Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar i zobowiązanie

Minęła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Szczególnymi patronami tego wydarzenia są patroni naszej diecezji św. Brat Albert – Adam Chmielowski i św. Rafał Kalinowski.

2023-02-21 13:37

Niedziela sosnowiecka 9/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Sosnowiec

TZ

Witraże patronów diecezji w kaplicy Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej

Witraże patronów diecezji w kaplicy Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej

Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez św. Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Jako diecezja sufragalna, wydzielona terytorialnie z diecezji częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej, została przydzielona do metropolii częstochowskiej. Patronami diecezji sosnowieckiej zostali: św. Albert Chmielowski, zakonnik oraz św. Rafał Kalinowski, kapłan.

Zesłaniec i karmelita

Święty Rafał Józef Kalinowski urodził się 1 września 1835 r. w Wilnie. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie i został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących. Pochwycony przez Rosjan, został zesłany na dziesięć lat na Syberię. Po odzyskaniu wolności był wychowawcą Augusta Czartoryskiego. W 1877 r. wstąpił do karmelitów bosych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1882 r. w Czernej. Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. Odnowił zakon karmelitów bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. W 1983 r. św. Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w 1991 r. ogłosił go świętym.

Wśród myśli, które pozostawił po sobie, warto przytoczyć jedną: „Wzajemnie powinniśmy świecić sobie dobrym przykładem i podawać sobie rękę w czynieniu dobra, zapatrując się na wzory doskonałości chrześcijańskiej i żebrząc wspólnie pomocy i łaski u stóp dobrego Zbawiciela”.

Brat naszego Boga

Święty Brat Albert Chmielowski jest głównym patronem diecezji sosnowieckiej. To o nim mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w 1999 r. w Sosnowcu: „Uczmy się tej wrażliwości na człowieka i na jego sprawy, wpatrując się w życie i posługę patrona waszej diecezji, świętego Brata Alberta Chmielowskiego i sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, zwanej Matką Zagłębia. Oni z wrażliwością odkrywali cierpienie i gorycz tych, którzy nie potrafili odnaleźć swojego miejsca w ówczesnych strukturach społecznych i ekonomicznych i nieśli pomoc najbardziej potrzebującym. Program, jaki oni wytyczyli, jest zawsze aktualny”.

Reklama

„Brat naszego Boga”, bo tak nazwał go Karol Wojtyła – Jan Paweł II, zapisał się w pamięci i sercach jako tercjarz franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, artysta-malarz, szczególnie znany z pełnego poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych. Walczył w powstaniu styczniowym, a na skutek rany odniesionej w bitwie pod Mełchowem (powiat częstochowski) miał amputowaną nogę. W 1938 r. prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej.

Warto zapamiętać choć jedną z jego pięknych myśli: „Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Obydwaj walczyli za Ojczyznę. Obydwaj oddali życie za Chrystusa. Obydwaj są wzorem dla nas współczesnych, by takie hasło jak: „Bóg, Honor, Ojczyzna” uczynić senesem swego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez Maryję do Jezusa

Niedziela sosnowiecka 1/2023, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Mikołaj Wójtowicz

Odsłonięcia obrazu dokonał administrator parafii ks. kan. Tomasz Folga

Odsłonięcia obrazu dokonał administrator parafii ks. kan. Tomasz Folga

Do kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce wprowadzono odrestaurowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, znajdujący się dotąd w kapliczce na skwerze przy ul. Wojska Polskiego.

Uroczystości przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Eucharystię koncelebrowali: administrator parafii ks. kan. Tomasz Folga i emerytowany proboszcz ks. kan. Eugeniusz Grzyb. Obecni byli także m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i poseł Mateusz Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Z całego świata płyną wyrazy wsparcia dla rodziny Kubackich

2023-03-21 06:28

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Z całego świata napływają wyrazy wsparcia dla Dawida Kubackiego i jego rodziny. Lekarze w nowotarskim szpitalu walczą o życie małżonki skoczka narciarskiego. Słowa otuchy skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda, szef rządu Mateusz Morawiecki oraz FIS.

"W tym trudnym momencie wszyscy jesteśmy z Dawidem Kubackimi Jego Najbliższymi. Dobrą, życzliwą myślą, wsparciem i modlitwą o zdrowie otaczamy całą Rodzinę.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje wielkopostne. Przymus czy czas refleksji i przemiany?

2023-03-21 21:00

[ TEMATY ]

rekolekcje

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje to okazja do modlitwy, refleksji i zbliżenia się do Boga.

Życie każdego chrześcijanina powinno opierać się nie tylko na radościach. Dlatego też Wielki Post, czas umartwienia, jest doskonałą okazją do tego, by zatrzymać bieg życia, by zwolnić i zastanowić się nie tylko nad pamiątką ukrzyżowania Pana Jezusa, ale i nad własnym postępowaniem. Takie chwile sprawiają, że Bóg staje się bliższy, namacalny i bardziej ludzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję