Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królewskie celebracje

Biskup Piotr Greger odprawił Mszę św. w Rajczy z okazji 4. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej i 352. rocznicy przekazania go miejscowym góralom przez króla Jana II Kazimierza Wazę.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

jubileusze

Archiwum Zbigniewa Paciorka

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

W akcie koronacji Kościół docenia rolę Maryi, jaką spełniła w życiu swojego Syna i nadal pełni we wspólnocie ludzi wierzących jako Matka. Całe Jej życie, od nazaretańskiego zwiastowania aż po wieczernikowy dzień Pięćdziesiątnicy, jest doskonałą szkołą wiary, jest czasem uczenia się wypełniania woli Bożej – mówił w kazaniu bp P. Greger.

I dodał: – Chcemy uczyć się budowania trwałych relacji z Jezusem, stając na mocnych fundamentach stawianych przez poprzednie pokolenia wiernych mieszkańców Ziemi Żywieckiej. Dla nich kult maryjny mocno wpisał się w panoramę pięknej ziemi beskidzkiej. Pielgrzymki do sanktuariów tej części naszej diecezji mają swoją bogatą tradycję: Rychwałd, Rajcza, Przyłęków, a w sąsiedztwie Szczyrk i Hałcnów. To jest zasługa tych ludzi, którym cześć oddawana Matce Bożej była i jest bliska sercu.

Reklama

W liturgicznym zgromadzeniu licznie wzięli udział przedstawiciele Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, którzy w tym roku świętują 95. rocznicę istnienia. Do tego faktu odniósł się bp Greger, który przypomniał, że ukonstytuowanie się związku datowane jest na 26 lipca 1926 r., kiedy to w Radziechowach powstały pierwsze jego struktury.

– Dziś Oddział Górali Żywieckich, skupiający kolejne pokolenie aktywnych społecznie mieszkańców powiatów żywieckiego i bielskiego, jest organizacją kulturalną wspierającą tradycyjną kulturę góralską, stanowiącą ważny element dziedzictwa narodowego. Należący do związku leśnicy, nauczyciele, rolnicy, przedsiębiorcy, pisarze, muzycy, rzeźbiarze i przewodnicy górscy podkreślają swój charakter patriotyczny i zarazem chrześcijański – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy przeszli do pobliskiego amfiteatru. Na jego scenie członkowie grupy teatralnej Effatha odtworzyli historię przekazania żywieckim góralom wizerunku Czarnej Madonny przez króla Jana II Kazimierza, a regionalne zespoły folklorystyczne zaprezentowały swój oryginalny i bogaty repertuar. Parafialne świętowanie zwieńczył Apel Jasnogórski.

Reklama

– Matka Boża zarezerwowała sobie pogodę. Nie musieliśmy się oglądać na warunki atmosferyczne. Cieszy mnie wielka liczba organizacji, które zaangażowały się w to, aby wszystko wyszło jak najlepiej. Chylę czoła przed wdową po Adamie Banasiu ze Związku Podhalan, panią Jadwigą, która wzięła na siebie obowiązek koordynatora. Było to dla niej wypełnienie duchowego testamentu po mężu, który mocno pracował nad tegoroczną formułą tych uroczystości – mówi proboszcz ks. Andrzej Zawada.

Niedzielne świętowanie z bp. Gregerem poprzedził sobotni wieczór dziękczynienia, podczas którego w modlitwę różańcową wplecione były prośby i podziękowania adresowane do Matki Bożej Kazimierzowskiej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepowtarzalny jubileusz

Niedziela sandomierska 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

parafia

100‑lecie

Jubileusz parafii

Ks. Wojciech Kania

Ks. Mariusz Pyryt, proboszcz, wita przybyłych na Mszę św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Ks. Mariusz Pyryt, proboszcz, wita przybyłych na Mszę św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

100-lecie istnienia parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Dzwoli.

Wspólnota parafialna do przeżywania głównych uroczystości przygotowywała się przez tygodniowe misje parafialne. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali: ks. Mariusz Pyryt, proboszcz parafii, kapłani pochodzący z parafii oraz pracujący w dekanacie. Obchody miały ograniczony przebieg ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią. We Mszy św. wzięła udział mniejsza liczba wiernych oraz przedstawiciele władz samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję