Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zwyczajni – nadzwyczajni

Liczące 59 osób grono nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w diecezji sosnowieckiej powiększyło się o 4 nowych mężczyzn.

2024-07-02 08:37

Niedziela sosnowiecka 27/2024, str. III

[ TEMATY ]

szafarze

Szafarze Komunii św.

diecezja sosnowiecka

Jarosław Ciszek

Nowi szafarze podczas obrzędu stanowienia

Nowi szafarze podczas obrzędu stanowienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, która odbyła się 23 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie, posługę przyjęli mieszkający w tej parafii Jacek Jurczyk, a także Jacek Kubista (parafia Wszystkich Świętych w Siemoni), Wojciech Kusy (parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Strzyżowicach) i Wojciech Rejdych (parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych).

Chorzy czekają

– To było ważne doświadczenie, bo ta posługa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Cieszę się, że w tej wyjątkowej chwili otrzymywania biskupiego błogosławieństwa byli obecni moi najbliżsi: żona, dzieci i teściowie – powiedział Wojciech Rejdych. Jak podkreśla, będzie trzecim szafarzem w swojej parafii i w zakresie wyznaczonych obowiązków oddaje się do dyspozycji proboszcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przygotowanie kandydatów przebiega według instrukcji Konferencji Episkopatu Polski w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Szafarze mają dwa podstawowe zadania w parafiach – po pierwsze, w niedziele i święta nakazane zanoszą Jezusa Eucharystycznego do chorych, którzy nie mogą przyjść do kościoła. Natomiast podczas Mszy świętej mogą pomagać w rozdawaniu Komunii świętej, gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych przy braku szafarzy, albo gdy szafarze ci są zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub gdy udzielanie Komunii utrudnia im stan zdrowia albo podeszły wiek – wyjaśnia ks. Marcin Lech, który w diecezji sosnowieckiej jest moderatorem nadzwyczajnych szafarzy.

Zadania ochrzczonych

Reklama

– Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej nie wynika z wyrachowania: ponieważ coraz mniej jest powołań kapłańskich, to w zastępstwie powołujemy jakichś braci, by pełnili tę funkcję. Tak nie jest. Owszem – powołań jest coraz mniej, ale myślę, że Pan Bóg do tego dopuszcza, byśmy odkryli jak naprawdę ma wyglądać Kościół. Z łaski chrztu wypływa wiele zadań, które może podejmować każdy z ochrzczonych. Jesteśmy zanurzeni w chrzcie i przez to jesteśmy królami, prorokami i kapłanami – każdy z nas. Każdy jest zaproszony, by być lektorem, by przekazywać rzeczy święte, by kierować w życiu Kościoła pewnymi obszarami i działaniami – przypomniał w homilii bp Ważny.

Jezus uświęca

– Często, kiedy celebruję Eucharystię, przypominają mi się słowa Jezusa: „Syn człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników”. I mam tę świadomość, że są to te ręce – ręce grzesznika. Jezus przychodzi i uświęca moje ręce. Wielu ma problem, że Komunię świętą rozdają niewyświęceni szafarze, ale każde dłonie są grzeszne. To nie my mamy być święci, by móc rozdawać Komunię, ale Komunia, którą rozdajemy, uświęca nasze ręce. Bądźmy ciągle zachwyceni, zadziwieni i wdzięczni, że Bóg działa wydając się w ręce grzeszników – powiedział ordynariusz sosnowiecki przypominając, że pierwszym powołaniem szafarzy, którego nie wolno zaniedbać, są zadania męża i ojca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce ucznia jest „na dole”

[ TEMATY ]

Szafarze Komunii św.

Karolina Krasowska

Rekolekcje są dla mnie szansą na "odkurzenie" mojej osobistej relacji z Chrystusem - mówi Mariusz Graczyk (pierwszy z prawej)

Rekolekcje są dla mnie szansą na odkurzenie mojej osobistej relacji z Chrystusem - mówi Mariusz Graczyk (pierwszy z prawej)

Jak się modli ponad 100 mężczyzn, to robi wrażenie. I tak też było podczas modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą wspólnie odmówiliśmy 18 stycznia w czasie rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Rokitnie (17-19 stycznia).

- Każdy z nas potrzebuje osobistej relacji z Bogiem, takiego doświadczenia, że każde nasze powołanie jest czymś bardzo intymnym. Jednocześnie każde „wejście na górę”, czyli wejście w taką niepowtarzalną dla każdego z nas intymność z Bogiem, jest też posłaniem nas „na dół”, tzn. że właściwym miejscem ucznia jest to co jest „na dole”. W Ewangelii św. Łukasza czytamy, że Jezus zszedł z uczniami na dół tam, gdzie byli ci, którzy byli dręczeni przez złe duchy, gdzie byli chorzy, itd. – mówi prowadzący rekolekcje ks. dr Mariusz Jagielski, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. – Można powiedzieć, że im człowiek ma bliższe doświadczenie Boga tym ma większą odwagę i odkrywa, że jest powołany do tego, żeby schodzić „na dół”, ponieważ sam Pan Bóg, przychodząc do każdego z nas tak naprawdę schodzi „na dół”. Jest to prawdziwe dla każdego z nas stosownie do naszych powołań.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kanada: młodzi katolicy częściej praktykują swą wiarę

2024-07-23 13:57

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Niedawne badanie Instytutu Cardus wykazało, że młodzi kanadyjscy katolicy są dwukrotnie bardziej skłonni do uczestnictwa w nabożeństwach przynajmniej raz w miesiącu niż ich starsi koledzy.

Raport badawczy Cardus z 2022 roku zatytułowany „The Shifting Landscape of Faith in Canada” (Zmieniające się oblicze wiary w Kanadzie) ujawnił, że wskaźniki religijne wśród osób określających się jako katolicy spadły od 2017 roku. Obejmowały one wiarę w Boga, regularne czytanie Pisma Świętego, doświadczenie Boga w swoim życiu, regularną modlitwę i regularne uczęszczanie na nabożeństwa. Wyjątkiem jest jednak sytuacja wśród młodszych kanadyjskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję