Reklama

Niedziela Lubelska

Pod sztandarem Maryi

W wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w archikatedrze lubelskiej świętowali członkowie Legionu Maryi.

Niedziela lubelska 38/2021, str. III

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Katarzyna Artymiak

Legion Maryi jest jednym z najliczniejszych ruchów w archidiecezji

Legion Maryi jest jednym z najliczniejszych ruchów w archidiecezji

Ruch apostolstwa świeckich, oparty na duchowości maryjnej, powstał dokładnie przed stu laty w stolicy Irlandii, skąd rozprzestrzenił się na niemal cały świat. W Lublinie pierwsze prezydium powstało tuż po II wojnie światowej, ale komunistyczny reżim szybko położył kres modlitewno-ewangelizacyjnej działalności katolików. Dziś Legion Maryi jest jednym z najliczniejszych ruchów w naszej archidiecezji.

Zdobywają świat

Reklama

– Do Legionu Maryi, do tej szczególnej posługi w Kościele, Matka Boża sama powołuje tych, którzy chcą służyć Chrystusowi i podążać Jego śladami pod sztandarami Maryi, pod Jej przewodnictwem – wyjaśnia ks. Józef Sarzyński, kapelan LM w archidiecezji lubelskiej. Legion jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, którzy przez modlitwę i formację dążą do osobistej świętości, a także wspierają działalność ewangelizacyjną Kościoła. Nazwa pochodzi od legionów rzymskich, a jej członkowie mają być niepokonaną armią Maryi. Ich zadaniem jest podążanie śladami Chrystusa i doprowadzenie do Niego tych, którzy oddalili się od Boga. Zdobyć świat dla Chrystusa przez Maryję to zasadniczy cel, jaki postawił sobie sługa Boży Franciszek Duff, Irlandczyk, z którego inspiracji powstał ogólnoświatowy, wielomilionowy ruch, gromadzący na modlitwie i apostolskiej pracy świeckich. Do Polski idea LM została przyniesiona w 1948 r. przez Anatola Kaszczuka, żołnierza armii gen. Andersa i gorliwego czciciela Matki Bożej. Pierwsze prezydia powstały w Ostródzie, Lublinie i Warszawie (za zgodą bp. Stefana Wyszyńskiego). Niestety, w komunistycznej ojczyźnie szybko musiały zawiesić swoją działalność. W połowie lat 80. XX wieku ruch rozpalił na nowo serca Polaków. Za pozwoleniem bp. Bolesława Pylaka i przy zaangażowaniu ks. Stanisława Zająca, w naszej diecezji został reaktywowany w 1986 r.

Dzielą się wiarą i miłością

Dziękczynienie za dar Maryjnej wspólnoty 7 września zgromadziło w katedrze kilkuset przedstawicieli Legionu, którzy uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Spoglądając na rozpromienione i rozmodlone twarze, otoczone dziesiątkami sztandarów, metropolita powiedział: – Słyszymy bicie gorących serc, oddanych Maryi i chcących od Niej uczyć się, jak pełnić wolę Bożą, jak miłować Jezusa Chrystusa i nieść Go współczesnemu światu, jak otwierać się na natchnienia Ducha Świętego.

Nawiązując do jubileuszu metropolita podkreślił, że jest to okazja do wielkiej wdzięczności Bogu za to, że dał nam w Najświętszej Maryi Pannie szczególny znak swojej miłości i dobroci. – Cała wielkość Maryi i wszelka cześć, jaką Jej oddajemy, pochodzi od Chrystusa i do Chrystusa prowadzi. Maryja nie przesłania Chrystusa, ale wskazuje na Niego jako Drogę, Prawdę i Życie. Maryi nie da się pomyśleć bez Chrystusa, ale też nie można zrozumieć Chrystusa, Jego tajemnicy Boga i Człowieka, bez Maryi – powiedział hierarcha. Dziękując za sto lat istnienia Legionu Maryi, dziękował za ofiarną pracę legionistów w Kościele w Lublinie i ich wierność charyzmatom. – Naśladujcie Maryję, jak Ona głoście Ewangelię wiary i miłości w kolejnym stuleciu. Ze wszystkimi, a szczególnie z osobami chorymi i samotnymi, dzielcie się skarbem miłości do Matki Najświętszej – życzył pasterz.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomocnicy Maryi

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Stanisław Gębala

Wspólne zdjęcie kapłanów z pocztami proporcowymi

Wspólne zdjęcie kapłanów z pocztami proporcowymi

Członkowie Legionu Maryi świętowali w Cieszynie 100. rocznicę założenia wspólnoty.

Legion Maryi to międzynarodowe katolickie stowarzyszenie ludzi świeckich zakorzenione w duchowości maryjnej i powierzone Duchowi Świętemu. Ci ludzie stawiają sobie za cel głoszenie chwały Bożej i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską na zasadzie wolontariatu na rzecz wspólnoty parafialnej lub innych osób potrzebujących pomocy. W sobotę 25 września członkowie Legionu z naszej diecezji dziękowali za jubileusz w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Rozpoczęli modlitwami legionowymi, po czym została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w koncelebrze z księżmi opiekunami. Były obecne liczne poczty z proporcami, a przed ołtarzem ustawiono legionowy ołtarzyk maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Papież zmodyfikował normy dla przestępstw zastrzeżonych

2021-12-08 14:42

[ TEMATY ]

Franciszek

Monika Książek

Franciszek zmodyfikował normy dotyczące przestępstw zarezerwowanych dla Kongregacji Nauki Wiary. Są to przewinienia przeciwko wierze, sakramentom oraz osobom najsłabszym, w szczególności nieletnim. Papież uaktualnił tym samym normy wprowadzone przez Jana Pawła II w 2001 r. i zmodyfikowane 9 lat później przez Benedykta XVI.

Przestępstwa objęte tymi normami pozostają bez zmian. Uwzględniono natomiast wchodzące dziś w życie zmiany w prawie kanonicznym oraz wprowadzone zwłaszcza po roku 2016 liczne środki normatywne dotyczące w szczególności walki z wykorzystywaniem nieletnich, takie jak Listy apostolskie motu prorpio „Come una madre amorevole” czy „Vos estis lux mundi”. Aktualizacja norm ma też na celu poprawę działań karnych Kościoła w odniesieniu do przestępstw zastrzeżonych dla Kongregacji, dostosowując praktykę do norm z ostatnich lat. Na przykład normy z 2010 r. przyznały pierwszeństwo procesowi sądowemu, pozostawiając proces pozasądowy - zwany również administracyjnym - jako wyjątek. Normą a nie już tylko praktyką stała się także możliwość usunięcia ze stanu duchownego z urzędu, bez procesu, w przypadku przestępstw przeciw wierze. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie aspektów proceduralnych, mających na celu wyjaśnienie i ułatwienie prawidłowego przebiegu kościelnego postępowania prokuratorskiego w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej strony wzmocniono też prawo do obrony poprzez wymóg obecności obrońcy, który wspiera oskarżonego podczas procesu.

CZYTAJ DALEJ

Konstantynów Łódzki: Łaska odpustów zupełnych

2021-12-09 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Świętość i niepokalaność nie jest nam dana po to, żebyśmy sami dla siebie się nią cieszyli. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dany Maryi z racji na to, że jest Matką Boga. Dlatego jest Niepokalana, że ma Boga przyjąć w swoje łono i Go urodzić dla świata. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję