Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki dzień Głogowa Małopolskiego

W siódmą rocznicę koronacji wizerunku Matka Boża Głogowska została patronką miasta.

Niedziela rzeszowska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Głogów Małopolski

Piotr Bajek

Słowo Boże wygłosił bp Jan Wątroba

Słowo Boże wygłosił bp Jan Wątroba

Była to inicjatywa mieszkańców miasta i radnych. Uroczystości odbyły się 29 maja 2022 r. Mszę św. dziękczynną w kościele Trójcy Przenajświętszej celebrował bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej w asyście: ks. inf. Wiesława Szurka, ks. Stanisława Kamińskiego, ks. Adama Samela, ks. Piotra Jakobika, a także ks. Piotra Potyrały i ks. Stanisława Słowika.

Eucharystię poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, w czasie której zostało przyjęte stanowisko, o tym że Matka Boża Głogowska została uznana za patronkę miasta. Dokonano też odsłonięcia pamiątkowej tablicy z tekstem Dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, którą poświęcił bp Jan Wątroba. Po zakończeniu obrad sesji, w głogowskiej Szkole Muzycznej odbył się kameralny koncert dla władz miasta i zaproszonych gości, wśród których był także bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski i honorowy obywatel miasta.

Wyjątkowy dzień zakończył wieczorny koncert pieśni maryjnych w Miejsko-Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskiego. Wystąpili artyści ze wspomnianej Szkoły Muzycznej, grupa wokalna i kapela „Hanka”, gminna orkiestra dęta i chóry: „Cantus Niwa” oraz „Gloria”. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia została wydana okolicznościowa kartka pocztowa.

Głogów Małopolski jest czwartym miastem w diecezji rzeszowskiej, któremu patronuje Matka Boża. We wcześniejszych latach taki patronat przyjęły miasta: Rzeszów, Gorlice i Sędziszów Małopolski.

Z dziejów kultu Matki Bożej Głogowskiej

Początki kultu Matki Bożej Głogowskiej sięgają XVIII wieku. W aktach kościelnych widnieje zapis o łaskami słynącym wizerunku Maryi z Dzieciątkiem umieszczonym w kościele Matki Bożej Śnieżnej, znajdującym się poza granicami miasta. W kolejnych latach obraz został uznany za cudowny, a wierni licznie gromadzili się, wypraszając łaski przez wstawiennictwo Matki Bożej w tym wizerunku. Rozwój kultu ograniczyły rozbiory Polski. Cudowny obraz przeniesiono wówczas do świątyni farnej. Tam nadal modliło się wielu wiernych.

Reklama

Jednak szczególny rozwój kultu nastąpił w XX wieku, zwłaszcza w drugiej jego połowie. Dekretem bp. Kazimierza Górnego, w lutym 2012 r., zostało w Głogowie Małopolskim erygowane sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej, a 30 maja 2015 r. miała miejsce koronacja cudownego obrazu.

Dzięki wzrostowi kultu radni Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim podjęli 24 maja 2018 r. uchwałę, w której wyrazili wolę obwołania Najświętszej Maryi Panny – Pani Głogowskiej – patronką miasta. Starania burmistrza zostały uwieńczone zgodą najwyższych władz kościelnych i stosownym dokumentem Stolicy Apostolskiej wydanym 17 stycznia 2022 r., potwierdzającym ogłoszenie Matki Bożej patronką Głogowa Małopolskiego.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za wstawiennictwo i opiekę

Niedziela podlaska 32/2022, str. VII

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Renata Jarosz

Ozdobą uroczystości były dywany kwiatowe

Ozdobą uroczystości były dywany kwiatowe

Maryja zawsze prowadzi nas do swojego Syna – podkreślił ks. Sylwester Falkowski podczas uroczystych obchodów 7. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Domanowskiej.

Mszy św. odpustowej 17 lipca przewodniczył, pochodzący z parafii, ks. Sylwester Falkowski, obecnie posługujący jako wikariusz sokołowskiej parafii konkatedralnej. W wygłoszonym słowie Bożym wskazał na Maryję, jako najlepszą i najskuteczniejszą pośredniczkę Bożych łask. Mimo iż to Bóg jest naszym najlepszym Ojcem i Zbawicielem, to jednak łatwiej nam zwracać się z naszymi prośbami do Niego za pośrednictwem Matki Najświętszej. Nie ma w tym nic złego, gdyż Maryja, jako wybrana przez Boga i całkowicie Mu oddana, nigdy Go nie przysłania, ale tak jak na domanowskim obrazie, wskazuje na swojego Syna i do Niego prowadzi. Jest blisko nas, zna nasze troski i zmartwienia, wstawia się za ludźmi u Boga, tak jak uczyniła to na weselu w Kanie Galilejskiej. Przez wzgląd na doskonałe pełnienie przez Nią woli Bożej, Pan Bóg nie jest w stanie niczego Jej odmówić. Jako najlepsza Matka, w swoich licznych objawieniach, przestrzegała i napominała ludzi, prosiła o nawrócenie, modlitwę i czynienie pokuty, co sprawiało, że Jej wstawiennictwo było i jest jeszcze skuteczniejsze. Podczas jednego z nich, kiedy to przekazała ludziom szkaplerz, dała także obietnicę, że kto w nim umrze, uniknie wiecznego potępienia. Tak wielkie łaski Matka Boża obiecuje swoim czcicielom.

CZYTAJ DALEJ

COVID-19 związany ze wzrostem liczby nowych rozpoznań cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży

2022-09-27 07:38

[ TEMATY ]

cukrzyca

Adobe Stock

Dzieci i młodzież zakażone COVID-19 wykazują znacznie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 (T1D), aż o 72 proc. – informuje "JAMA Network Open".

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w całych Stanach Zjednoczonych żyje około 187 000 dzieci i nastolatków z T1D.

CZYTAJ DALEJ

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

2022-09-27 16:57

[ TEMATY ]

ksiądz

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Paraolimpiada

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję