Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitwy nigdy dość

W diecezjalnym sanktuarium św. Jana Marii Vianneya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi trwa cały rok modlitwa o świętość kapłanów i nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Niedziela sosnowiecka 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Czeladź

sanktuarium św. Jana Marii Vianneya

Ks. Tomasz Zmarzły/Niedziela

W „warsztacie św. Józefa” modlono się o nowe powołania

W „warsztacie św. Józefa” modlono się o nowe powołania

W miesiącu sierpniu, w dzień poświęcony Opiekunowi Pana Jezusa i Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, zanoszono modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Józef Handerek, a kazanie wygłosił ks. Mariusz Trąba. Po Mszy św. przy tzw. „warsztacie św. Józefa” odbyło się nabożeństwo w intencji powołań.

– Pan Jezus mówił do swoich Apostołów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Za przykładem troski św. Józefa – Oblubieńca Maryi i Opiekuna Syna Bożego dziś chcemy otoczyć troską sprawę powołań. Oto przystępujemy do Ciebie, Boże, z gorącym pragnieniem i błagamy Cię usilnie: racz zesłać robotników na żniwo swoje, ześlij godnych kapłanów do świętego swojego Kościoła – mówił ks. Mariusz Trąba.

– Ojcze, spraw, by wśród chrześcijan rozkwitały liczne i święte powołania kapłańskie, które będą podtrzymywały żywą wiarę i strzegły wdzięczną pamięć o Twoim Synu Jezusie poprzez głoszenie Jego słowa i sprawowanie sakramentów, za pomocą których nieustannie odnawiasz Twoich wiernych. Daj nam świętych szafarzy Twojego ołtarza, którzy będą mądrymi i żarliwymi stróżami Eucharystii, sakramentu najwyższego daru Chrystusa dla zbawienia świata – prosił w modlitwie ks. Józef Handerek. Zanoszone modlitwy w diecezjalnym sanktuarium św. Jana Marii Vianneya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi za wstawiennictwem św. Józefa były wołaniem o nowe i dobre powołania do kapłaństwa i zakonu, o dobrych kandydatów do kapłaństwa, o mądrość i roztropność dla wychowawców i profesorów w seminariach, o rozsądnych i gorliwych katechetów i katechetki, o szczerą pobożność i gorliwość w nauce dla kleryków, o dobre przygotowanie powołań przez rodziny, a także o pomoc Kościołowi, by mógł wychowywać nowe powołania i krzewić gorliwe apostolstwo świeckich w budzeniu i rozwijaniu powołań kapłańskich i zakonnych.

Reklama

W diecezji sosnowieckiej cały rok trwa sztafeta powołaniowa, w której uczestniczą codziennie wierni innej parafii. Także w okresie Wielkiego Postu można było zadeklarować, że w jeden dowolny dzień pościć się będzie o chlebie i wodzie w tej jakże ważnej sprawie.

Prowadzone badania statystyczne stwierdzają, że od kilkunastu lat liczba powołań kapłańskich w Polsce wykazuje powolną tendencję spadkową. Jeśli chodzi o ogólną liczbę przygotowujących się do kapłaństwa, jest to niemal trzykrotny spadek w ciągu ostatnich 15 lat. Dla przykładu w 2004 r. seminaria diecezjalne i zakonne liczyły łącznie 7465 alumnów. W 2007 r. w diecezjalnych i zakonnych seminariach duchownych kształciło się 6025 kandydatów do kapłaństwa. W 2012 r. było ich już 4262. W 2015 r. do seminariów duchownych zgłosiło się 725 nowych kandydatów. W 2018 r. łącznie studiowało 3015 kandydatów, a w 2019 r. 2853 alumnów.

Obecnie w naszym sosnowieckim seminarium w Częstochowie przygotowuje się do kapłaństwa dwunastu kleryków. Przed tegorocznymi wakacjami na pierwszy rok Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie zgłosiło się z naszej diecezji czterech kandydatów. Czekamy na kolejnych po wakacjach, którzy odpowiedzą pozytywnie na Chrystusowe wołanie: Pójdź za mną!

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Usłyszeć głos Miłości

– Gromadzimy się w szczególnym, kapłańskim miejscu, wokół relikwii świętego Proboszcza z Ars, w sanktuarium w Mzykach. Chcemy w kolejny wieczór wołać do Pana żniwa, by posłał robotników na swoje żniwo. Wszyscy czujemy, że Kościół, świat potrzebują dobrych pasterzy – powiedział bp Andrzej Przybylski 30 kwietnia w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

Przez cały rok z sanktuarium płynie do Pana żniwa błagalna modlitwa za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję