Reklama

Europa

Jak wyleczyć Europę?

W Watykanie odbyło się spotkanie przywódców politycznych i ekspertów przed szczytem G20.

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 22

[ TEMATY ]

Europa

Adobe.Stock

Dwudniowa konferencja Healing Patient Europe, która została zorganizowana na Watykanie przez Papieską Akademię Nauk Społecznych, Stowarzyszenie Pacjent Europa oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, zgromadziła w dniach 7-8 października światowych liderów nauki i polityki. Filozofów, teologów, ekonomistów, analityków, przedstawicieli ruchów zawodowych i ekologicznych. W pięciu sesjach panelowych dyskutowano na tematy związane z kryzysem ekonomicznym, ekologicznym i zdrowotnym oraz ze skutkami, które dzisiaj, w czasie pandemicznym, ponoszą obywatele Europy i świata. Debata toczyła się wokół pytań: jak bronić godność ludzką i prawa człowieka w czasie pandemii i kryzysów klimatycznych? Czy bezpośrednia pomoc finansowa dla obywateli może uzdrowić Europę i zażegnać kryzys zdrowotny, ekonomiczny i polityczny? Jak sprawić, by ożywienie gospodarcze i zielona transformacja w Europie były sprawiedliwe? Dlaczego świat potrzebuje ogólnodostępnej szczepionki i opieki zdrowotnej?

– Pierwsze wnioski płynące ze spotkania – jak informuje dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II – łączy przekonanie, że w celu ochrony godności osoby konieczne są działania podejmowane systemowo na różnych poziomach aktywności społeczeństwa. Najważniejsze przesłanie to przekonanie europejskich decydentów, że nie musimy i nie możemy normalizować kryzysu. Innowacyjność, o której tyle się mówi, także w kontekście produkcji szczepionek i narzędzi zapobiegania skutkom pandemii, powinna dotyczyć również życia wspólnotowego. Potrzebujemy renesansu w myśleniu o wspólnocie. Odnowy wymaga także etos pracy. On kształtuje człowieka, a nie tylko zabezpiecza wartości utylitarne.

– Obecny na konferencji prof. Rocco Buttiglione, reprezentujący Papieską Akademię Nauk Społecznych – kontynuuje dr Żukowska-Gardzińska – silnie akcentował, że ruchy oddolne, spontaniczna aktywizacja obywateli nie mogą się opierać na irracjonalności, ale powinny bazować na racjonalności wypływającej z dialogicznego łączenia interdyscyplinarnych głosów. Ekonomista prof. Stefano Zamagni podkreślił natomiast, że potrzebujemy kompromisu między indywidualnymi wartościami, które promuje współczesna kultura, a dobrem wspólnym, rozumianym jako mądry pomost między wartością a jakością życia człowieka i wspólnoty. Uczestniczka konferencji puentuje: – Podczas debaty starano się przenieść na wymiar praktyczny takie pojęcia jak solidarność i wyobraźnia miłosierdzia. I wobec takiej perspektywy podjęto wątki: zniesienia patentów, dostępności szczepień i roli kapitału w procesie minimalizowania kryzysu; negatywnych skutków zielonej transformacji; zbyt dużych przy obecnych możliwościach komunikacyjnych i logistycznych różnic w radzeniu sobie z pandemią w krajach globalnego południa; ochrony pracowników nie tylko pod kątem prawa do pracy i płacy, ale także ich stabilności i trwałości; godnych warunków funkcjonowania w czasie wolnym; bardziej skutecznej opieki medycznej w kontekście chorób innych niż powikłania po COVID-19.

Reklama

W konferencji wzięli udział m.in.: David Sassoli – przewodniczący Parlamentu Europejskiego IX kadencji, La´szlo´ Andor – węgierski ekonomista, Johannes Hahn – austriacki polityk, Nisreen Alwan – brytyjsko-iracka badaczka zdrowia publicznego, Philippe Lamberts – belgijski polityk, Aleksander Temkin – działacz społeczny i filozof.

Wnioski z konferencji zostaną przekazane podczas obrad przywódców szczytu G20, którego gospodarzem w tym roku są Włochy.

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Europy przypominają, że Jezus Chrystus jest źródłem nadziei

[ TEMATY ]

biskup

Europa

biskupi

MATEUSZ BANASZKIEWICZ

Z okazji obchodzonego dziś "Dnia Europy" biskupi naszego kontynentu wezwali jego mieszkańców by nie tracili nadziei, będąc świadomymi, że jak stwierdził bł. Jan Paweł II "Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy". W przygotowanym na dzisiejszy dzień przesłaniu prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) zwraca się szczególnie do osób dotkniętych obecnym kryzysem gospodarczym. Wymieniono ludzi odczuwających samotność, pozbawionych pracy, którym z powodu poważnego kryzysu poczucia wiary trudno z ufnością spoglądać w przyszłość, zwłaszcza młodych. Wszystkim ich Kościół w Europie pragnie zapewnić o swojej bliskości i zachęcić, by nie tracili nadziei. "W obecnym Roku Wiary z pełnym przekonaniem powtarzamy słowa błogosławionego Jana Pawła II sprzed 10 lat, zawarte w adhortacji Ecclesia in Europa: «Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy»"- czytamy w przesłaniu CCEE.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję