Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Papieski krzyż za kratami

W czasie trwającej w diecezji peregrynacji krzyża i relikwii św. Jana Pawła II, spotkanie z tymi wyjątkowymi znakami staje się dla wielu umocnieniem i pocieszeniem.

2022-06-21 13:48

Niedziela sosnowiecka 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Jarosław Ciszek

Mszy św. podczas peregrynacji przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Mszy św. podczas peregrynacji przewodniczył  bp Grzegorz Kaszak

Tym ważniejsze jest dotarcie z przesłaniem, jakie zostawił św. Jan Paweł II, w miejsca, gdzie krzyż codzienności bywa szczególnie przytłaczający. Gdzie w praktyce sprawdzają się słowa, że Bóg nikogo nie wyklucza, gdzie uczynki miłosierdzia są wyczekiwane i bywają jedynymi promieniami słońca.

14 czerwca krzyż, który papież Polak przytulał w Wielki Piątek, wraz z jego relikwiami, trafiły w miejsce szczególne, na więzienny Oddział Zewnętrzny w Ciągowicach, będący częścią wojkowickiego więzienia. Jak podkreślił jeden z zaproszonych gości, peregrynacja w miejscu, gdzie karę odbywa 285 osadzonych, była nieszablonowa, jak cały pontyfikat św. Jana Pawła II. A przecież papież ten wielokrotnie spotykał się z więźniami (co wspominane jest nawet w poświęconej mu litanii). Jakże wielka musiała być jego radość z tego spotkania.

Plenerowej Mszy św. z udziałem osadzonych, pracowników służby więziennej i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie ppłk Tomasz Wiercioch, przedstawiciele policji, straży pożarnej, polityków rządowych i samorządowych, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Koncelebrowali ją ks. proboszcz Jarosław Ciszek, ks. kanclerz Mariusz Karaś oraz ks. sekretarz Paweł Sproncel. Oprawą Mszy św., zarówno muzyczną, jak i liturgiczną, zajęli się sami osadzeni wraz z przedstawicielami służby więziennej. Wśród modlących się na Eucharystii był także Grzegorz Czerwicki – były więzień, obecnie ewangelizator, który w słowie do osadzonych przybliżał historię swojego trudnego życia i nawrócenia.

– Dziś Bóg miłosierny pragnie pochylić się nad nami grzesznymi, pragnie swym miłosierdziem dotknąć w tych niełatwych czasach naszych zranień, słabości, by w ten sposób przezwyciężyć zło, które w nas się kryje, ale również to, które wokół krąży, a którego skutki działania dostrzegamy. Oby tak się stało! O to musimy się modlić, by ten krzyż przemienił ciemne noce smutku w poranki nadziei, by w naszych sercach na nowo zagościł spokój, by ścieżki naszego życia były bezpieczne, a my – może słabi, może grzeszni, bardzo grzeszni – dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II byśmy stawali się coraz bardziej miłosierni wobec braci niezależnie od ich narodowości, koloru skóry, religii czy przekonań – mówił w homilii podczas Mszy św. ks. Mariusz Karaś, apelując, by w żadnym miejscu i momencie nie wstydzić się wyznawać swoim życiem miłości wobec Jezusa.

Reklama

– Jestem przekonany, że obecność wśród nas świętego papieża w postaci jego relikwii zrodzi wiele dobra. Ufam, że to wyjątkowe doświadczenie religijne będzie dla skazanych okazją do spojrzenia w głąb siebie i poznania swoich wewnętrznych motywacji, co w rezultacie będzie w stanie przynieść przemianę życia, także moralnego, co ma ogromne znaczenie w procesie resocjalizacji – podkreślił ppłk Tomasz Wiercioch.

Jak zapewnia kapelan więzienia, ks. Rafał Madej, krzyż trafi także do Zakładu Karnego w Wojkowicach. Wydarzenie to odbędzie się w ramach peregrynacji w wojkowickiej parafii, na terenie której znajduje się więzienie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp M. Mokrzycki przekazał relikwie św. Jana Pawła II parafii w Ruścu

1 lipca br. podczas Mszy św. odpustowej w związku ze świętem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, abp M. Mokrzycki – wieloletni sekretarz Papieża – św. Jana Pawła II, obecnie Metropolita Lwowski, przekazał parafii w Ruścu relikwie św. Jana Pawła II.

Wybór parafii nie był przypadkowy. Proboszcz – ks. Jan Furgała posługiwał wiele lat duszpastersko w Archidiecezji Lwowskiej. Można powiedzieć, że to dar dziękczynienia Arcybiskupa Lwowa dla zaprzyjaźnionego proboszcza i parafian kościoła z Ruścu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

2022-07-06 12:05

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję