał wroga. „Oni zdawali sobie sprawę, że walka będzie bezpardonowa, twarda, na śmierć i życie. Byli jednak przekonani, że nadeszła najlepsza pora” – ocenił. Kapucyn zapytał też twardo czy dziś pamięta się o tych, co oddawali wtedy życie i ich bliskich – i to nie tylko przez oddawanie honoru, ale przez realną pomoc i wsparcie.

„Boże, dawco życia, przyjmij do siebie wszystkich, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim i bądź dla nich nagrodą. Błogosław tym, którzy żyją. Boże spraw, aby oblicze naszej ojczyzny nieustannie się odnawiało w duchu najwyższych wartości Bóg-Honor-Ojczyzna” – zakończył duszpasterz środowisk niepodległościowych.

Po Mszy św. na placu Jana Matejki odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające wydarzenie przy udziale krakowian i turystów. Kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyły m.in. delegacje władz miasta, samorządowców, klubów partyjnych, Wojska Polskiego, przedstawicieli konsularnych innych państw oraz sami kombatanci, przedstawiciele Armii Krajowej i powstańców warszawskich. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Rotę”.

Reklama

Ostatni element krakowskich obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miał miejsce w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Obecni mogli obejrzeć wystawę zdjęć „Powstańcza Warszawa okiem Sylwestra Brauna” oraz zobaczyć film TVP w reżyserii Macieja Piwowarczuka "Żółta bluzka ze spadochronu". Wykład pt. "Pamięć historyczna a polityka historyczna. Refleksje po ponad 70 latach od Powstania Warszawskiego" wygłosił prof. Wiesław Wysocki.

Organizatorami obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Okręg Małopolska, Prezydent Miasta Krakowa oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

2015-08-02 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezłomna Amazonka

Niedziela przemyska 46/2019, str. 6

[ TEMATY ]

historia

Powstanie Warszawskie

wspomnienie

Archiwum parafii

Tablicę pamięci por. Heleny Żurowskiej poświęcił bp Stanisław Jamrozek

Tablicę pamięci por. Heleny Żurowskiej poświęcił bp Stanisław Jamrozek

Przemierzyła Bieszczady konno, uciekając na Węgry, a potem pieszo, idąc kurierskim szlakiem. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka Rządu RP na Uchodźstwie. Żołnierz Niezłomny, 70 lat temu wykonano na niej wyrok śmierci

Porucznik Helena Żurowska została zgładzona strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim 21 września 1949 roku. Rodzina nie otrzymała jej ciała, nie wie też, gdzie została pochowana. Mieszkańcy Olszanicy uczcili jej pamięć.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję