Reklama

Niedziela Świdnicka

Otrzymali potężnego patrona

W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i wojskowej orkiestry do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela świdnicka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Ks. Grzegorz Umiński

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

W dniu 50. rocznicy święceń kapłańskich kapelana Solidarności uroczystej intronizacji relikwii przewodniczył bp Ignacy Dec, który także wygłosił homilię.

Męczeńska śmierć

Przypominając życie i działalność ks. Jerzego, biskup senior przywołał kulminacyjny moment jego śmierci. – Ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany w okrutny sposób na tamie na Wiśle pod Włocławkiem 19 października 1984 r., gdy wracał z posługi duszpasterskiej z Bydgoszczy do Warszawy w wieku 37 lat, w 12. roku kapłaństwa. W pamiętny wieczór tego dnia sprawował liturgię w kościele Polskich Męczenników w Bydgoszczy. Po Mszy św. prowadził rozważania do tajemnic różańcowych. Medytacja różańcowa, wypowiedziana na kilka godzin przed męczeństwem, osnuta była wokół słów: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Ostatnie zdanie tej medytacji brzmiało: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – przywołał słowa męczennika za wiarę, którego beatyfikowano w Warszawie 6 czerwca 2010 r. w obecności jego mamy – Marianny Popiełuszko.

Aktualność ewangelizacji

Biskup senior podkreślił, że ks. Jerzy wzywał do braterstwa i solidarności z cierpiącymi, zachęcał do umacniania nadziei w zwycięstwo dobra nad złem. – Ludziom pracy przypominał o wyniesieniu do nadprzyrodzonej godności, gdyż Bóg tak umiłował człowieka, że „uczynił go swoim dzieckiem”. Mówił, że trzeba „budować na tym, co w nas jest z Boga (...), bo życie jest tylko jedno”. Podkreślał, że chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi upominać się odważnie dla siebie i innych – zauważył hierarcha, powtarzając powtórnie słowa błogosławionego, że: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam bogaty jest w dobro”.

Patron Solidarności

Reklama

Ksiądz Jerzy jest patronem związku zawodowego „Solidarność”. Jego poświęcenie i oddanie życia za niepodległość zostało w Międzylesiu upamiętnione odsłonięciem pamiątkowej tablicy. – Ksiądz Popiełuszko oddał życie za wolność i godność człowieka, za ludzi pracy. Więc trudno, aby Solidarność nie pamiętała o ks. Jerzym i nie zabiegała o to, by kult jego się rozszerzał – powiedział Kazimierz Kimso – przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Wspólne uroczystości parafii, na czele której stoi ks. Maciej Martynek, oraz Nadleśnictwa Międzylesie, Ministerstwa Obrony Narodowej i NSZZ „Solidarność” zakończył Bieg Niezłomnych.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uśmiech hrabianki

Niedziela toruńska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

wprowadzenie relikwii

Renata Czerwińska

Przedstawiciele Związku Niewidomych razem z księdzem proboszczem i swoją patronką

Przedstawiciele Związku Niewidomych razem z księdzem proboszczem i swoją patronką

Na obrazie beatyfikacyjnym oczy ma zamknięte, ale jej uśmiech jest dobrze widoczny z każdego zakątka świątyni. Relikwie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej zawitały do kościoła św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach.

Zależało mi na tym, aby każdy parafianin mógł doświadczyć spotkania z błogosławioną, dlatego uroczyste wprowadzenie relikwii zaplanowałem na każdej Mszy św. – mówi proboszcz parafii, michalita ks. Krzysztof Winiarski. W niedzielę 10 lipca nie tylko mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia mogli usłyszeć fascynującą opowieść o hrabiance, która mimo nieuleczalnej w jej czasach choroby niosła dobro i nadzieję. Jak zauważyła s. Karolina Kandefer ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – zgromadzenia założonego przez matkę – jest ona patronką nie tylko ociemniałych fizycznie, dla których szukała opieki i sposobów edukacji. Szczególną troską błogosławionej byli ociemniali na duszy, dalecy od Boga, pozostający w grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Aptekarza

2022-09-27 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Kosma, Damian i Ignacy Łukasiewicz zainspirowali łódzkich aptekarzy do propagowania postawy bezinteresowności podczas tegorocznych obchodów Dnia Aptekarza.

We wspomnienie Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, dobyła się Msza św. w kościele Zesłania Ducha Świętego w intencji pracowników aptek, którą koncelebrowali ks. Juliusz Lasoń, duszpasterz służby zdrowia, ks. Szymon Kierkiewicz, duszpasterz farmaceutów, ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii oraz ks. Krzysztof Panek, wikariusz parafii. Następnie, odbyło się spotkanie w Muzeum Farmacji znajdującym się przy Placu Wolności w budynku, w którym funkcjonowała najstarsza łódzka apteka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję