Reklama

Niedziela Legnicka

Wyśpiewajmy miłość Ojczyźnie

Pod takim hasłem w Chojnowie w Powiatowym Zespole Szkół odbył się Tydzień Patriotyzmu.

Niedziela legnicka 48/2022, str. V

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Katarzyna Jaworska, UM Chojnów

Ognisko patriotyczne gromadzi całe pokolenia

Ognisko patriotyczne gromadzi całe pokolenia

To szereg różnych inicjatyw historycznych, kulturalnych i patriotycznych, których celem jest uczczenie Święta Niepodległości, a także zaszczepienie w najmłodszym pokoleniu mieszkańców miasta miłości do Ojczyzny – powiedział dyrektor Mariusz Kowalczyk.

Rzeczywiście, każdego roku program obchodów jest bogaty. W przygotowanie włączają się nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie. Są pewne stałe punkty obchodów, jak: czytanie utworów patriotycznych w placówkach oświatowych, ognisko patriotyzmu, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek. W tym roku zaplanowano także koncert muzyczny, męski Różaniec za Ojczyznę, oraz wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przygotowaną przez biuro programu „Niepodległa”.

Czytanie i słuchanie

Tydzień Patriotyzmu rozpoczął się czytaniem tekstów patriotycznych. W różnych placówkach oświatowych Chojnowa: przedszkolach, szkołach podstawowych, w ochronce sióstr Służebniczek, młodzież z PSZ czytała utwory dostosowane do wieku odbiorców. Dla starszych wybrzmiały utwory: Josifa Brodskiego pt. Giną ludzie oraz ukraińskiej poetki Ija Kiwa pt. On mówi, że wszystko będzie dobrze. Ten drugi, współczesny utwór, nawiązujący do trwającej wojny na Ukrainie, był wyrazem wsparcia i solidarności dla walczącej Ukrainy. Do najmłodszych uczniów młodzież z PSZ poszła z wezwaniem: „Bądź dobry, bądź dobra”. Podczas tych spotkań dzieci wykazały się znajomością Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy, pięknie zaśpiewały hymn Polski. Wysłuchały też kilku utworów Marii Konopnickiej. Dzieciom spodobały się wierszyki: Jadą, jadą dzieci drogą, opisujący piękno naszej ojczystej przyrody oraz Sposób na laleczkę czy Zamiary Stasia. Młodzież wręczyła swoim młodszym kolegom i koleżankom chorągiewki, i biało-czerwone plakietki.

Ognisko

Tradycyjnie na placu przy chojnowskim LO zapłonęło też Ognisko Patriotyzmu. Jak co roku, zgromadziło ono nie tylko młodzież i nauczycieli, ale wszystkie pokolenia mieszkańców miasta, którzy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne oraz wysłuchali wierszy w wykonaniu licealistów. Na zakończenie spotkania został utworzony wspólny krąg i uczestnicy zaśpiewali pieśń Ogniska już dogasa blask.

Reklama

Koncertowo

Kolejną odsłoną tygodnia był koncert w wykonaniu zespołu Trio łódzko-chojnowskie, który zaprezentował pieśni Jacka Kaczmarskiego. W sali Domu Kultury artyści wystąpili dla młodzieży PSZ. Wieczorem zaś w koncercie wzięli udział wszyscy chętni mieszkańcy Chojnowa. Tę grupę tworzą Tomasz Susmęd (chojnowski nauczyciel muzyki), Paweł Konopacki oraz Witold Łuczyński. Ich występ można określić jako spektakl multimedialny, ponieważ obok śpiewanych pieśni Kaczmarskiego, prezentowane były dzieła wielkich artystów malarstwa, którymi inspirował się Jacek Kaczmarski w swoich utworach.

Zwieńczeniem wydarzeń było podniesienie flagi państwowej na maszcie ufundowanym przez premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego oraz koncert piosenek w wykonaniu dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległa – co mnie to obchodzi

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Adobe Stock

Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II z 1991 r.: „Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha

Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II z 1991 r.: „Naród ginie, gdy znieprawia  swojego ducha

Długa, trudna i żmudna była droga Polski do niepodległości. To powinno zmuszać wszystkich Polaków do refleksji i myślenia o dobru naszego ojczystego domu, czyli dobru nas wszystkich.

To może wielu szokować, a przynajmniej dziwić, ale zmusza do myślenia. Taka jest prawda. Dzisiaj nie wszyscy, ale są Polacy, którzy do wolności i niepodległości Ojczyzny nie przykładają żadnej wagi. Zabiegają tylko o swój byt materialny i swojej rodziny, stawiając jedno pytanie: A co ja z tego będę miał. Bo przecież jest łatwiej brać, trudniej dawać!

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję