Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bohater drugiego planu

Dziewiąta edycja Ewangelizacji w Beskidach: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg” rozpoczęła się na Stecówce (760 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Tegoroczne hasło ewangelizacji to „Św. Józef – bohater drugiego planu”. – Na pierwszym planie jest Pan Bóg, a dopiero na drugim św. Józef. Na każdej górze poznajemy życiowe role, jakie pełnił w swoim życiu: oblubieniec, małżonek, ojciec, głowa rodziny, robotnik, pielgrzym wiary, najczystszy, cichy. Wybraliśmy te konkretne, dlatego że i my je podejmujemy w swoim życiu – czy to małżeńskim, czy samotnym, i ważne, byśmy się w tym upodobniali do św. Józefa – mówią świeccy koordynatorzy ewangelizacji Bernadeta i Stefan Targoszowie, dodając, że są wdzięczni wszystkim wspólnotom, które służą na każdej górze, czyniąc to z wielkim oddaniem.

Mszy św. sprawowanej przy kościele na Stecówce i poprzedzonej Litanią do św. Józefa przewodniczył ks. Grzegorz Strządała z parafii w Istebnej. Koncelebrowali: inicjator ewangelizacji franciszkanin o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu, ks. Andrzej Woźniak z Polanki Górnej i ks. Adam Wandzel z Bestwiny.

Reklama

– Nie ma świętego, który by nie miał po drodze zawahania. Ale kiedy w tym zawahaniu odnajduje Boży plan, to jest to moment, w którym buduje się świętość. Bóg pokochał nas miłością oblubieńczą, wybrał małżeństwo Maryi i Józefa, żeby nam pokazać niezwykłą relację po ludzku przeżywaną – zauważył ks. Strządała w kazaniu.

Na Stecówce ewangelizowała wspólnota Zacheusz z Jaworza. – Jestem tu z mężem. Cieszę się, że mogę ze wspólnotą śpiewać i uwielbiać Pana. Osoby, które chodzą po górach, muszą mieć w sobie dużo siły do zmagań z trudnościami, jednak wiedzą, że jest ktoś ponad nimi, kto sprawia, że życie staje się łatwiejsze i kto daje siły do pokonywania przeciwności – podkreśliła Asia Dziedzic z Zacheusza.

Jej koleżanki Teresa i Kornelia rozdawały uczestnikom materiały związane ze św. Józefem. – Rozdajemy kartki z zadaniem przygotowanym przez o. B. Kocańdę. Mamy Rok św. Józefa i w związku z tym na pierwszej górze jest zadanie, by napisać, co dla mnie oznacza, że św. Józef jest opiekunem Kościoła. Odpowiedź przekazujemy organizatorom na następnej górze i tam otrzymujemy nowe zadanie. I tak aż do ostatniego spotkania – mówią członkinie Zacheusza.

W kolejne soboty ewangelizowano na Jałowcu i Pilsku. 24 lipca Msza św. o godz. 12 będzie miała miejsce na Hrobaczej Łące.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W deszczu o św. Józefie Robotniku

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Kapłani błogosławili rodziny

Kapłani błogosławili rodziny

Deszczowa pogoda nie zraziła miłośników gór, którzy licznie pojawili się na górze Potrójna (884 m n.p.m.) w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

Chwalimy Pana w deszczu i za ten deszcz. Chwalimy Pana za każdą osobę, która przychodzi, za tych w pelerynach, którzy idą wytrwale, mimo niepogody – mówili ewangelizatorzy. Tuż przed Mszą św. się wypogodziło. – Jak dotąd nie opuściliśmy żadnego szczytu tegorocznej ewangelizacji. Dziękujemy Panu Bogu za zdrowie i siły na trud górskiego pielgrzymowania, za dobrą pogodę na każdej górze, także tutaj na Potrójnej, gdzie podczas Mszy św. wyszło słońce i pokazały się piękne widoki – powiedzieli Helena, Andrzej i Monika ze Skoczowa. Dla Zofii Kozak z Okrajnika Ewangelizacja w Beskidach to wspaniała idea spotkania się z Bogiem w majestacie gór, w ciszy i wylanym pocie, aby dojść do celu. – To piękne, że na szczycie można się spotkać twarzą w twarz, zasiąść do stołu z Mistrzem i Nauczycielem, i dzielić się chlebem życia z tymi, którzy tam dotarli – podkreśliła pani Zosia. Dla jej męża Andrzeja ewangelizacja jest czymś, co sprawia, że na szczytach gór bardziej czuje Boga oraz Jego potęgę i moc. – Przyznaję, że jakaś dziwna i tajemnicza siła popycha mnie w góry, mimo moich słabości i ograniczeń. Tam spotykamy się z naszymi przyjaciółmi z różnych wspólnot oraz z nieznajomymi i tworzymy jedną wielką wspólnotę wiary i miłości. Ta wyjątkowa i niepowtarzalna atmosfera uwielbienia Boga na szczytach gór powoduje, że czeka się z utęsknieniem na kolejną sobotnią Mszę św. – powiedział Andrzej Kozak.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję