Reklama

Niedziela Łódzka

Porozmawiajmy o Kościele

Już od dłuższego czasu papież Franciszek zapowiadał konieczność zwołania Synodu Powszechnego, który zająłby się sprawami ważnymi dla współczesnego człowieka i Kościoła.

Niedziela łódzka 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Ks. Paweł Kłys

Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego

Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego

Świadomie nie użyłem w powyższym zdaniu określenia „współczesnych katolików”, ponieważ w zamyśle papieża, każdy człowiek ma prawo wypowiedzenia się w tematach rozpoczętego synodu. Zapowiadane przez Ojca Świętego wydarzenie stało się faktem, ponieważ 9 października oficjalnie rozpoczęły się prace synodalne. Nowością w przeprowadzeniu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów – wszak tak brzmi pełna nazwa synodu – nie jest tylko jego temat: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja, lecz także jego forma. Zwyczajowo zwoływane synody odbywały się w Watykanie i uczestniczyli w nich zaproszeni z różnych stron świata goście, przedstawiciele różnych wspólnot. Tym razem, ze względu na cel, czyli przyjrzenie się temu, jak wygląda nasze „podążanie razem”, papież chce, by dyskusja nad Kościołem odbywała się na różnych płaszczyznach jego funkcjonowania. Stąd prace synodalne mają odbywać się w parafiach, diecezjach, episkopatach, by na koniec zebrane w wymienionych wspólnotach wypowiedzi zostały przedstawione w Watykanie.

Reklama

Ta nowa formuła dyskusji Kościoła hierarchicznego z człowiekiem już spotkała się z krytyką. Oponenci dostrzegają niebezpieczeństwo w tym, że uczestnicy synodu zmienią nauczanie Kościoła, choćby w temacie małżeństwa i rodziny. Osobiście uważam, że takich zagrożeń nie ma, ponieważ nikt nie odważy się zmieniać treści Objawienia, które stoi u podstaw nauczania Kościoła, a już zapewne nikt nie odważy się wprowadzać zmian w treść przykazań, których autorem jest sam Bóg. Biorąc natomiast pod uwagę obecną sytuację Kościoła, otwarta i szczera dyskusja wiernych świeckich, tych osób, którzy z różnych powodów czują się na zewnątrz Kościoła oraz duchownych i osób konsekrowanych, jest wszystkim niebywale potrzebna.

W odpowiedzi na oczekiwania Synodu Powszechnego abp Grzegorz Ryś powołał w diecezji łódzkiej kilka zespołów, które swoim zasięgiem obejmują wszystkie środowiska i zlecił ich liderowanie osobom świeckim, zakonnym i duchownym, by pracując nad zagadnieniami synodalnymi zechcieli wspólnie zastanowić się nad obecną i przyszłą działalnością Kościoła. – Droga synodalna, którą możemy pójść podczas prac Synodu Powszechnego jest dla naszego łódzkiego Kościoła okazją do nawrócenia duszpasterskiego i jeszcze głębszego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji, które jest fundamentalną misją Kościoła na dziś – mówił abp Ryś do przedstawicieli diecezjalnych zespołów synodalnych. – Synod Powszechny wpisuje się w prace naszego synodu diecezjalnego, który przecież poświęcony jest ożywieniu duszpasterstwa w naszych parafiach – podkreślił metropolita łódzki. Papież w przemówieniu rozpoczynającym prace synodalne wyraził nadzieję, że: „Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego! Bo to Ducha potrzebujemy, nieustannie nowego tchnienia Boga, który uwalnia nas od wszelkiego zamknięcia, ożywia to, co martwe, rozluźnia kajdany i rozsiewa radość”.

Osoby zainteresowane włączeniem się w prace Synodu Powszechnego mogą zgłosić swój udział lub wyrazić swoją opinie w tematach synodalnych przez stronę internetową synodu w Łodzi.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogłoszono konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów

[ TEMATY ]

synod

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie ogłoszono dziś konstytucję apostolską Episcopalis communio, dotyczącą instytucji Synodu Biskupów. Jedną z wprowadzanych przez nią nowości jest ustanowienie konsultacji poprzedzających Synod, a także postanowienie, że dokument końcowy Synodu ma udział w nauczaniu zwyczajnym Ojca Świętego.

Nowa konstytucja apostolska przewiduje obok istniejących dotychczas zgromadzeń zwyczajnych, nadzwyczajnych (w sytuacjach wymagających pilnego przemyślenia) i specjalnych (dla określonych obszarów geograficznych) także, gdy wymagają tego motywy natury ekumenicznej przeprowadzenie innych zgromadzeń synodalnych.

CZYTAJ DALEJ

Bóg wygrał dzięki Niepokalanej Maryi

2021-12-08 17:54

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Artur Stelmasiak/Niedziela

- Maryja Niepokalana jest żywą świątynią Boga. Jej „fiat” – „tak”, to wygrana Boga - powiedział bp Piotr Libera 8 grudnia w Przasnyszu w diecezji płockiej. Przewodniczył tam nieszporom i Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki. W miejscu tym kończą się obchody roku jubileuszowego w 300. rocznicę powstania Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, czyli ojców pasjonistów, które sprawuje pieczę nad sanktuarium.

Bp Piotr Libera przewodniczył w sanktuarium w Przasnyszu Eucharystii i nieszporom. W tradycji są one nazywane „odpustami”, stanowią znak tożsamości i jedności w wierze miasta i jego okolic.

CZYTAJ DALEJ

Pieszyce: W Adwencie ważne są rekolekcje

2021-12-09 12:29

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

Pieszyce

ks. Tomasz Kula

archiwum prywatne

Ksiądz rekolekcjonista podczas niedzielnej godziny Miłosierdzia Bożego

Ksiądz rekolekcjonista podczas niedzielnej godziny Miłosierdzia Bożego

Pochodzący z Wałbrzycha ks. Tomasz Kula poprowadził rekolekcje adwentowe w par. św. Antoniego Pieszycach.

Kościół w Adwencie daje nam wiele propozycji. W parafiach sprawowane są Msze św. roratnie, odbywają się spowiedzi. Sprawdzoną propozycją są również postanowienia adwentowe, jako forma wyrzeczenia czy walki z konkretną wadą lub grzechem. Można też w tym czasie sięgnąć samodzielnie do Pisma św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję