Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czuwania w Jaroszowcu rozpoczęte

Na maryjne czuwania w sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych przybywa coraz więcej wiernych.

Niedziela sosnowiecka 24/2022, str. V

[ TEMATY ]

czuwanie modlitewne

Piotr Lorenc/Niedziela

Wieczorna Eucharystia na rozpoczęcie czuwań

Wieczorna Eucharystia na rozpoczęcie czuwań

Eucharystię pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Puchały – emerytowanego proboszcza parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach, a obecnie kapelana kaplicy św. Barbary w kopalni „Guido” w Zabrzu, koncelebrowało ponad trzydziestu kapłanów z różnych stron naszej diecezji. Licznie przybyli także wierni nie tylko z Jaroszowca, lecz także z sąsiednich miast i wsi. Majowe spotkanie poświęcone było Matce Bożej i wszystkim mamom z racji ich święta przypadającego dzień przed czuwaniem. Po Mszy św., jak to jest w zwyczaju, odmówione zostały Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i nowenna do Matki Bożej. Całość modlitewnego spotkania zwieńczyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maryjne czuwania w Jaroszowcu cieszą się wśród wiernych dużym powodzeniem. Są organizowane od dwudziestu ośmiu lat. Zapoczątkował je pierwszy proboszcz i budowniczy świątyni śp. ks. Stanisław Fert. Obecnie dzieło poprzednika z powodzeniem kontynuuje ks. Jan Wieczorek, proboszcz parafii w Jaroszowcu. Na czuwania maryjne regularnie przyjeżdżają do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych czciciele Matki Bożej z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Klucz, Czeladzi, Pilicy, Sosnowca, Bobrownik, Olkusza oraz pobliskich miejscowości, jak Rodaki, Kwaśniów, Chechło czy Cieślin. Co ciekawe, czuwania maryjne mają także rangę gminną i od kilku lat uczestniczą w nich władze gminy, przedstawiciele instytucji publicznych, urzędów i szkół.

Jak powiedział ks. Jan Wieczorek – proboszcz parafii w Jaroszowcu, a zarazem kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, Matka Boża ma wiele tytułów, ale w jaroszowieckiej świątyni w wyjątkowy sposób wybrzmiewa wezwanie Wspomożenia Wiernych. – Przychodzimy do Maryi Wspomożycielki prosząc o pomoc, ratunek, obronę. Przychodzimy z nadzieją, że nasze prośby będą wysłuchane, bo przychodzimy do Kogoś, kto chce nam pomóc. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że nasze sanktuarium to wyjątkowe miejsce Kościoła sosnowieckiego, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Maryi, a przez Nią wielbimy Jezusa. Każde z czuwań, które rozpoczyna się o godz. 20.00, ma swój podniosły charakter i niezwykły klimat, każde sprawia, że modlący się tutaj czują się jak w rodzinie – zaznaczył ks. proboszcz Jan Wieczorek.

Kolejne czuwanie maryjne w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu odbędzie się 24 czerwca, początek o godz. 20.00.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tegoroczna inauguracja comiesięcznych czuwań wiernych archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

czuwanie modlitewne

KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Od kilkudziesięciu lat z 11 na 12 dzień miesiąca na nocnej modlitwie u stóp Matki na Jasnej Górze trwają przedstawiciele archidiecezji częstochowskiej.

Na początku nowego roku prowadzenia czuwania podjęło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

2022-08-09 21:26

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda. Sama do Różańca wielokrotnie zachęcała, mamy na ten temat chociażby świadectwa dzieci z Fatimy: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Ale czym tak naprawdę jest Nowenna Pompejańska? Czy rzeczywiście ma tak wielką moc?

I modlimy się na różańcu. Jedni z większym zapałem, inni jak po grudzie, czasem czekając na autobus, innym razem na kolanach przed snem, w różnych intencjach. Jednak ilu z nas potrafi się zdobyć na odmawianie czterech czy nawet trzech części Różańca w ciągu dnia, i to przez 54 dni pod rząd? A tak robią ci, którzy podejmują Nowennę Pompejańską. I mówią, że to wcale nie jest trudne, a warto, bo owoce wielkie daje. Nazywana jest nowenną nie do odparcia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra konfesjonałem Narodu

2022-08-10 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, a w szczególności Kaplica Cudownego Obrazu sama w sobie stanowi miejsce szczególnego zanurzenia się w obecności Bożej w Sercu Maryi. Na to miejsce przybywają tysiące pielgrzymów pragnących doświadczyć spotkania serca z Sercem Boga, ukojenia, zrozumienia, pocieszenia, po prostu bezwarunkowej miłości Boga udzielającego się przez wyjątkowe wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję