Reklama

Niedziela Przemyska

W pielgrzymce pokoju

„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” – pod takim hasłem 21 maja odbyła się pielgrzymka sióstr zakonnych na Kalwarię Pacławską, do tronu Matki Bożej Słuchającej.

Niedziela przemyska 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Kalwaria Pacławska

pielgrzymowanie

S. Wiktoria Komańska, franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej

Siostry wspólnie pielgrzymowały do Matki Bożej

Siostry wspólnie pielgrzymowały do Matki Bożej

Duchowym przewodnikiem na pątniczej drodze był o. Krzysztof Górski, przeor Karmelitów Bosych w Przemyślu. Piesza pielgrzymka sióstr zakonnych archidiecezji przemyskiej na Kalwarię Pacławską była planowana już w ubiegłym roku, lecz z powodu obostrzeń sanitarnych nie można jej było wtedy zrealizować. Pragnienie wspólnego wędrowania przetrwało jednak w sercach i doprowadziło do radosnego, wspólnotowego wydarzenia w sobotę, 21 maja.

Pielgrzymka odbywała się w dwóch odsłonach. Około 20 sióstr wyruszyło na Kalwarię Pacławską o poranku pieszo, a pozostałe przybyły do sanktuarium samochodami. Centrum wydarzenia była Eucharystia przy ołtarzu Matki Bożej Słuchającej, na której spotkały się obie grupy. Były tam siostry na każdym etapie formacji, w różnym wieku i w różnych strojach. Towarzyszyły im różne intencje, szczególnie jednak siostry prosiły o błogosławieństwo dla swoich wspólnot, o osobistą wierność Chrystusowi, o nowe powołania zakonne i o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie.

Hasłem pielgrzymki były słowa Chrystusa: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”. Do tych słów nawiązywał o. Krzysztof Górski OCD, duchowy przewodnik pątniczek, w homilii oraz w dwóch konferencjach, które wygłosił do sióstr w drodze. Zwrócił uwagę na to, że pokój, który daje Chrystus, jest zupełnie inny od politycznego. Boży pokój nie tyle jest brakiem wojny, co brakiem lęku, i wypełnia serce człowieka, który przyzywa obecności Ducha Świętego. Ojciec Krzysztof przypomniał także, że Jezus zawsze chce być blisko osoby powołanej i nie zostawia jej nawet, gdy ta gubi się na drodze powołania. Refleksję tę oparł na opisie spotkania ze Zmartwychwstałym uczniów uciekających do Emaus.

Prośba o pokój, zarówno w sercach osób powołanych, we wspólnotach, jak i na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, towarzyszyła pątniczkom szczególnie podczas modlitwy różańcowej. Na ostatnim, najbardziej stromym odcinku szlaku siostry rozważyły także Drogę Krzyżową, podczas której uczyły się zapraszać Chrystusa zwłaszcza do najboleśniejszych miejsc swojego życia i naśladować Go w tych trudnych momentach.

Reklama

Dobry Bóg podarował wędrującym dobrą pogodę. Słoneczne ciepło dopełniał bowiem delikatny wiatr, a na jednym odcinku pojawił się także deszcz, który pątniczki odczytały jako znak Bożego błogosławieństwa. Niezależnie od pogody w drodze nie zabrakło radosnego pielgrzymkowego śpiewu.

Kulminacyjnym momentem była Eucharystia przeżywana wspólnie zarówno przez siostry, które dotarły na szczyt pieszo, jak i przez te, które dotarły do sanktuarium kalwaryjskiego różnymi środkami transportu. A wiele z nich przybyło tam dużo wcześniej, by trwać na osobistej modlitwie przy Sercu Matki Jezusa.

Po Mszy św. był czas na tworzenie wspólnoty stołu, czyli grillowy poczęstunek przygotowany przez franciszkańskich nowicjuszy.

Międzyzakonne spotkania, które dają możliwość nie tylko wspólnej modlitwy i refleksji, ale także wspólnego przeżycia trudu drogi i rozmowy, należą niewątpliwie do jednych z najbardziej pozostających w pamięci i dających największe poczucie wspólnoty. A pokój Chrystusowy, o który siostry się modliły i który uczyły się zachowywać w sercu, niech rozlewa się teraz przez ich posługę na tych, wśród których żyją i pracują. Niezależnie, w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy, Jezus jest przy nas i chce nas napełnić swoim pokojem.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: strażacy pielgrzymowali do sanktuarium pasyjno-maryjnego

[ TEMATY ]

Przemyśl

straż pożarna

abp Adam Szal

Kalwaria Pacławska

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kalwarii Pacławskiej odbyła się w niedzielę 5 maja jubileuszowa 25. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do tutejszego Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wydarzenie połączone było z wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.

Hierarcha dziękował strażakom zawodowym i ochotnikom za to, że są do dyspozycji tych, którzy potrzebują pomocy i uczestniczą w akcjach ratujących życie i mienie. – Pomagają nie tylko w wydarzeniach związanych z pożarami, ale i w wielu innych, pomagają w kataklizmach i wypadkach drogowych – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska apeluje o turystykę sprawiedliwą i zrównoważoną

2022-09-27 17:53

[ TEMATY ]

turystyka

kard. Czerny

turysta

Karol Porwich/Niedziela

W związku z przypadającym 27 września Światowym Dniem Turystyki, Stolica Apostolska apeluje o turystykę bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną.

Musi się to odbywać zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przemiany społecznej, powiedział prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny. Wymaga to poszanowania praw pracowniczych na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach. Ponadto zyski muszą być dzielone sprawiedliwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję