Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W nim żyje Chrystus

O potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie, mówił ks. Michał Maciołek w kaplicy w Białowoli.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Bożena Radlińska

Okolicznościowy występ dzieci z miejscowej szkoły

Okolicznościowy występ dzieci z miejscowej szkoły

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i rocznica powstania Legionu Maryi to główne punkty uroczystości, które miały miejsce w ostatnią niedzielę maja. Relikwie są znakiem nadprzyrodzonej obecności pośród nas świętych i błogosławionych. Oddając im należytą cześć, uwielbiamy samego Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka. W gronie błogosławionych jest kard. Stefan Wyszyński – człowiek modlitwy i wielki czciciel Matki Bożej. To właśnie o wstawiennictwo polskiego błogosławionego prosili mieszkańcy Białowoli oraz całej parafii Lipsko koło Zamościa. Relikwie 18 maja z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie podczas Mszy św. przyjął w obecności parafian proboszcz ks. Józef Bednarski. Data pokrywa się z terminem wizytacji parafii Lipsko przez ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego – 18 maja 1948 r. Wprowadzenie relikwii poprzedziły trzydniowe rekolekcje pod hasłem: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje”, przygotowujące parafian do ich instalacji. Poprowadził je ks. prał. Zbigniew Ciżmiński. Uroczystość wprowadzenia odbyła się 29 maja. Tego dnia z wielką czcią przyjęto do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Białowoli relikwie pierwszego stopnia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, do których zalicza się pozostałości ciała. W tym przypadku jest to włos umieszczony w relikwiarzu w formie kwiatu.

Wstępem do uroczystości był montaż poetycko-muzyczny uczniów ze szkoły podstawowej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Białowoli przybliżający postać prymasa oraz wystawa poświęcona błogosławionemu. Po obrzędzie wprowadzenia relikwii w obecności licznie zgromadzonych wiernych rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. kanclerz Michał Maciołek wraz z koncelebransami. Z wielką uwagą przyjmowano słowa wygłoszonej homilii, w której duchowny mówił o potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie. W tej wymagającej misji z pewnością będzie towarzyszył i wypraszał potrzebne łaski bł. kard. Wyszyński. Na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz skierował słowa podziękowania za zaangażowanie, pomoc i obecność wspólnocie parafialnej, a zwłaszcza osobom, które miały szczególny udział w tym ważnym wydarzeniu.

Również w tym dniu Legion Maryi działający przy parafii w Lipsku obchodził swoje 25-lecie istnienia. Relikwie, widoczny znak obecności błogosławionego, nieustraszonego rzecznika godności człowieka oraz nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym sprowadzone do Białowoli będą powiernikiem w modlitwie o Boże łaski dla rodzin, wspólnoty parafialnej i ojczyzny.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naśladujmy świętego

Niedziela łódzka 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

abp Mieczysław Mokrzycki

św. Jan Paweł II

wprowadzenie relikwii

Marek Kamiński

Liturgii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki

Liturgii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki

To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie, żeby naszych świętych patronów coraz bardziej naśladować na drodze do świętości – powiedział proboszcz ks. Piotr Kosmala.

W parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz obecny metropolita lwowski, wprowadzili relikwie papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

To już czas! [Wywiad]

2022-12-05 10:03

ks. Marcin Milian

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Adwent jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W kościołach planuje się przygotowanie szopek bożonarodzeniowych i innych dekoracji. O podjęciu działań w tej kwestii opowiada ks. Marcin Milian, wikariusz parafii św. Anny we Wrocławiu - Praczach Odrzańskich.

ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego robimy dekoracje w kościołach?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję