Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wakacje, rekolekcje, rodzina

Na przestrzeni lat uratowali wiele związków, małżeństw, rodzin. Mowa o katolickim ruchu – Spotkania Małżeńskie.

2023-05-10 08:06

Niedziela sosnowiecka 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jaworzno

Archiwum Spotkań Małżeńskich Oddział Jaworzno

Dialog jest jedną z najważniejszych umiejętności w rodzinie i w społeczeństwie

Dialog jest jedną z najważniejszych umiejętności w rodzinie i w społeczeństwie

Uratowali wiele rodzin i mają szanse czynić to dalej. Otóż Stowarzyszenie Przyjaciół Spotkań Małżeńskich Oddział w Jaworznie uzyskało znaczące wsparcie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w organizowanych od wielu lat wakacyjnych rekolekcjach dla rodzin. W tym roku uzyskali dotację w wysokości 150 000 zł.

Projekt Wakacyjne Rekolekcje Rodzin (WRR) ma charakter ogólnopolski. Grupę docelową stanowią: małżonkowie pragnący realizować się na drodze rozwoju życia małżeńskiego i rodzinnego, małżonkowie przeżywający kryzysy, młodzi ludzie oraz narzeczeni planujący założenie rodziny. – Zakładamy, że bezpośrednio w projekcie weźmie udział wraz z organizatorami ok. 750 osób z różnych zakątków Polski. Na Wakacyjne Rekolekcje Rodzin zapraszamy wszystkich, którzy za dobro społeczne uznają trwałe małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz są ukierunkowani na jego rozwój. Rekolekcje mają na celu wsparcie małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci, a także przygotowują pary m.in. do radzenia sobie z trudnościami i konfliktami w życiu rodzinnym. Koncentrują się na tworzeniu otoczenia szczególnie przyjaznego rodzinom z dwójką i większą liczbą dzieci – wyjaśnia Joanna Faron z ruchu Spotkań Małżeńskich.

Głównym celem WRR jest wzmacnianie związku małżeńskiego opartego na rodzinie. W założeniu rekolekcje nastawione są na podniesienie jakości małżeństwa i rodziny na wszystkich etapach jej funkcjonowania. Program dla dzieci i młodzieży spójny z programem rodziców daje możliwość korzystania z tych samych narzędzi w celu budowania wzajemnego zrozumienia i zaufania. Bazową kompetencją będzie umiejętność posługiwania się dialogiem rozumianym jako pierwszeństwo słuchania przed mówieniem, rozumienia przed ocenianiem, dzielenia przed dyskutowaniem, a nade wszystko przebaczaniem. Nabyte umiejętności ułatwią systematyczne rozwijanie relacji. Świadomi i dobrze przygotowani młodzi ludzie są gotowi do zawarcia trwałego związku mężczyzny i kobiety – najwyższego dobra społecznego. Z kolei dbając i pielęgnując swoją miłość i więź małżeńską stają się gotowi do podjęcia roli rodziców, by towarzyszyć dzieciom w dorastaniu i podjęciu odpowiedzialności za swoje życie i działanie. – Ufamy, że WRR zainspirują i ułatwią podjęcie nowych ról życiowych i społecznych oraz zachęcą młodych do nieodkładania decyzji o macierzyństwie i ojcostwie. Na 7 turnusach WRR zostanie zrealizowanych 17 tematów. Różnorodność poruszanej problematyki umożliwi wielopłaszczyznowe wsparcie małżonków i rodzin, doświadczanie w rodzinach wzajemnej bliskości, miłości i budowania zaufania – tłumaczy Joanna Faron.

Reklama

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie. W epoce dewaluacji wartości Spotkania Małżeńskie próbują przywrócić pojęciu dialog jego prawdziwe, głębokie znaczenie, a zarazem sprawić, by stało się ono codziennym doświadczeniem każdego człowieka, przede wszystkim w małżeństwie, ale także na wszystkich innych płaszczyznach życia społecznego, we wszystkich kontaktach międzyludzkich. W Jaworznie ruch działa od ponad 30 lat.

Informacje i zgłoszenia na rekolekcje: www.spotkaniajaworzno.pl/zakładka: nasze propozycje/turnusy, rekolekcje i warsztaty wakacyjne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum prosi o wsparcie

Niedziela sosnowiecka 8/2023, str. V

[ TEMATY ]

hospicjum

Jaworzno

Robert Dembecki

Pacjenci hospicjum zawsze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i dobre serce

Pacjenci hospicjum zawsze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i dobre serce

Jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta działa nieprzerwanie od 26 lat.

Dziś stanowi ono zespół trzech placówek. Są to hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe i Poradnia Medycyny Paliatywnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko

2023-06-03 22:29

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Episkopat news

O bezwarunkowej i stałej miłości Boga do człowieka mówił dziś abp Grzegorz Ryś na Polach Lednickich. Wskazywał, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko Metropolita łódzki wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej podczas XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych "Lednica 2000". W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Nawiązując do obchodzonego jutro Święta Trójcy Świętej abp Ryś wyraził opinię, że jest to zapewne największa tajemnica wiary. Tłumaczył, że doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa Chrystusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch Święty.

CZYTAJ DALEJ

Plan Diecezjalnych Dni Młodzieży w Rokitnie

2023-06-06 10:30

[ TEMATY ]

Rokitno

Diecezjalne Dni Młodzieży

Karolina Krasowska

W dniach 9-10 czerwca w Rokitnie odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży. W tym roku towarzyszy im hasło "Przygarnięci".

Pierwszy dzień jest przeznaczony dla liderów, animatorów i odpowiedzialnych za lokalne duszpasterstwa młodzieży w parafiach. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach kreatywnego tworzenia środowisk młodzieżowych w parafiach. W tym dniu odbędzie się także zaległy finał rozgrywek w ramach Ligi Ministranckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję